HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Táplálkozás > "Hiba van az asztal körül..."

t: 2991

"Hiba van az asztal körül..."

Nincs mit tenni: csak a nem és nem! Gyermeke megmakacsolja magát, és olyan élelmiszereket utasít el, amelyek elengedhetetlenül fontosak az egészsége szempontjából. Együtt járnak piacra, körbejárják együtt a szupermarketet, a főzésbe is játékosan bevonja őt, együtt készítik a sok finomságot - és mindez nem elég a meggyőzéséhez. Undorral tologatja a főzeléket, és félóráig majszol egy kis darab húst...

Nem ivott egy kortyot sem a reggeli tejből? Csak semmi pánik! Még ha rendkívül fontosak is a különféle elutasított ételekben rejlő tápanyagok a gyermek fejlődéséhez, a nem kedvelt élelmiszerek helyettesíthetők másokkal. Csak tudni kell, melyikkel, és milyen mennyiségben.

Ha nem szereti a tejet...

A proteinekben és kalciumban gazdag tej jelentős szerepet játszik a gyermek növekedésében, csontjai erősödésében. A serdülőkor előtt kezdjük raktározni szervezetünkben a kalciumot, amelyre felnőttként nagy szükségünk van. 4-től 9 éves korig a gyermeknek 800 mg kalciumot kell fogyasztania naponta; a 10-18 év közötti életszakaszban pedig közel 1200 mg-ot. Ebből az ásványianyag-mennyiségből a tejtermékeknek mintegy 80%-ot kell fedezniük.

Épp ezért jó tudni, hogy két és fél dl tej vagy 2 joghurt 300 mg kalciumot biztosít a szervezet számára.

Legyen leleményes, ha gyermekénél nem boldogul a tejjel. Kínálja karemell-itallal, kakaóval, forró csokival. Ajánljon neki sajtos tésztát vagy sajt-salátát, különféle joghurtokat, tejjel készült ételeket és szószokat, burgonya-pürét, tejbegrízt, tejberizst, vagy tejben főtt tésztát, besamel - mártással készített, úgynevezett csőben sült brokkolit vagy más zöldséget. A túró is megfelelő a tej helyettesítésére, melyet szintén számtalan módon próbálhat a gyermek étrendjébe beiktatni...

Ünnepi alkalmakkor kínálja pudinggal, tejjel készült krémmel, adjon neki babapiskótával, pudinggal és gyümölccsel készített édességet. Az így "elrejtett" tej mellett a gyümölcsök, zöldségek jó kiegészítők lehetnek, és a kalciumban gazdag ásványvizeket is szerepeltesse a gyermek italai között.

Ha hadilábon áll a hússal...

Vörös vagy fehér, a hús olyan protein-forrás, amely elengedhetetlenül fontos a gyermek fejlődéséhez. Egy 7-10 év közötti kicsinek naponta 100 gr-ot kell fogyasztania belőle. A serdülőkor előtt nő a szükséglet, de eltér a lányok és a fiúk esetében. A 10-12 éves kislányoknak 125 gr húsfélét kell enniük naponta, míg a srácoknak a napi ajánlott mennyiség 150 gr. Ezért ha nem szeretik a húst, azt hallal, tojással vagy tejtermékkel feltétlenül helyettesíteni kell.

A vörös hús rendkívül sok vasat tartalmaz, így alapvető kelléke a növekedésnek, a lányoknál pedig különösen fontossá válik az első menzesz megjelenésével.

Vasban gazdag étel a máj, a lencse, a spenót is, de mivel a vas nehezen szívódik fel, érdemes azt kis citromos limonádéval segíteni, mivel a C-vitamin segíti a vas felszívódását. Nem elhanyagolható forrása még a vasnak a tojás... ezért reggelire érdemes valamilyen tojásétellel kezdeni a napot.

A gyermek fáradékonysága, feltűnő sápadtsága esetén forduljon orvoshoz, mert e tünetek vértszegénységre is utalhatnak.

Ha elutasít minden gyümölcsöt...

A gyümölcsök frissen és aszalva egyaránt nagyban hozzájárulnak vitamin-és ásványianyag-szükségletünkhöz, ezen túl mint rostforrások is nélkülözhetetlenek szervezetünk számára.

Egy gyermeknek naponta legalább kétszer ajánlott gyümölcsöt fogyasztania. Ha durcáskodik, ás a gyümölcsevést, mint olyat, visszautasítja, készítsen gyümölcssalátát, keverje a felkockázott gyümölcsöket müzlibe vagy joghurtba. A rágcsálnivaló édes kekszek helyett tartson otthon inkább aszalt gyümölcsöket. A konyhaasztalon mindig legyen egy tálban ízlésesen elrendezve többféle gyümölcs is ....És nem utolsó sorban: Járjon elöl jó példával!

Végül ital formájában is "tálalhatók" a gyümölcsök, illetve a zöldségek is. Napi egy pohár frissen csavart gyümölcslé mindenképp ajánlható (természetesen édesítés nélkül). Érdemes beszerezni egy gyümölcscentrifugát, mellyel répalevet és almalevet is egyaránt készíthet.

Ha húzódozik a zöldfőzelékektől...

A zöldségek gazdagok rostban, vitaminokban, magnéziumban, vasban, kalciumban. A rosttartalom telítettség-érzetet kelt, és javítja a bélműködést. Elvileg mindennap adni kellene a gyermeknek egy-egy adag párolt és nyers zöldséget is. Ha eltolja magától, próbálkozzék egy adag szárított hüvelyessel (lencse, sárgaborsó, apró fehér bab) és naponta többször gyümölccsel. Megoldást kínálhatnak a különféle zöldségekből készült krémlevesek is.

Sose maradjon el a hús mellől a saláta, legyen mindig zöldköret is a rizs vagy a krumpli mellett. Vágjon hosszú, vékony csíkokra répát, melyet a gyermek salátaöntetbe mártogathat. A jó példa itt is aranyat ér...

Ha utálja a halat...

A halat más proteinforrással is pótolhatja gyermeke számára. Az olyan "kövér" halak, mint a lazac, a makréla vagy a szardínia omega-2 zsírsavat is tartalmaznak, amelyek nagyon hasznosak a gyermek növekedése és idegsejtjeinek működése szempontjából. A megfelelő mennyiség belőlük hetente kétszer 100 gr lenne. Ha azonban egyszerűen nem eszi meg e halfajtákat a gyerek, próbálja meg valamilyen vagdalt formájában vagy intenzív ízű szósszal leöntve tálalni neki. Ezeknek a létfontosságú zsírsavaknak a pótlására egyébként lehet legalább napi egy evőkanál napraforgó- vagy repceolajat tartalmazó ételt is adni neki - az olajat "alkalmazhatja" például salátaöntet gyanánt...

Ha a család vegetáriánus... mit egyen a gyerek?

Elhatározta, hogy száműzi a húst a család asztaláról? Ha a gyermek eszik halat, tojást vagy tejterméket, nem okozhat ezzel tápanyag-hiányt nála - állítják a szakemberek. Az egyetlen probléma a vassal lehet, ezért kérjen tanácsot a gyermekorvostól, aki táplálék-kiegészítő formájában felírhatja neki. De természetesen arról szó sem lehet, hogy gyermekének teljesen vegetáriánus étrendet állítson be (amelyben nem szerepel hús, hal, tejtermék, tojás), mert azzal veszélybe kerül a fejlődő szervezet. Ez a fajta táplálkozás drámai következményekkel járhat a gyermek egészségére, növekedésére nézve. Az alapvető aminosavak, melyek elengedhetetlenek az agysejtek fejlődéséhez, kizárólag az állati eredetű proteinekben találhatók.

Hogyan biztosítható a minimális napi protein-szükséglet?

A napi bevitel többféle összetevőből állhat, és természetesen az adott évszak, illetve nem utolsó sorban a gyermek ízlése szerint alakítható.

• 10 dkg hús már közel biztosítja a napi protein-szükségletet. Azonban itt a "valódi" húsokra, és nem a "felvágott-félékre" gondolunk. A virsli, a kolbász inkább kiegészítő ételként, mint főételként szereplejen a menüben.

• 10 dkg hal is majdnem elegendő mennyiségű fehérjét biztosít. Ám a halat nem kell folyton rántani, még ha imádja is a gyerek. Helyette párolja vagy süsse meg "hirtelen", vagy készítsen belőle olaszos halragut tésztával...

• 2 tojás is fedezi a napi fehérje-szükséglete. Lehet kemény- vagy lágytojás, illetve rántotta formájában is feltálalni - a gyermek ízlése szerint. vagy: próbálta már a spanyol tojásételt, a tortillát?

• 0,5 l tej is komoly mennyiségű proteint tartalmaz. Európában a tehéntej a legelterjedtebb, amelynek az ízéhez hozzá kell szoktatni a gyermeket. Egyes országokban (például Franciaországban) a kecsketej is igen népszerű.

3-4 pohár joghurt naponta tízórai, uzsonna vagy éppen desszert-gyanánt szintén fedezi egy gyermek fehérje-szükségletét. Azonban kerülendők a 0%-os jelzésűek, a cukrozottak vagy a csokoládéhabszerűek.

6 dkg sajt is alkalmas arra, hogy biztosítsa a nélkülözhetetlen napi protein-adagot. Minden formában felhasználható, szeletelve, reszelve, ételben, szendvicsen, és még önállóan is, például almával kiegészítve.[forrás: Galenus - www.patikamagazin.hu]


2005.09.23

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok