HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Szépségápolás > Veszélyes kozmetikumok

t: 6943

Veszélyes kozmetikumok









Az elmúlt években számos, hír, újságcikk és tanulmány következtében igencsak megnőtt a vásárlói bizalmatlanság a tisztálkodószerekkel, a dezodorokkal és a kozmetikumokkal szemben. A gyanú nem alaptalan: valóban vannak olyan szerek, amelyek ártalmasak lehetnek az egészségre - jelent meg az amerikai Forbes magazinban.

Paraben-para

Lisa Donofrio, a Yale Egyetem Gyógyszerész Tanszékének klinikai bőrgyógyász professzora azt mondja, az úgynevezett "parabenek" csoportja adhat okot az aggodalomra. Ez az anyag a kozmetikai termékek széles skálájában fellehető, ami nem véletlen: a parabenek garantálják ugyanis a készítmények hosszú szavatossági idejét.

"A parabenek megtalálhatóak szinte minden kozmetikai termékben, a makeup-tól kezdve az legegyszerűbb testápolókig" - mondja a professzor. - "A laboratóriumi tesztek során pedig azt tapasztaltuk, hogy a parabinek az ösztrogén hormon sejt-receptoraihoz kapcsolódva mellrákhoz hasonló elváltozást okoznak."

"A kozmetikai ipar szakemberei azt állítják, hogy olyan kis mennyiséget használnak a parabenekből a termékeik előállításakor, hogy azok nem okozhatnak semmiféle egészségügyi problémát. De tény, hogy ha valaki naponta használja ezeket a parabin-tartalmú krémeket, valójában nem tudhatjuk, hogy a szervezetben egy élet során milyen mennyiségben halmozódik fel" - mondja a Yale professzora.

Az ok, amiért a gyártók mégis tartanak az egészségkárosító hatástól, az az, hogy a fogyasztók egy egészen kis hányadánál a tartósítószerek, még ilyen kis mennyiségben is allergiás reakciót válthatnak ki.

Épp ezért a professzor mindenkinek azt tanácsolja, hogy még ha nem is vagyunk érzékenyek a tartósítószerekre, lehetőleg óvakodjunk azoktól a kozmetikumoktól, amelyek összetevői között megtaláljuk a parabineket - például a metil- vagy a propil-parabint.

A kísérlet óta a Donofrio professzort is sokkal jobban fogalalkoztatják a bőrön keresztül felszívódó mérgek, és azok lassú beépülése az emberi szervezetbe. "Ha belegondolunk abba, hogy a tesztek során mit is csináltak ezek az anyagok a sejtekkel, és mennyit is használunk az ilyen vegyületeket tartalmazó készítményekből évek óta... Itt a lehetőség, hogy többé ne veszélyeztessük ezekkel az egészségünket."

Csak nyugi

Szakértők szerint azért érdemes előbb alaposan utánajárni az összetevőknek és a híreszteléseknek, mielőtt minden flakon, tégely és tubus a kukában végezné.

Mint Donofrio mondja: "az utóbbi években jópár olyan tanulmány jelent meg, amelyek tökéletesen bebizonyították, hogy a dezodorok összetétele - legalábbis a bennük lévő alumínium - igazából nincsen semmiféle kapcsolatban a mellrákkal." És, bár a jövőben még várható, hogy megjelennek - akár ezzel gyökeresen ellentétes - kutatási eredmények e témakörben,a professzor szerint "ez a vita, a dezodorok és izzadásgátlók körül, ma már inkább a lezárt esetek kategóriájába tartozik."

Mik azok a parabenek?

Metil-, propil-, butil- és etil-paraben - ezek azok a tartósítószerek, amelyeket arra használnak, hogy meggátolják a mikrobák növekedését, és ezzel megnöveljék a termékek eltarthatóságát. Annak ellenére elterjedt a használata, hogy ismert - igaz, csak nagy mennyiségben - mérgező hatásuk. A parabenek már nagyon sokszor okoztok allergiás reakciót és bőrkiütést. A metil-paraben egy benzoátsavat és egy metil-csoportot vegyít, és igen mérgező.
Forrás: Forbes

(origo.hu/noilapozo)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség





2006.11.16

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Óvatosan a habfürdővel!
Óvatosan a habfürdővel!

Legfrissebb magazinok