HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > FÉRFI > Italozó > Ezeréves serfőzde Peruban

t: 1988

Ezeréves serfőzde Peruban

A Chicago-i Field Museum egy kutatói Peru déli hegyeiben egy serfőzde maradványait találta meg, ahol 1000 évvel ezelőtt, a wari birodalom idején egy alkoholtartalmú, a sörhöz hasonló chicha nevű italt állítottak elő. A sörfőzés abban az időben fontos tényezője volt a Wari Brirodalom gazdálkodásának. "Rengetegféle terméket állítottak elő, és nagy mennyiségben" - nyilatkozta Patrick Ryan Williams, a múzeum kurátora az MSNBC-nek. A most feltárt alkohol-üzem a legrégibb az ilyen műhelyek közül, amit az Andokban találtak. Könnyen lehet, hogy ezért az egész Inka Birodalom kezdetét négy évszázaddal korábbra kell datálni, mint eddig gondoltuk.

A tudósok már régóta tudták, hogy a warik előállítottak valamilyen csípős italt, de arról, hogy ezt hol és milyen mennyiségben tették, nem tudtak semmit. Az eddig feltárt serfőzde méretét és az itt talált 40-50 literes cserépedényeket figyelembe véve Williams az üzem termelését napi több ezer liter chichára becsüli. A régészek állati trágyával töltött égetővermeket is találtak, melyek felett vizet vagy gyümölcs- és gabonafőzeteket forralhattak.

A sörfőzdét Cerro Baul, egy hegy tetején fekvő város feltárása során találták meg, a tengerszint felett 2440 méterrel. A városnak a wari kultúra virágzása alatt (i. sz. 500-1200) 1000-2000 lakosa lehetett. Az ásatások 1989-ben kezdődtek, a régészek öt éve találtak először bizonyítékot arra, ahogy a warik chichát fogyasztottak.

Williams szerint a wari kultúra elitje fontos szerepet játszott az egész Peru területére kiterjedő javak begyűjtésében és újraosztásában. A birodalomban beosztottak képviselték a vezetőket. "Az embereket úgy jutalmazták meg az államnak tett szolgálataikért, hogy más fizetségek mellett meghívták őket az ivófesztiválokra" - nyilatkozta Williams. Ezek a gyűlések azért is nagyon fontosak voltak, mert az elszigetelt és sokszor más nyelvet beszélő népcsoportok itt "egységes politikai struktúra" részeseivé válhattak.

A tudósok szerint az utolsó ilyen gyűlés lehetett a legemlékezetesebb, ugyanis mikor a warik eldöntötték, hogy elhagyják az épületkomplexumot, az ivócsarnokokban és a főzőtermekben búcsúceremóniákat tartottak, majd az egész helyet felgyújtották. Ezután a jól megmunkált ivóedényeket a maradványok közé hajították. Az, hogy Cerro Bault és más wari városokat miért hagyták sorsukra, máig rejtély. Az elvándorlás oka valószínűleg belső viszály vagy természeti katasztrófa lehetett.

origo

2005.11.23

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok