HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Gyógy- és fűszernövények > Magyar bors

t: 4046

Magyar bors










Plinius római természettudós a nyári borsikafüvet a szerelmi vágy serkentőjének (aforidiziákum) tekintette, így lett a rómaiak kedvenc növénye. A rómaiak Európa szerte elterjesztették, és népszerűvé tették. A germán törzsek is megkedvelték, főleg a babételek ízesítésére használták, ezért még ma is babnövény (bohnenkraut)-nek nevezik. Kiemeli a bab ízét, és véd a bab kellemetlen puffasztó hatásától. A Britanniában megtelepült germán szászok úgy tartották, hogy a borsikafű minden ételt jóízűvé tesz, így a növény angol neve a Savory = ízletes is innen ered.

A növény bemutatása

A árvacsalán-virágúak(Lamiales) rendjébe, az ajakosok (Lamiaceae) családjába tartozó faj. A Mediterráneumban honos, főleg a keleti részén, bár valószínűleg Nyugat- és Közép Ázsiából származik. Egyéves lágyszárú.

Alacsony, bokros növény, (ál)örvösen álló, a levelek hónaljában fejlődő, apró, lila virágokkal. Termése makkocska. Szürkészöld, keskeny, átellenes állású, rövid levélnyelű leveleit mindkét oldalát mirigytartó szőrök borítják. Szára szögletes, csöves, tövétől elágazó. A hajtások sötétzöldek, virágzáskor lilásba hajló színűek, tövüknél fásodók, szőrökkel, mirigyszőrökkel fedettek.

Termesztett rokona a Satureja montana évelő faj, 1999-től államilag elismert, új fajtája a Bokroska. Évelő növény, dús bokrot képez. Erős növekedésű szára felálló, enyhén molyhos, színe zöld. Lándzsás alakú levelei simák, alul felül finoman pöttyözöttek. Virágszíne fehér. 1,8%-os illóolajában 60-70% karvakol és 9-15%cimol található.

Gondozása

Főleg konyhakertekben termesztik fűszernek. Illatos levelű, könnyen tartható.

A könnyű és középkötött talajokat kedveli. De csak szélsőséges talajon nem terem. Meleg, fénykedvelő, szárazságtűrő. Öntözést nem igényel. Magvait elhullatva gyomosít. Jelentősebb kártevője, kórokozója nincs. Márciusban, esetenként áprilisban vetik 30-50 cm sortávolságra, 0,5-1 cm mélyre. Konyhakertben a babbal felváltva sorba vethető, így tetvesedés elleni védőhatását is kihasználhatjuk. Júniustól szeptemberig virágzik.

Gyűjtése, gyógyhatásai

A virágos hajtást, a fás rész kivételével, virágbimbós állapotban gyűjtsük, szellős csokorba kötve, felfüggesztve szárítsuk. Szárítás után a virágokat és a leveleket morzsoljuk le. Néhány tő elég maghozónak, mert nagyon szapora. Cserépbe vetve az ablakpárkányra helyezve, télen is biztosítja az utánpótlást.

A növény föld feletti része 0,3-2% illóolajat (40-60%-a carvacrol, továbbá p-cymol, linalool, timol), 4-8,5% cserzőanyagot, szaponinokat (ursolsav, oleanolsav), szitoszterolt tartalmaz. Illóolaja antibakteriális hatású. Virágos leveles hajtása (herba), enyhe vérnyomásnövelő, szélhajtó, emésztésserkentő. Gyulladáscsökkentő hatását kutatások igazolják. Forrázat készítéskor 1 kiskanállal herbát adunk 1/4 liter vízhez.

Fűszerként

Borsra emlékeztető íze miatt, használható annak helyettesítésére, vagy annak kiegészítésére. Ily módon pompás fűszere hurkáknak, káposzta-, krumpli, gomba ételeknek, savanyúságoknak. Leginkább zöldségeket ízesítenek vele, szemben a kakukkfűvel, amelyet húsok ízesítésére használnak. Nagyon intenzív ízű, csak a főzés végén rakjuk az ételbe. Óvatosan használjuk, mert, ha hosszan az étellel főzzük, könnyen megkeserítheti azt. Erdélyben a borsikafüvet egy szál kaporral összekötve főzik bele a káposztába. Virágos hajtását télire eltett uborkához is teszik.

Töltött libamell

Recept egy internetes fórumról

Hozzávalók: 60 dkg lebőrözött és kicsontozott libamell, 10 dkg savanyú káposzta, 3 dl tejföl, 5 dkg füstölt szalonna, 1 tojás, 1 kis fej vöröshagyma, 10 dkg reszelt sajt, 1 mokkáskanál csombor, só, bors.

A libamellet vékony szeletekre vágjuk. A négy legnagyobb szeletet félretesszük, a maradékot füstölt szalonnával és a vöröshagymával együtt ledaráljuk. Hozzákeverjük a felvert tojást, a csombort, a borsot, a levétől lecsepegtetett, apróra vágott savanyú káposztát és 1 dl tejfölt. A félretett hússzeleteket gyengén kiklopfoljuk, sózzuk és megkenjük a töltelékkel. Összetekerjük, külön-külön fóliába csomagoljuk, forrásban levő vízbe tesszük és kis lángon 40 percig pároljuk. Kibontjuk a fóliából, tűzálló tálra rendezzük, leöntjük a reszelt sajt és a maradék megsózott tejföl keverékével. Annyi időre tesszük sütőbe, hogy a sajt egybefüggő réteget képezzen a húson.Bugonyakrokettel kínáljuk.
Garami Márta

(www.kertpont.hu)

Linkajánló:


Dísznövények



2006.09.19

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok