HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Táplálkozás > Ne fojtsd ételbe a bánatod - ételfüggők problémái

t: 1391

Ne fojtsd ételbe a bánatod - ételfüggők problémái










„Eszem, ha jó kedvem van,
és akkor is, ha szomorú vagyok”

Az úgynevezett érzelmi evés rendkívül gyakori. Az érzelmek ilyenkor a gyomorban jelentkeznek. A probléma megoldása helyett sokan az ételbe fojtják bánatukat.

Megoldás: Ha azonosítani tudod ezt a szituációt, akkor kontrollálni is képes vagy! Rossz szokásról van szó – tehát abba kell hagyni.

Például úgy, hogy naplót vezetsz. Jegyezd fel: mikor, mit és mennyit ettél – és milyen hangulatban. Egy idő után ki tudod szűrni, mikor nem szabad ételért nyúlni.


„Úgy neveltek, hogy semmit
ne hagyjak a tányéron”

A tévedés abból fakad, hogy a fejlődő gyerek szervezetének tényleg arányosan többre van szüksége, ám felnőtt korban már csak mértékkel ehetünk!

Megoldás: Adagonként az étel negyedét, felét igenis ott kell hagyni tányéron! Tedd a maradékot hűtőbe, vagy ha étteremben vagy: csomagoltasd be, és vidd haza.

Például zöldségeket, gyümölcsöket korlátlanul ehetsz.


„Két hétig fogyózom,
aztán nem bírom tovább”

Sokan kínlódnak a jojó-effektussal: csak azért fogynak, hogy aztán újra visszahízzák a nehezen leadott kilókat. Rossz esetben még többet.

Megoldás: Szinte lehetetlen tartósan ragaszkodni egy 1000 kalóriás diétához. Ahhoz, hogy sikeres legyen hosszú távon a kúra, szisztematikusan vonj meg napi 500 kalóriát, és ne többet. De ezt szigorúan tartsd be!

Például a több (sokkal több!) testmozgás segít.



„Először csak egy kis falat,
és aztán... felfalom az egészet”

Ez vonatkozhat a hűtő teljes tartalmának kiürítésére, vagy „csak” egy felbontott csokis keksz totális leküldésére. Úgy érzed, elvesztetted az önuralmad, és aztán már – minden mindegy alapon – megeszed az egészet.

Megoldás: Ez a szinte őskori magatartás ösztöneinkből ered (amikor még bizonytalan volt, mikor jutnak őseink ismét ennivalóhoz).

Például tedd fel a kérdést magadnak: éhes vagy valójában?! Ha az őszinte válasz: nem, azonnal hagyd abba!

„Nem tudom megállni,
imádom a hamburgert”

No, igen, a „hamburger-függők”. És a többi gyorséttermi kaja... Sajnos nemcsak a kilókat gyarapítják, de kimutathatóan magas só- és cukortartalmuk miatt az egészségre is károsak.

Megoldás: Könnyebb, ha belátod: tényleg függővé váltál. A magas glikémiás indexű ételek szinte rögtön megemelik a vércukorszintet, és ugyanilyen hamar vissza is ejtik. Ezért egészségtelenek!

Például állj át egészséges nasikra: csipsz helyett gyümölcsre, olajos magvakra, mazsolára.


„Á, csak megeszem,
amit a gyerek meghagyott”

Sok anyuka azt hiszi: nem igazán számít az a pár falat, ami a gyerek tányérján megmaradt. Sajnos nem így van.

Megoldás: „Takarékosságból” soha ne egyél! A helyzet az, hogy többnyire kifogás az egész. Nem is vagy éhes, de kidobni sajnálod...

Például tedd azonnal a maradékot a hűtőbe.


„Ha unatkozom,
kinyitom a hűtőt...”

Hasonló a már említett érzelmi evéshez. Jóllehet jólesik valami cukros nass, de az igazság az: hamarosan éhesebb leszel, mint előtte voltál.

Megoldás: Az emberek jó része nem tudja megmondani, valójában mikor éhes. Ezért aztán rászokik a szinte folyamatos rágcsálásra.

Például tanuld meg megkülönböztetni a valódi éhséget az „eszem, mert unatkozom”-tól.

(nana.hu)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség
 
Fel-mlm



2006.12.12

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok