HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Egészség > Beindul a kullancsszezon - nem árt vigyázni!

t: 2035

Beindul a kullancsszezon - nem árt vigyázni!

A kullancsok elterjedése, előfordulási gyakorisága és életképessége környezeti tényezőkkel, a domborzattal és az azt borító növényzettel, az ott élő állatfajokkal, valamint a terület meteorológiai viszonyaival, a talaj hőmérsékletével és nedvesség tartalmával függ össze - olvasható Erdős Gyula tájékoztatójában.

"A kullancs elszaporodásának a csapadékos idő kedvez" - teszi hozzá. A tájékoztató szerint a kullancs a reggeli és az esti órákban a legaktívabb, a déli napsütést, a hőséget és a szárazságot nem kedveli, ilyenkor a nedves avar alá húzódik. A kullancs fűszálakon, bokrokon legfeljebb másfél méter magasságban lábaikon levő karmok és tapadókorongok segítségével megkapaszkodva, lógva várja a táplálkozási alkalmat. A vért adó gazdára hang- és szaginger hatására ejti rá magát. Az emberre kapaszkodott kullancs a ruhán vagy a bőrön továbbmászik és csak néhány óra múlva kezd vért szívni - közölte.

A kullancs azért veszélyes, mert - mint a főorvos írja - a vadon élő állatokról az emberre kórokozókat, hazánkban a "vírus eredetű kullancs-encephalitist és a baktérium által okozott Lyme-kórt terjeszthetnek". A közlemény szerint a kullancs-encephalitis természeti gócai az ország délnyugati, nyugati és északi területein találhatók, melyek a szomszédos országok, Szlovákia, Ausztria, Szlovénia és Horvátország természeti gócaival vannak összefüggésben. Ezeken a helyeken legfeljebb minden ezredik hordozza a megbetegítő vírust, az ország más területein pedig öt-tízezer kullancs közül csak egyben található kórokozó.

Az Országos Epidemiológiai Központban 1977-től vezetik az adatokat, amelyből kitűnik, hogy 1977 és 1997 között évente átlagosan kétszáznegyven, 1998-tól azonban - elsősorban a védőoltások elterjedése miatt - évente "csak" negyvenhat-nyolcvannégy megbetegedés fordul elő. A megbetegedések ötven százaléka június-július hónapban jelentkezett - tájékoztat a főorvos. A másik kullancs által hordozott betegség a Lyme-kór, melyet a központ 1998 óta regisztrál; az adatok alapján 1998 és 2003 között évente 992-1258 igazolt eset fordult elő - írja.

A megelőzés módja a főorvos szerint a "rovarriasztó szerek használata, a bőrbe fúródott kullancs mielőbbi felderítése és eltávolítása, a kullancs-encephalitis ellen pedig védőoltás is rendelkezésre áll." A kullancs mielőbbi eltávolítása azért fontos, mert az állat a vérszívást követően körülbelül négy-hat óra múlva juttatja a kórokozókkal fertőzött nyálát az emberbe.

A főorvos felhívja a figyelmet arra, hogy a "kerti munkát befejezve vagy természetjárásból hazatérve vegyük szemügyre gondosan a hajlatokat és a deréktájat, ahova a kullancsok előszeretettel befúrják magukat". A kullancs a bőrből két körmünk közé fogva gyengén csavaró mozdulatokkal óvatosan kihúzható, de csipesz vagy a gyógyszertárakban beszerezhető "Kapiller-féle kullancs-kiemelő kanál" segítségével az eltávolítás könnyebb - teszi hozzá.

Kullancsveszélynek leginkább azok a középkorú férfiak vannak kitéve, akik munkájukból adódóan gyakran találkozhatnak az állattal, ilyenek lehetnek például a vadászok, az erdészek, a favágók - írja.

2005.03.31

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok