HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Miért szeretjük a virágokat? > Őrizzük meg a nyár illatát!

t: 2421

Őrizzük meg a nyár illatát!

A 16. században az aromatikus füvekbõl kötött csokrok a ruhák kiegészítõi voltak. Az utcán hordták õket, hogy illatukkal elnyomják a kellemetlen szagokat és megóvják viselõjüket a betegségektõl. Az illatos virágokból, fûfélékbõl és termésekbõl készült csokrokkal, potpourrikkal és párnákkal díszíthetjük lakásunkat. Kellemes illatuk hangulatunkat is megjavítja.

Illatos virágcsokrok

Hagyományosan az illatos csokrok úgy készülnek, hogy egy középponti virág köré szimmetrikusan rendezik el a többi illatos növényt.

Menyasszonyi csokor például készülhet a következõ virágokból. A középsõ halványrózsaszín rózsát, mely a tisztaságot és a bájt jelképezi menta (erény), zsálya (háziasság), nefelejcs (hû szerelem), aranymajoránna (pirulás), mirtusz (szerelem), hársfavirág (házastársi szerelem), rozmaring (emlékezés) veszi körül. Szegélyként jól mutat a hûséget szimbolizáló tarka levelû borostyán.

Születésnapi bokréta középponti virága lehet az ártatlanságot jelképezõ százszorszép. Körülötte jól mutat a fekete üröm (boldogság), kakukkfû (bátorság), angyalgyökér (lelkesedés), istenfa (vidámság), majoránna (pirulás), szagosbükköny (finom örömök). Keretként a palástfû levelei a védelmet jelképezik. A csokrokat fejjel lefelé lógatva meg is száríthatjuk.

- Apró, illatos csokrokat köthetünk kakukkfûbõl vagy levendulából.
- A rózsát fejjel lefelé szárítsuk meg. Ha szárítás elõtt szétfújjuk a szirmokat, a virág lazábban szárad meg, nem töpörödik össze. Ha illat nélküli rózsánk van, néhány csepp illóolajjal adhatunk illatot neki.

A potpourri

A potpourri illatos, színes növények keveréke egy tálban kirakva. A francia szó eredeti jelentése “rothadt fazék”. Régebbi módszer szerint ugyanis a virágokat és a leveleket vízben keverték össze. Ez a nedves módszer tartósabban illatozik, de nehezebb elkészíteni, és nem olyan látványos, mint a száraz keverék.

Négyféle alapelembõl állíthatunk össze potpourrit:

- Illatot és színt adó virágokból,
- illatos levelekbõl,
- fûszerekbõl és héjakból,
- rögzítõkbõl, melyek az illat tartósítását szolgálják.

Illatosító virág lehet például az akác, bodza, frézia, gyöngyvirág, hárs, ibolya, jácint, levendula, liliom, nárcisz, orgona, rózsa, szegfû.

Színesítõ virágnak jó a búzavirág, katáng, körömvirág, nefelejcs, pipacs, sarkantyúvirág, tulipánszirom.

Illatos levelek például babér, bazsalikom, boldogasszony tenyere, citromfû, erdei szamóca, istenfa, kakukkfû, majoránna, menta, mirtusz, muskátli, margitvirág, rozmaring, tárkony, vadrózsa, zsálya.

Fûszerek közül jó illatot ad az ánizscsillag, ánizsmag, boróka, fahéj, szegfûbors, gyömbér, kapormag, kardamom, koriander, kassziareszelék, szantálfa, szegfûszeg, szerecsendió, vanília. A citrusféléket vékonyan hámozzuk meg, a fehér részt hagyjuk a gyümölcsön.

A rögzítõket por formában használjuk. Az íriszgyökérnek ibolyaillata, a benzoeguminak és a tonkababnak vaníliaillata van.

Illatavesztett keveréket illóolajjal illatosíthatunk, de cseppenthetünk olajat az eredeti kompozícióba is, de keveset, mert az illóolajnak sokkal erõsebb az illata, mint a szárított növényeknek.

Konyhai potpourri

Csillagánizst, babérlevelet, medveszõlõlevelet, borókabogyót, fahéjat, szegfûszeget keverjünk össze.

Nyugtató potpourri
Rózsasziromból, körömvirágból, levendulából, legyezõfûbõl, angyalgyökérbõl és citromkóróból áll.

Illatos zacskók és párnák

A ruhásszekrényeket hagyományosan levendulás zacskókkal illatosítják és fertõtlenítik.
Illatos párnát úgy készíthetünk, hogy egy muszlinzacskóba szárított növényeket varrunk, és ezt húzzuk be a szobánkba illõ huzattal.
Álompárnához varrjunk egy kispárnányi vászonhuzatot és töltsük meg szárított kamillával.
Rosszul alvó kisgyerekeknek különösen ajánlott álomkeveréket állíthatunk össze a következõ gyógynövényekbõl: somkóró, citromfûlevél, narancsvirág, kamillavirág, levendulavirág, rózsaszirom. (forrás: www.nana.hu)

2005.09.20

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok