HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Rózsák > Rózsakavalkád

t: 5912

Rózsakavalkád

A tizennyolcadik századtól kezdve sorra alakultak a rózsatársaságok, amelyekben botanikusok, kertészek és kedvtelők számtalan új fajtát hoztak létre keresztezés, szelektálás és más nemesítési eljárás útján.

Napjainkra könyvtárnyi irodalom született a mintegy hatvanezer fajtát számláló növényről, s ember (vagy inkább botanikus) legyen a talpán, aki első ránézésre meg tudja állapítani, hogy az éppen előtte illatozó rózsa a polyantha, a teahibrid, a remontáns vagy a floribunda fajtacsoportba tartozik-e.

Az amatőr kertésznek végül is mindegy, ő csupán azt szeretné, hogy a megvásárolt rózsatő megeredjen és évről évre egyre több illatos virág nyíljon. Elég eldöntenie, hogy futórózsát, alacsony kúszórózsát, közepes méretű bokorrózsát vagy törzses fácskát akar a kertjébe telepíteni, esetleg miniatűr rózsával szeretné az erkélyládát díszíteni.

Telepítés

A föld, amelybe a tövet elültetik, legyen humuszban gazdag, laza szerkezetű és mélyen megmunkált. A legtöbb, nem kimerült kerti föld megfelel ezeknek a kívánalmaknak.
Kedvező ültetési ideje a kora tavaszi hónapokra esik. A vásárláskor figyelni kell arra, hogy az oltás helye fölött legalább három egészséges hajtás legyen. A szabad gyökerű rózsatövet (általában így, földlabda nélkül kínálják a kertészetek) egy vödör agyagos vízbe kell mártani (a vízhez annyi agyagot kell keverni, hogy középsűrű pép keletkezzék). A tő maradjon a vödörben egy éjszakán át.
Másnap lehet visszacsípni a gyökerek végét a sárgás, ép részig, aztán kezdődhet az ültetés: a gödör aljára érett komposztréteg kerül, majd jön a gyökerek elrendezése a függőlegesen tartott szár alatt.
A következő lépés a gyökerek közötti űr kitöltése ültetőlapát segítségével, és az alapos öntözés. A bemosódott földet pótolni kell: jól lenyomkodva és a kialakult tányért ismét megöntözve. Ezzel még nincs vége az ültetésnek, mert fel is kell kupacolni a töveket annyira, hogy a hajtáscsúcsok épp csak pár centiméterre álljanak ki a földből.

Várakozás, gyönyörködés

Amint az idő jobbra fordul, a nemes szemekből erőteljes hajtások fejlődnek. A virágok május végi, júniusi megjelenéséig nincs is más tennivaló, mint rendszeresen öntözgetni a növényt. A rózsa egész tenyészideje alatt a földnek nyirkosnak kell lennie. Locsoláskor mindig csak a tőhöz jusson víz, a leveleket és a virágokat ne érje nedvesség!
A virágokból le lehet vágni néhány szálat, ez nem árt a növénynek, sőt! A rózsaszálat mindig reggel és félig nyílt állapotában kell leszedni, és mielőtt vázába kerülne, érdemes a szár alját megroncsolni vagy bevagdosni, mert így több vizet képes felvenni a virág. Ebben az időszakban érdemes minden tő alá ötven gramm rózsatrágyát szórni.

Első metszés

A rózsa metszése nemcsak azért szükséges, mert így másodvirágzásra késztethető, hanem azért is, mert ezzel a beavatkozással sűrűbb ágrendszer fejlődik rajta, és több virág fog nyílni. Az első metszés a júniusi elvirágzás után esedékes. Minden hajtás felső harmadát le kell vágni éles késsel vagy metszőollóval. A metszés alatti levélpárt is el kell távolítani, hogy az alatta lévő rügyek szabadon fejlődhessenek, hiszen ezekből lesznek a júliusi virágok.

Második metszés

A júliusi elvirágzást követően ismét metszőollóhoz kel nyúlni, és ugyanúgy eljárni, mint az első metszéskor. A vázába való virágot rövid szárral kell vágni, mert minél sűrűbb a bokor lombja, annál dúsabban virágzik. Ezután a rózsatő már nem kaphat trágyát vagy tápoldatot.

Harmadik metszés

Még javában virágzik a rózsa, amikor fájó szívvel bár, de alaposan (a felére) vissza kell vágni az összes hajtást. Erre október folyamán kerülhet sor. A tél beállta előtt érett istállótrágyát vagy komposztföldet kell a tövek köré szórni, és földfeltöltéssel óvni a fagytól. Ezután téli pihenőre térhet a növény. (forrás: www.gyongy.hu)

2005.09.07

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok