HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Bakancsos > Esterházy Kastélymúzeum, Fertőd

t: 2333

Esterházy Kastélymúzeum, Fertőd








Az Eszterházán – ahogy az egykori hercegi birtokot és a falut nevezték, majd 1950-ben Süttörrel történt összevonással jött létre Fertőd – álló kastélyt szeretik úgy méltatni, mint a magyar Versailles-t, amiben van is valami, meg nem is. Tény, hogy az építtetőt úgy is nevezték, hogy Pompakedvelő Miklós (Esterházy Miklós grófról van szó, aki 1762-től munkálkodott itt azon, hogy az egykori vadászkastély helyére valami igazán fantasztikust alkosson), és ebben erősen hajaz a franciák Lajosára, és az is tény, hogy nem semmi látványt nyújt, ahogy belépünk a hatalmas kovácsoltvas kapun, és elénk tárul a melléképületeivel az egész udvart körbefoglaló kastély képe. Összességében valahogy mégse az az első gondolatunk, hogy tiszta Versailles.

Ettől függetlenül nem rossz a dizájn, biztos ki lehette bírni az itt lakást, a kastély színe sincs elcseszve mondjuk babarózsaszínre. A történeti képen csak egy kicsit ront, hogy hajdan az urak a túloldalról közlekedtek. A turisták pórnépe ma a kavicsos udvar felől támad, fényképez (a két oldalról a kastélyra csimpaszkodó „vonulós" feltétlen képért kiált, csakúgy mint az oldalsó gránátosházak falán levő vízi lények is), és elgondolkodik, miért csak plöntyögést produkál a szökőkút, pedig sokkal többet ki lehetne belőle hozni.

Kastélymúzeum, Fertőd
Fertőd, Joseph Haydn út 2.
Telefon: 99/537-640
Fax: 99/537-642
informacio@mag.hu
Márc. 15-okt. 31.:
kedd-vasárnap: 10-18;
Nov. 2- márc.14.:
péntek-vasárnap: 10-16
Jegyárak forintban:
Felnőtt belépő 1000.
Diák belépő 600.
Nyugdíjas belépő 600.
Családi belépő (2 felnőtt + 2 gyerek) 2500.
Fotó 1000. Videó 2000.
Esküvői fotózás 3000.

Aztán a turista bemenne. Ehhez már jegyet váltunk, ami rögtön háromezer forinttal könnyíti meg a pénztárcánkat. Ennyibe kerül két felnőttjegy meg a fotójegy, de a vakuzásra még ez sem jogosít fel. Bevárjuk a következő indulást – csak vezetővel lehet körbenézni -, és megnyugodva tapasztaljuk, hogy a) a vezetőt lehet hallani a terem végében is, mert nem vagyunk többen húsznál, b) jó, hogy bírjuk a magyar nyelvet, mert különben még ki tudja meddig dekkolhatnánk (így csak fél órát kellett, az pont elég volt a fotózkodásra) az idegen nyelvű vezetésért. Esetleg mászkálhatnánk bamba képpel, mint előttünk a két olasz, akiknek csak Haydn nevénél pislognak az átlagnál gyorsabban.

A kastély termei, azok számára, akik nem különösebben műértők, restaurátorok vagy aranyozó mesterek, pontosan olyanok, mint bármelyik másik látogatható kastélybelső. Igazából csak úgy szépek. Megkockáztatom, helyenként gyönyörű és néhol elképesztő, például az intarziás bútordarabok, hogy azt a sok apró fityfirittyet hogy volt türelme bárkinek is mind oda bele … - sose értettem.

Megcsodálhatjuk az étkészlettel harmonizáló míves éjjelit (az angol vécé nem volt a rezidencia erőssége), a párnákkal elhalmozott ágyat, amire elég volt felmászni, és a hatalmas púderes urnákat. Illatszerből fogyasztottak rendesen, mert pompa ide, ragyogás oda, fürdésre legfeljebb évente két-három alkalommal kerítettek sort az urak.

A kastély erőssége nemzetközi szinten egyértelműen a Haydn-vonal. A neves zeneszerző Eszterházán állt a hercegi család szolgálatában, alkotott és vezényelt, játszott és szervezett, és nyilván elég sokat ült modellt, mert az egyik teremben vagy tizenöt különböző portréját is őrzik. Hogy annak idején Haydnt csak sznobériából tartották itt harminc évig, vagy az uraság tényleg zenekedvelő volt, az döntsék el a zenetörténészek, de annyi bizonyos, hogy Joseph Haydn Eszterházán írta az Üstdobszimfóniát, állítólag azért, hogy a koncerteken el-elbóbiskoló hölgyek-urak a váratlan részeknél rémülten pattanjanak fel székükről…

Mára javult a zeneszerző renoméja, egész nyáron mennek a koncertek, még az őszbe is belenyúlnak, Nem vagyok komolyzene-rajongó, de biztos lehet a fílingje annak, ha Haydn darabjait ott hallgatja valaki, ahol századokkal először is megszólaltak, a mester jelenlétében.

A kastély közepét mindkét szinten egy-egy hatalmas terem uralja, ahol annak idején báloztak, fogadtak, vacsoráztak vagy épp zenét hallgattak. A földszintibe vezetett a régi főbejárat, de a park felől. Ez most zárva van, de a vezetést követően szabadon eresztik a turistákat a parkba, ahol megint el lehet kezdeni a képzelődést, hová érkeztek a hintók, hogy szálltak ki belőlük hercegek és grófok, hogyan vonultak be az épületbe. A birtok körülbelül addig tartott, ameddig a szem ellát: a formára nyírt bokrok között egyenesen elnézve épp a fertőszentmiklósi templom tornyát fedezhetjük fel. Na, az speciel már nem volt az Esterházyaké, de addig minden fű, fa és bokor igen. És persze azok az épületek, amik itt voltak: például az operaház.

A park szép és gondozott, van elég pad, feltéve, hogy nincs túl sok turista. Talán még egy sövénylabirintus kívánkozna valahova. A kastély viszont innen nézve nem mutatja a legszebb formáját, a túlfelétől elütően erősen sárga színű, imitt-amott a lehullott vakolat szürke foltjaival. Ráférne egy kis renova, a tervek szerint lesz is, pár éven belül helyrevágják az egészet, még az első udvart is parkosítják. Majd megnézzük akkor is, a sokat dicsért szemközti vendéglő idő hiányában úgyis kimaradt a programból...
Fotók: Bakos Ferenc

(alon.hu)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség




2006.10.12

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok