HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Szépségápolás > Gyanús kozmetikumok

t: 1554

Gyanús kozmetikumok








Mindenekelőtt egy fontos különbségtételt tisztáznunk kell:
A dezodorok nem gátolják az izzadást, csak közömbösítik a testszagot azzal, hogy a szagért felelős baktériumokat valamilyen anyaggal elpusztítják.
Az izzadásgátlók ezzel szemben valamilyen módon magát az élettani folyamatot befolyásolják: kifejezetten az izzadást akadályozzák meg. Nem véletlen, hogy az EU szabályozása szerint csak akkor lehet egy termékre ráírni, hogy izzadásgátló, ha legalább 20 százalékban csökkenti az izzadtságot.

Nyirokmirigy

Egyes nézetek szerint az izzadás gátlásával bent rekednek a szervezetben a méreganyagok, és a hónalji nyirokmirigyekben halmozódnak fel – ez lenne a későbbi betegség forrása. Ennek azonban ellentmond, hogy a mellrák a mellben alakul ki, és csak később képez (ha képez) áttéteket a nyirokmirigyekben. A szervezet egyébként nemcsak az izzadság révén szabadul meg a méreganyagoktól, tehát azok más úton is távozni tudnak.

Utánozza az ösztrogént

A lehetséges „rák-kapcsolat” csak az izzadásgátlókkal, és nem a dezodorokkal kapcsolatban merült fel.
Az izzadásgátlók fő hatóanyaga általában por állagú alumínium. Ez az izzadsággal érintkezve gélt formál, a gél pedig az izzadságmirigyek kivezetésénél gátat képez – így akadályozva meg a verítékezést.
A bőrön áthatolni képes alumínium azért veszélyes, mert az ösztrogén hormon hatását „utánozza”. Márpedig erről a hormonról tudjuk, hogy az esetek egy részében felelős a mellrák kialakulásáért.
Az izzadásgátlókat közvetlenül a hónaljra visszük fel, ami nagyon közel van az emlőhöz. E szereket gyakran használjuk borotválás-epillálás után, amikor a bőr sérülékenyebb, és gyengébb az ellenállóképessége.
E baljóslatú jelek és vélelmek ellenére közvetlen összefüggést nem mutattak ki az izzadásgátlók és a mellrák között. De a kétely ott lebeg...

Nincs összefüggés

Amerikában három évvel ezelőtt 1600 nőt kérdeztek arról, mikor és hogyan használtak izzadásgátlót. A hölgyek fele egészséges, másik felük rákos beteg volt. Amikor a két csoport eredményeit összehasonlították, a kutatók semmilyen bizonyítékot sem találtak arra, hogy valóban lenne összefüggés a rák és az izzadásgátlók között. (Az eredményt a mellrákról felvilágosító nonprofit internetes oldalon tették közzé – és nem az izzadásgátlók gyártói finanszírozták a kutatást.)

Alumínium

Az alumínium földünk egyik leggyakrabban előforduló eleme. Folyamatosan kapcsolatban vagyunk vele, hiszen tisztítószerekben, növényvédőszerekben és műanyagokban egyaránt jelen van. Önmagában a fém alumínium akkor sem okozna gondot, ha lenyelnénk. Oldható állapotban (ahogy az izzadásgátlókban is jelen van) a szervezet képes arra, hogy felvegye az alumíniumot. Egyes kutatók úgy gondolják, a szervezetbe kerülve kötődhet az ösztrogénreceptorokhoz és azok működését befolyásolhatja. Lényegében innen származik az izzadásgátlók veszélyességre vonatkozó vélekedés.

Paraben: bűnös?

2004-ben 20 mellrákmintában paraben nyomaira bukkantak. Ez a kémiai anyag több kozmetikumban is megtalálható, általában tartósítószerként. Csakhogy ebből sem lehet következtetni az izzadásgátlók bűnös voltára, mert a paraben élelmiszerekben, gyógyszerekben is található. Közel sem biztos (és nem is bizonyítható), hogy az izzadásgátlókból kerültek volna a beteg nők szervezetébe.

(nana.hu)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség



2006.10.19

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok