HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Szépségápolás > Szépítő böjtök

t: 2956

Szépítő böjtök

Milyen tünetek árulkodnak róla, hogy szervezetünk igényli a méregtelenítést?
A bélrendszer legyengül, ennek közvetlen illetve látványos jelei lehetnek: hasmenés vagy éppen székrekedés, puffadás, gyakori fejfájás, anyagcserezavarok, ízületi-reumatikus panaszok, bőrproblémák, fáradtság. A méreganyagok felszaporodására utalhat a lepedékes nyelv, a rossz szájszag, a megváltozott izzadás vagy testszagok, a fénytelen haj, a piroskás vagy kiütéses arc, vagy a töredezett körmök is.

A méreganyagok a szépségünknek is ártanak

Szervezetünk működőképessége sokban függ attól, milyen minőségű táplálékot kap rendszeresen. Azok a jó táplálékok, melyeket a szervezet optimálisan tud hasznosítani, és mely viszonylag gyors anyagcserét biztosít, hogy a felesleges salakanyagok ne tudjanak lerakodni testünkben.
Szépség és egészség szoros, elválaszthatatlan egységben vannak egymással. Egészségesnek lenni elengedhetetlen a szép külsőhöz. Az egészséges bőr feszes, szép a színe, mert jó a vérkeringése, sima a tapintása, szép a fénye. Nem életkortól függ a bőr szépsége, idős korban is lehet sima és ápolt.

A méreganyagok a szervezetben elsősorban ott válnak látványossá, ahova a vér és nyirokkeringés által elszállítódnak: bőr, kötőszövet, izmok.
Leglátványosabban a méreganyagok jelenlétét a bőr állapotán tudjuk megfigyelni. Ha a salakanyagok panganak a bélrendszerben, túl sokáig vannak kapcsolatban a bélnyálkahártyával, akkor újra a vérbe kerülnek. A méreganyagszint megnő, a bőr tisztátalanságokkal (akné, kiütés, gyulladás) reagál. Elveszti egészséges színét, felpuffad, zsírosan csillog, vagy épp száraz, fénytelen, matt lesz.

A méreganyag lerakódásnak egyik tünete tulajdonképpen a cellulit vagy narancsbőr is. A zsírsejtek felpuffadnak, szabálytalan formájúvá válnak. A felettük lévő bőrfelszín viszont elvékonyodik, így a szabálytalan zsírsejtek láthatóvá válnak. Megfigyelhetjük a kitüremkedéseket és a bemélyedéseket, mely esztétikailag nagyon zavaró képet adnak.
A cellulit kialakulásáért a túlzott húsfogyasztás (gondoltad volna, hogy a nem háztájiban felnevelt állatok nagyon sok hormont kapnak pl. a "csirkegyárban", hogy minél rövidebb idő alatt megnőjenek? A húsban található hormonok befolyásolják a hormonrendszerünk működését, mely szorosan összefügg a zsíranyagcserével és mérgek kezelésével), a kevés és nem célzott mozgás, a kávé és a nem elegendő folyadékbevitel, valamint a hormontartalmú gyógyszerek felelősek.

Megoldás: tisztítókúra, szépségkezelések, táplálkozásunk újragondolás

Ha odafigyelünk a táplálkozásra, az egészséges bélrendszer és flóra fenntartására, hamarosan tapasztalni fogjuk, hogy bőrünk megtisztul, hajunk selymes, csillogó lesz, izmaink erősebbé válnak, közérzetünk javul.

Az első szabály: megfelelő folyadékbevitel!

Nem passzióból szajkózzuk sokszor, hogy fogyasszunk sok folyadékot. A test csak sok folyadék segítésével tud megtisztulni, megválni a felesleges anyagoktól, mérgektől, salakanyagoktól. A vese fontos méregtelenítő szervünk, mely akkor tudja kiválasztani a sok mérget, ha megfelelő mennyiségű folyadékot viszünk be, melyben ezek az anyagok oldódhatnak. Napi 2 liter folyadékot (ásványvíz, higított friss gyümölcs vagy zöldséglé, gyógytea) mindenképp fogyasszunk el. A legideálisabb tisztító folyadék a kevés ásványi anyagot tartalmazó ásványvíz.

A folyamatos méregtelenítés érdekében tartsunk havi 1 gyümölcs- vagy ivónapot.
Gyümölcsnapon lehetőleg friss (idény!) gyümölcsöt fogyasszunk, kb. 1kg-ot. Szénsavmentes ásványvizet vagy gyógyteát (aranyvesszőfű, tarackbúzagyökér, csalánlevél, bodza, gyermekláncfű), nem aromásított gyümölcsteát fogyasszunk.
Az ivónapon ugyanezek a folyadékok javasoltak, ezenkívül fogyaszthatunk frissen préselt gyümölcs-, zöldségleveket, zöldséglevest kb. napi 6 dl-t. A víz, illetve teabevitel 2-3 liter legyen.

Böjtök és léböjtök

Érdemes tavasszal - és általában minden évszakváltáskor - böjtkúrát tartani. A böjt nem azonos az éhezéssel. A szervezet pár nap alatt képes átállni egy belső energiaprogramra. A káros anyagok előkerülnek a raktárakból, a fokozott folyadékbevitel pedig segít megszabadulni tőlük. Hosszabb böjt esetén minden esetben konzultáljunk szakemberrel!

Többféle kúra van; van, amikor csak folyadékot fogyasztunk (léböjt), van mikor gyümölcsleveket és úgynevezett kúrasüteményt, vannak kúrák, amikor gyümölcsös napokat váltogatunk ivós napokkal.
A böjtök nem azonosak a fogyókúrás diétával. Természetesen a súlyproblémák is összefüggnek a méreganyagok felhalmozódásával és a rossz bélműködéssel. De a böjtnek nem az az elsődleges feladata, hogy felhalmozódott zsírraktárunkat csökkentse, hanem hogy a szervezet öntisztító folyamatait segítse. Ugyanakkor a tisztítókúra végén, ha az emésztés és a bélműködés rendeződik, meglepve fogjuk tapasztalni a súly- és alakproblémánk kedvező változásait.

A tisztítókúra befejezés jó alkalom, hogy áttérjünk akár a reform étrendre. Fokozatosan szoktassuk magunkat hozzá a normál táplálékhoz, lehetőleg naponta többször keveset együnk, és jól figyeljünk oda, hogy lassan és jól rágjuk meg az ételt.

Az alapböjt háromnapos
Egy hosszú hétvégen érdemes megpróbálni.

- Első napon csak gyümölcsöt együnk (egy féléből, itthoni termesztésű, max. 1 kg-ot), sok vizet vagy gyógyteát (salaktalanító) igyunk.

- A második napon csak gyümölcs vagy zöldséglevet igyunk, szintén csak egyfélét, lehetőleg házi készítésű friss levet, ásványvízzel hígítva, plusz 2-3 liter vizet. Érdemes a reggelt 1 pohár glaubersós ásványvízzel kezdeni vagy 1 kávéskanál keserűsót 2 dl vízben feloldva elfogyasztani. A tisztítókúrák fontos része ez. Mivel keveset eszünk ezeken a napokon, csökken a bélmozgás, így salakanyagok halmozódhatnak fel a belekben, azt ki kell hajtani. A béltisztítás hosszabb böjtök esetén kiegészülhet beöntéssel és kolonhidro-terápiával is.

- A harmadik napon a böjtöt 1 almával törjük meg, majd csak könnyű felépítő étrendet kövessünk (teljes kiőrlésű gabonaféle, zöldségek, gyümölcsök, főzelékek, levesek, gyógyteák), és persze sok folyadék. Fontos, hogy figyeljünk oda szervezetünk jelzéseire, csak annyit és olyat együnk, amit kíván a gyomrunk. Ha túlzásba visszük, hamar meg fogjuk érezni.

Nem csak a böjt méregtelenít

A méregtelenítő napokon - és azon kívül is rendszeresen - szaunázzunk (javul a vérkeringés, ne feledjük, bőrünk is méregtelenítő szerv!). Hasunkra helyezhetünk melegvizes tömlőt (ún. májpakolás), mely segíti a máj méregtelítő folyamatait. Végezzünk testmozgást (kisebb intenzitású, harmonizáló), de ne terheljük túl szervezetünket; pl. séta, tajcsi, csi kung; úszás, jóga, do in. Végezzünk légzőgyakorlatokat, a helyes légzési technikákkal a tüdő méregtelenítését segítjük elő. Igénybe vehetünk akupresszúrás és különböző masszázs kezeléseket is (talp-, nyirok), melyek serkentik a nyirok utak, a bélrendszer, a máj, a vese kiválasztó folyamatait. Ne feledkezzünk meg a lelki megtisztulásról sem; érdemes elsajátítani stresszcsökkentő relaxációs technikákat (pl. autogén tréning), jógázni, zenét hallgatni, meditálni.

Természetesen a tisztítókúrák alatt nem ajánlott dohányozni, alkoholt, kávét, fekete teát fogyasztani, gyógyszereket, táplálékkiegészítőket szedni (de: krónikus betegségre állandó gyógyszert szedők csak szakorvosuk tanácsai mellett böjtölhetnek!), és jó elkerülni az elektroszmoggal szennyező tévézést és számítógépezést is.

A belső tisztítást kiegészíthetjük külső méregtelenítő-szépítő vagy fogyasztó-feszesítő, hámlasztó kezelések alkalmazásával a tökéletes megújulás érdekében. Hiszen csak a belső-külső "nagytakarítás" vezet teljes sikerhez.

2005.03.24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok