HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Szobanövények > Szobanövények őszi ápolása

t: 4677

Szobanövények őszi ápolása









A mi feladatunk most már a növények további jó állapotban való megtartása, hogy a rájuk nézve kedvezőtlenebb telet könnyen, megbetegedés nélkül átvészeljék. Az őszi nagy lakástakarítások alkalmával ajánlatos a következő munkák elvégzése.

Erős gyökérkefével mossuk meg a növényeink cserepeit és távolítsuk el róluk a zöld mohos, nyirkos lerakódásokat. A cserepek megtisztogatása után vegyük szemügyre az egész növényt, ha azon száraz leveleket, visszaszáradásokat látunk, akkor azokat távolítsuk el.
A bőrszerű levélzettel bíró növények leveleit és szárait langyos enyhe szappanos vízzel mossuk meg és azután tiszta vizes ruhával töröljük le. (Ficus különféle fajtái, Aspidistra, pálmák, Phylodendron stb.) nézzük meg növényeink karóit, hogy elég erősek-e? Szükség szerint erősítsük meg vagy cseréljük ki azokat. Olyan növényeket, melyek a nyár folyamán erősen fejlődtek és eddig még karózva nem voltak, szükség szerint karózzuk meg. Általában az összes kötéseket távolítsuk el és újakkal cseréljük ki, hogy az esetleges szárvastagodások alkalmával növényeinken bevágódások ne képződhessenek.

A cserépben lévő föld legfelső rétegét, amennyire a gyökérmagasságok megengedik, cseréljük ki friss, érett, a növénynek megfelelő kerti földdel, anélkül, hogy a növényt a cserépből kivennénk. A cserepet kinőtt növényeket természetesen ültessek nagyobb cserépbe!

Szobanövényeink téli elhelyezése lakásunkban úgy történjék, hogy azok mindenkor a lakás legegyenletesebb hőmérsékletű és légvonattól védett helyére kerüljenek. A késő őszi és téli hónapokban kezelésükre nagy gondot fordítsunk. Vízadagolásukat ne egy általános megszokott, naponkénti vagy hetenkénti többszöri öntözéssel akarjuk megoldani. Mindenkor szükség szerint öntözzünk. Dús, nagy lombozatú növényeket sűrűbben, míg kisebb lombozatúkat ritkábban öntözzük.

A most annyira közkedveltségnek örvendő kaktusz (Suculenta) féleségeknél az öntözéssel igen óvatosan járjunk el, inkább szomjaztassuk, és tartsuk szárazon ezeket a növényeket, mert már a csekély túlöntözés is gyökér- és gyökérnyak rothadásokat okozhat. Kevés megfigyeléssel és gyakorlattal megállapíthatjuk azt az időközt, amikor a növényeket öntözhetjük. Hibás és rossz kezelés az, amikor tekintet nélkül a növény fajtájára egyformán öntözzük őket. Igen jó eredmény érhető el akkor, ha növényeinket 10-12 naponkénti időközökben a fürdőkádba állítva, lezuhanyozzuk kézlangyosságú vízzel. A helyes öntözés és az időnkénti zuhanyozás a szobanövényeink kezelésének főfeltételei.

A szobanövények legkedvezőbben 16-20 °C fok mellett teleltethetők ki. Legnagyobb kárt növényeinkben, a lakásunkban előforduló nagy hőmérsékleti különbségek okozhatják. A növényeink pusztulásával járhat, hogyha egyik nap 25-26 °C fok a hőmérséklet, a másik nap viszont fűtetlen a helyiség és annak hőmérséklete 10-12 °C fok alá száll le. Szellőztetésnél óvakodjunk attól, hogy a téli hideg levegő közvetlenül érje a növényeket. Szellőztetés során azokat a növényeinket, melyek az ablak mellett állnak takarjuk le lepedővel vagy nagy ív csomagolópapírral.
Horváth Tamás

(lakberendezes.hu)

Linkajánló:


Dísznövények



2006.09.07

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok