HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Táplálkozás > Kell a húsa, kell a leve!

t: 1294

Kell a húsa, kell a leve!









A gyümölcsökben, zöldségekben és a belőlük préselt levekben található rostok segítenek kordában tartani, sőt, csökkenteni a vér zsírszintjét. A rostok olyan anyagok, amelyek ellenállnak az emésztőenzimeknek, vagyis nem emészthetőek. Akkor miért fontos mégis a fogyasztásuk? Mert a vastagbelünkben élő baktériumok részlegesen lebontják azokat, illetve ballasztanyagként javítják az emésztést és serkentik a bélműködést. A rostok sokat segítenek a fogyókúrában, diétában is, hiszen csökkentik az éhségérzetet. Mit „tudnak” még a rostok? Előnyösen befolyásolják a zsíranyagcserét, mivel kis mértékben gátolják a zsírok emésztését és felszívódását. Az ajánlott napi fogyasztás 27-40 g. Rostban gazdag finomságok a következők: zöldség- és gyümölcsfélék, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a hüvelyesek és a különböző magvak.

Kedvező élettani hatásukat számos tanulmány igazolja. A brazil Sao Pauló-i egyetem felmérése szerint kedvezően befolyásolják a vérzsír-szintet is. Hétéves kísérletük eredménye a következő lett: a teljes rost-, a gyümölcs- és zöldségbevitel, valamint az utóbbiakból készült levek fogyasztása fordított arányban állt a koleszterinszinttel, sőt, a rostfogyasztás csökkentette a koleszterinszintet is. Ezzel rávilágítottak arra, hogy a gyümölcsök, zöldségek, valamint az ezekből készült levek fogyasztásával, és így a rostbevitel növelésével lehetséges megelőzni, vagy legalábbis kontroll alatt tartani a vérzsír-szintet. A magas vérzsír-szint az érelmeszesedés, illetve a magas vérnyomás kiváltó oka lehet. Ezeknek a problémáknak a megelőzése hazánkban nagyon fontos, hiszen az Európai Unión belül nálunk halnak meg a legtöbben szív- és érrendszeri betegségek miatt.

A gyümölcs- és zöldséglevek nem csak a vér zsírszintjére hatnak jótékonyan, fogyasztásukkal elodázható az Alzheimer kór kialakulása. A szellemi leépüléssel, emlékezetcsökkenéssel és az intellektuális funkciók folyamatos romlásával járó betegség néha hónapok, máskor néhány év alatt teljes elbutuláshoz vezet. Nem található hajlamosító vagy egyértelműen a betegségre utaló jel, ami alapján megmondhatnánk, hogy kiknél alakul ki ez a betegség. Az amerikai King County-ban úttörő kutatást végeztek az Alzheimer kór kialakulásával kapcsolatban. Egy kilencéves kutatás keretében 1836 japánt vizsgáltak meg.

Érdekes módon fordított arányosságot fedeztek fel a természetes vitaminokban, rostokban és ásványi anyagokban gazdag zöldség- és gyümölcslevek fogyasztásának mértéke és a betegség kialakulása között, vagyis minél többször fogyasztottak egy héten a levekből a tesztalanyok, annál kisebb volt a szellemi leépüléssel járó betegség kialakulásának a kockázata. Egyértelműen igazolták, hogy a gyümölcs-, zöldséglevek fogyasztása fontos szerepet játszik az Alzheimer kór kialakulásának késleltetésében. A gyümölcs- és zöldséglevek tehát nemcsak a szív-és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek megelőzésében, de e szörnyű betegség minél későbbi kialakulásában is nagy hasznunkra lehet.

Gyümölcslével küzdhetsz a szájüregi daganatos elváltozások ellen is. Régóta ismert tényként fogadjuk el, hogy a magas vitamintartalmú étrend csökkentheti bizonyos daganatok kialakulásának kockázatát, hiszen segít az immunrendszer erősítésében. Rost- és antioxidánstartalmuk például segít megelőzni az érelmeszesedést és számos daganatos betegség kialakulását. A mediterrán országokban ezekből a nyersanyagokból kétszer annyit fogyasztanak, mint a magyarok. A szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek miatt bekövetkező halálozás ennek megfelelően közel fele a magyarországinak.

A bostoni Harvard Egyetem kutatói igazolták a gyümölcsök, zöldségek és az ezekből készített levek hatékonyságát a szájüregi daganatos elváltozások kockázatának csökkentésében. 1986 és 2002 között több mint 42 ezer férfi étkezési szokásait vizsgálták. Ez idő alatt 207 klinikailag vagy szövettanilag igazolt rosszindulatú szájüregi elváltozás fordult elő. A kutatással sikerült bebizonyítaniuk, hogy a gyümölcsök, különösen a citrusfélék és a zöldségek akár 30-40 százalékkal is csökkenthetik a különböző rosszindulatú szájüregi daganatok kialakulásának kockázatát. Úgy tűnik tehát, hogy főleg a citrom, a narancs, a grapefruit és a lime hatékony fegyver a szájüregi elváltozások megelőzésében. A magas rizikójú személyek - a dohányosok, az alkoholt rendszeresen fogyasztók és az idősek – saját egészségük érdekében jól teszik, hogyha sok gyümölcsöt, zöldséget vagy ezekből készült leveket fogyasztanak.
Forrás: Tudományos Életmódtanácsok hírlevél

(online.rtlklub.hu)

Linkajánló:


RECEPT ABC,
Alternatív
gyógymódok
,
Egészség, orvos
,
Táplálékkiegészítők
,
Szépségápolás
, bio,
vegetáriánus



2006.10.09

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok