HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Szépségápolás > Pattanás: kamaszkori átok - KEZELÉS - Nyomkodás helyett eredményesebb az arctisztítás

t: 5157

Pattanás: kamaszkori átok - KEZELÉS - Nyomkodás helyett eredményesebb az arctisztítás







Bőrünk bizonyos testtájakon tele van faggyúmiriggyel, bár életünk nagy részében nem szoktunk tudomást venni róluk. Az arcon, a hallójáratban, a mellkason és a háton, a karok külső felszínén van belőlük a legtöbb.

Egy sincs viszont a tenyéren és a talpon, ami nem meglepő, tudjuk, hogy ezek a helyek nem szőrösek. A faggyú és a verejtékmirigyek váladéka keveredik a bőrön, majd vékony védőréteget alkotva megóvja azt a kiszáradástól. A faggyútermelés mértéke egyénenként és életkor szerint változik. A száraz bőrűek például kevesebb faggyút termelnek. Közvetlenül a születés után magas, gyermekkorban alacsony szinten van a faggyútermelés, majd a serdülőkor táján a növekvő androgén hormonszint hatására megnő. Ezek irányítják ugyanis közvetlenül a faggyúmirigyek aktivitását.

A kamaszkori, hormonhatásra megnövekedett faggyútermelés nyomán rendszerint akkor alakul ki csúnya, pattanásos bőr, ha a fiatal bőre eleve az átlagosnál zsírosabb típusba tartozik, és fokozott mitesszerképződési hajlammal is rendelkezik. Fiúknál az androgénhormonok a herékben, lányoknál pedig a petefészekben és a mellékvesékben termelődnek. Ha a probléma gyökere csupán a faggyúmirigy lenne, az valóban a haj, illetve szőrszál gyökere közelében volna keresendő, de a tünetek több tényező együttes hatására alakulnak ki.

Ha a sok faggyú egyszerűen kijuthatna a bőr felszínére, nem okozna gondot. Csakhogy ilyenkor nagy valószínűséggel akadozik a szállítás. A hajlamosaknál egy kis fokozott elszarusodás, ami a faggyúval együtt eltömheti a mirigy kivezető nyílását, és máris ott a pattanás. Az ily módon megduzzadt mirigybe a bőr természetes baktériumflórájának lakói közül egyesek bevándorolhatnak, és a kivezető nyílásban megtelepedve, gyulladásossá tehetik. A fő bűnös minden bizonnyal a Propionibacterium acnes, amely anyagcseréjével több galibát tud okozni az eltömődött faggyúmirigyben. A baktériumok mellett a szőrtüszőkben gyakran sarjadzó gombafajok is kimutathatók.

Szerencsés esetben a mitesszer nem gyullad be. Ha épp csak piroslik, s aztán mégiscsak könnyen kiürül, pár nap alatt elmúlik. A fehér mitesszerek zártak, mert szaruréteg fedi őket, ezért talán hajlamosabbak a begyulladásra. Gyakran nem is láthatók szabad szemmel, csak akkor tűnnek át a vékony fedő bőrrétegen, ha a bőrt kicsit megfeszítjük, és erős lámpával megvilágítjuk. A fekete mitesszer nyílt, de mégsem a belekerülő piszoktól sötét elsősorban – ahogyan ezt sokan gondolják –, hanem a melanin nevű bőrfestéktől és a belekerült sejttörmeléktől. Az egyszerű pattanások 3–10 napig csúfítják el a bőr érintett területét. Egy-egy csomó két-három hétig keseríti el viselőjét, de a hólyagok akár több hónapig is kitartanak. Ez mégsem jelenti azt, hogy bele kellene törődnünk a létezésükbe. Naponta kétszer érdemes alaposan megmosni az arcot valamilyen bőrbarát, lehetőleg illatszermentes, nem allergizáló, 5,5-ös (semleges) pH-jú tisztítószerrel.

A lúgos szappan a bőrfelület túlzott zsírtalanítása révén végső soron fokozza a faggyútermelést, és mellesleg a faggyúmirigyek kivezető járatának elzáródásában sem ártatlan. Helyette arctisztító tej és tisztítókrém vagy lúgmentes lemosógél is ajánlott. A lemosó felvitelekor a vattapamaccsal kerülni kell az erőteljes dörzsölést. Minden erős nyomás, dörzsölés csak terjeszti a gyulladást azáltal, hogy eloszlatja, bejuttatja a kórokozókat a mitesszerekbe.

Mitesszertípusok, és három súlyossági fokuk

A tipikus, kamaszkorban is előforduló pattanás a közönséges akne. Három súlyossági fokozata ismert.

Az elsőben a mitesszerek száma enyhén megszaporodik, csak nagyon gyenge gyulladásos tüneteket látunk, és az esetek nagy százaléka magától gyógyul. Ez többnyire a pubertás kezdetén jelentkezik, és inkább csak az arcon és környékén. A másodikban súlyossági fokozatban a mitesszerek mellett sok erősebben gyulladt, fájdalmas csomó észlelhető, és néhány hólyag is megjelenik. A harmadik, legsúlyosabb fokozatban már számos puha tapintású, fájdalmas csomó látható, erősen gyulladásos környezetben. A csomókból gyakran genny tör a felszínre. A csomók beolvadásakor tályogok keletkeznek.

(reggel.hu)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség



2006.10.30

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Ha nyomkodni kell a pattanásokat, legjobb szakemberre bízni a munkát
Ha nyomkodni kell a pattanásokat, legjobb szakemberre bízni a munkát

Legfrissebb magazinok