HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Tavaszi virágok > Japán díszcseresznye

t: 8437

Japán díszcseresznye

Virágzásakor ezerszám bontja halványrózsaszín, könnyed szirmait, amelyek méltó kísérői a tavaszi hagymás növényeknek. A japánok már évezredek óta ünnepet ülnek, a cseresznyefa virágzásakor. A virág stilizált ábrázolása ott látható falikárpitjaikon és festményeiken.

Nem véletlen hát, hogy a cseresznye nemesítése is otőlük ered. Díszfaként a Prunus serrulata ’Kanzan’ a legelterjedtebb fajta. Az öt-hat méteresre növő fa tavaszi újjáéledésekor bronzvörös leveleket hajt. Ezután kezdi ontani telt szirmú virágát, amely bimbós állapotban piros, a kinyílt szirmok pedig a rózsaszín különböző árnyalataiban díszítik a fát. Virágzáskor a lomblevelek alig látszanak, annyira gazdag a virághozatal.

A nemesítés nem merült ki a minél teltebb és nagyobb virágokat célzó kísérletnél. A fa méretét és alakját is sikerült csökkenteni, épp azzal a céllal, hogy kisebb házikertekbe is lehessen telepíteni. A gyökérnyakba történő oltással most már bokros változata is létezik.

Az oltott csemete kedvező ültetési ideje a kora őszi hónapokra esik, amikor még nem hűlt le a föld. Mivel a gyökerek sekélyen helyezkednek el, nem szükséges mély ültetőgödröt ásni. Talajban nem válogat, csupán arra kell ügyelni, hogy a gyökérzet ne kerüljön pangó vízbe. (Ez a veszély általában akkor fenyegeti, ha a vízzáró agyagréteg közel van a földfelszínhez). Szelek által gyakran háborított helyen ki kell karózni a fiatal fát, különben ferdén nő.

Sövényként is kiválóan telepíthető, ebben az esetben egyméteres tőtávolságot célszerű tartani. A díszcseresznyét nem érdemes magjáról szaporítani, csak akkor, ha valaki jártas az oltásban vagy a szemzésben.

Fajtaazonos növényt dugványról lehet gyökereztetni, mégpedig július folyamán. Ehhez 8-10 centiméteres, félfás csúcshajtásokat kell vágni a fáról. A szaporítóládát vagy a cserepet homok és tőzeg egyenlő arányú keverékével kell megtölteni.

Az ágakat – a levelek nagy részét eltávolítva – úgy kell betűzdelni a földbe, hogy legalább két-három rügy a földbe kerüljön. Ezután a szaporítandó növénynek hűvös, 16-18 fokos hőmérsékletű helyre kell kerülnie, ám földjét állandóan nyirkosan kell tartani.

Ősszel és télen megindul a gyökérképződés. Tavasszal, amint megjelennek az új rügyek és levelek, ki lehet ültetni őket a kert vagy az utcai front napos, esetleg félárnyékos részébe.

(nana.hu)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség



2006.04.21

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok