HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > FÉRFI > Italozó > Okos emberek a borivók

t: 2344

Okos emberek a borivók

Hétezer éve ismeri az emberiség a bor egészségvédő hatását. A tudósok azonban eddig nagyon óvatosan bántak kijelentéseikkel, hogy ne ösztönözzék a túlzott alkoholfogyasztást. Mára azonban bebizonyosodott: a mértékletes borivók általában egészségesebbek, mint azok, akiknek soha egyetlen korty sem csúszik le a torkukon. (A nőknél napi egy, a férfiaknál két kis pohárka bor tekinthető mértékletesnek.)

A hegy levének egészségvédő tulajdonságát a benne található anyagoknak, az úgynevezett flavonoidoknak tulajdonítják. Ezek olyan összetevők, amelyek meggátolják, hogy a betegségekért felelős szabad gyökök kárt tehessenek az egészséges sejtekben.



Kutatások bizonyítják, hogy naponta egy pohárka vörösbor a nőknél akár 40-60 százalékkal csökkenti az agyvérzés és a szívbetegségek kockázatát. Hatásosan söpri ki a szervezetből az ételmérgezésért felelős baktériumokat, és mérsékli a vesekövek kialakulásának esélyét is.

Egy japán kutatócsoport azt is bemérte, hogy a visszafogott borfogyasztó férfiak intelligenciahányadosa átlagosan 3,3, a nőké 2,5 ponttal magasabb, mint a nem ivóké. Az igazán ínyenc borkedvelők kevesebb sört és pálinkát fogyasztanak, és általában egészségesebben is táplálkoznak.

A bor jelentős energiaforrás, mégsem ezért, hanem az étkezéseket kiegészítő kedvező élettani hatása miatt kedvelik igazán az emberek. Az energiát adó anyagokon (alkohol, cukor) kívül biológiailag is értékes összetevőket tartalmaz, vagyis szerves savakat, cserzőanyagokat, vitaminokat, enzimeket és aminosavakat.

Kedvező a bor kémhatása a húsos ételek emésztéséhez. Gyomorsavhiányt és étvágytalanságot savas fehérborokkal vagy fanyar vörösborokkal kúrálhatunk, utóbbiak bélbántalmak ellen is jók. Aranyszabály, hogy a vörös húsok mellé vörösbor, a fehér húsok mellé fehérbor illik.

Az ecet a bor ősellensége, tehát zöldségekből készült saláta mellé, ne nyúljunk a borospohárhoz. A Cézár salátához viszont nagyon jólesik egy deci rozé. Rákkoktélhoz válasszunk sauvignon blanc-t, füstölt lazac mellé pedig pinot noirt.

Régebben az ételhez választottunk borokat, ma már inkább a kész bor jellegéhez igazítva készítjük, fűszerezzük ételeinket. Fontos, hogy a fogások és a kísérőitalok kiegészítsék egymást, ízvilágában egyik se uralkodjon a másik felett. Majdnem minden étel készítéséhez használhatunk bort, akár a pároláskor, akár a ragu vagy a mártás összeállításához.
Alapszabály, hogy a rossz bor főzésre sem alkalmas. Csak olyan bort tegyünk az ennivalókba, amit majd az étkezéskor a poharakba öntünk. A felhasznált bor mennyiségét mindig az étel jellege határozza meg, általában csak kis mennyiségben, kiegészítőként használjuk.

nana

2006.01.15

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok