HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Miért szeretjük a virágokat? > Növények és stílusok

t: 3034

Növények és stílusok





Évszázadok óta tartanak növényeket lakásokban. Hollandiát a tulipán hazájának nevezzük, mivel már a XVI. században meghonosították ezeket a kedves, pompázatos virágokat. A XVII. században melegházakat építettek kőből és téglából nagy, délre néző ablakokkal.

Ezekben először narancsfákat teleltettek, majd miután fűthetővé tették ezeket a helyiségeket, lehetőség nyílt különböző trópusi gyümölcsök nevelésére, így például: ananászt, édes citromot és az első kaméliákat termesztették, majd datolyapálmát, banánt és különböző pozsgás növényeket. Ezeket a növényeket később teraszok díszítésére használták.

A télikertek a XIX. században lettek divatosak, melyekben páfrányokat, pálmákat és más egzotikus növényeket tartottak, de a század vége felé inkább az egyszerűbb cserepes növények voltak kedveltek. A hölgyek körében ekkor a florisztika terjedt el, ami többféle csodálatos virágok művészi összeállítása volt. A XX. század elején a liliom termesztése játszott nagy szerepet.

A szobanövények kultúrájának terjesztése Skandináviából ered, de csak a második világháborút követően alakult ki a belső terek díszítése növényekkel. Ekkor kerültek a világ különböző tájairól importált növények szobanövényként mai alakjukban az otthonokba.

A szobanövények is öltöztetik a különböző berendezési tárgyak (bútorok, függönyök, szőnyegek stb.) mellett lakásunkat. Javítják közérzetünket, barátságossá varázsolják otthonunkat, szinte 'családtagokká' válnak, de fontos, hogy összhangban legyenek környezetünkkel és ne válogatás nélkül válasszuk és helyezzük el őket.

A sokféle berendezési stílus miatt a növények 'alkalmassága' a berendezés jellegétől függ, persze a választás mindenkinek egyéni ízlése alapján történik. A növények különböző funkciójú részeket kapcsolnak össze, a szoba képét gazdagítják.

Nagyon fontos a növénycsoportok vagy különböző virág-összeállítások színének, formájának összehangolása a falakkal, a textíliákkal. Különböző stílusú bútorokhoz különböző növények illenek. Ha ismerjük a stílusirányzatokat, könnyebben tudunk választani nekünk megfelelőt.
Kúriastílus

Jellemzői: a szolid fabútorok, kézzel festett parasztbútorok, antik zöld, kék, szürke és nyersszínű tölgyfa bútorok (sarokpad, kredenc, ládák), gerendás famennyezet, hajópadló stb. A természetes alapanyagú textíliák, a meleg színek, különbözo kézműves tárgyak.

A tapéták, függönyök, porcelánok virágmintásak. Egyszerű, zománcozott illetve agyagedényekben mutatnak, e stílushoz illő növények, melyek többek között a borostyán, a kerti kakukkfű, az aszparágusz. A leveles növények mellett a lágy formájú vágott virágok. Az egzotikus virágok egyáltalán nem illenek ebbe a környezetbe.

Mediterrán stílus

Bútorai egyszerűek, általában fából készülnek vagy fonottak. A függönyök világosak, a padló terrakotta vagy márvány, a falak pasztellszínűek, a lámpák illetve a kiegészítők kovácsoltvasból készülnek.

Növényei: a citromfélék, kamélia, szobafikusz, datolyapálmák, leanderek, kínai hibiszkusz. Legjobban a kerámia és terrakottacserepek illenek ehhez a stílushoz.

Folklór

Különböző népek kultúrája és szokásai tükröződnek e stílusjegyben. A mintázatokra a bőség a jellemző. Ezek között a határozott körvonalú, tömör formájú növények érvényesülnek. Ide illenek a különböző kaktuszok, mindezek mellé a száraznövények, kavicsok, kifehéredett fadarabok kerüljenek.

Klasszikus stílus

E stílus alatt nemes bútorokkal, kárpitozott stílbútorral illetve régiségekkel berendezett helyiséget értünk, amelyet nehéz anyagok - selyem, damaszt, bársony jellemeznek. A bútorok általában arany- és ezüst mintázatúak. E stílust a hűvös elegancia és a kényelem jellemzi. A bútorok általában a legnemesebb fából készülnek, a kiegészítő kellékek drágák és értékesek.

Ide olyan növények illenek, melyek oldják, illetve fellazítják a komor hangulatot. Az un. ámpolnák (mennyezetről függő, gazdagon beültetett virágkosarak) ebbe a környezetbe a legmegfelelőbbek. A különféle szobapálmák, a csüngő ágú fikuszok, filodendronok, a kisebb növények közül például az amarillisz, a japán kamélia, orvosi jázmin, gloxínia és a flamingóvirág illik.

Egzotikus stílus

A távol-keleti stílusra az egyszerű formák, a semleges felületek a jellemzőek. A berendezési tárgyakon a fekete, vörös és a fehér színek dominálnak, melyek fényes, lakkozott felületűek. A durva szövésű bambuszgyékények és szőnyegek homokszínűek, visszafogottak.

Az ilyen környezetben az olyan növények mutatnak jól, melyek a távol-keleti kultúrából származnak. Ilyenek a krizantém - ez a kínaiak jelképes virága, a japán kamélia - fehér, vörös vagy sárga virágú, az orchideák, narancsfák. A bonsai-ok jellegzetes növényei ennek a stílusnak. Fajai: trópusi vagy szubtrópusi fák vagy cserjeszerűen fejlődő növények, amelyek emberi beavatkozásra mesterségesen alakított formára nőnek.

Továbbá az ikebana tálakban különböző virágkompozíciók, japán kaméliák, azáleák, kerti hortenziák. Virágtartó edényként fényesre lakkozott kerámiát használnak.

Cikkünkben igyekeztünk bemutatni különféle stílusirányzatú berendezésekhez illő szobanövényeket és ezekhez való kaspókat. Egyáltalán nem biztos, hogy az általunk tanácsolt növényelrendezések megnyerik tetszésüket, de a lényeg az, hogy a lakberendezés nem mellőzheti az otthon hangulatából a flórát, mint a berendezés egyik eszközét. Amennyiben bővebb ismereteket szeretnének szerezni e témakörből, úgy kérjék ki lakberendezőink szaktanácsait vagy nézzék meg Szakmai címtárunkat.
Fazekas Marietta

(lakberendezes.hu)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség




2006.08.17

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Kúriastílus
Kúriastílus
Mediterrán stílus
Mediterrán stílus
Klasszikus stílus
Klasszikus stílus
Egzotikus stílus
Egzotikus stílus

Legfrissebb magazinok