HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Táplálkozás > Mi kerül a levesbe? - az utazás alatt érdemes ügyelni a fertőzésekre is

t: 1003

Mi kerül a levesbe? - az utazás alatt érdemes ügyelni a fertőzésekre is

A leggyakoribb fertőzéseket az étellel, vízzel átvihető kórokozók okozzák. Ezek között az utazók hasmenéséért felelős toxikus coli a leggyakoribb, amit az egysejtűek, vírusok és baktériumok követnek. Megelőzése csak részben lehetséges, még akkor is, ha betartjuk a jól ismert "megfőzni, lehámozni vagy eldobni" szabályt.

A piszkos kézzel sok kórokozó átvihető. A kéz-száj gyakoribb érintkezése miatt, könnyebben fertőződhetnek a csavaros üdítőket, üveges sört kedvelők és a dohányosok. Az ételek szerepe sem elhanyagolható. Kiemelendők a nyers kagylók, csigák, halak, melyek táplálkozásuk során átszűrik a part menti vizeket. Velük együtt, a beömlő szennyvízben lévő kórokozókat is - "szépen tálalva" - eheti meg az éttermi vendég. Sokak kedvenc szokása, hogy a sekély tengerparton maguk gyűjtögetik az osztrigát, így egy kellemes séta közben már jól is laknak. Ott, ahol befolyó vizek vannak, gyenge az áramlás és az apály-dagály kicsi, sok veszélyt rejt ez a különleges ínyenckedés. 1998-ban Shanghaiban 300.000 ember betegedett meg májgyulladásban hepatitisz A vírussal fertőzött "tenger gyümölcse"-itől.

A bélfertőzések átvitele szempontjából, beleértve a májgyulladás A és E vírusait, valamint a hastífusz baktériumát is, az alábbi ételek és italok fogyasztása lehet kockázatos:

Italok

● fogyasztásra alkalmatlan vezetékes víz
● újratöltött "palackos" víz
● jégkocka
● utcai árustól vett préselt gyümölcslevek

Ételek

● hidegtál
● tatár-bifsztek
● marhasült (steak véresen)
● nyers hal
● tenger gyümölcse (kagyló)
● nyers zöldség
● nyers saláta
● majonéz
● hideg szószok
● hámozatlan gyümölcs
● "nem gyári" fagylalt
● "nem főzött" desszert krémes

A legbiztonságosabb, csak átsült, átfőtt ételeket fogyasztani, kerülni kell az utcai árusnál történő étkezést, a nyers salátaféléket és a jégkockát! A gyümölcsöket meg kell mosni és meg kell hámozni! Néhány étellel, vízzel átvihető fertőzés ellen védőoltás is van. Ezek közül leggyakrabban a fertőző májgyulladás (hepatitisz A) elleni oltást ajánlják az utazóknak. A világon ez a leggyakoribb - védőoltással megelőzhető - betegség.

A föld lakosságának kétharmada erősen fertőzött területen él. Nyugat-Európa, Ausztrália, az Amerikai Egyesült Államok és Japán kivételével mindenütt elterjedt. A gazdaságilag elmaradott országokban - a legtöbb ázsiai és afrikai ország - már gyermekkorban mindenki átesik a betegségen.

A gazdasági és higiénés körülmények javulásával lényegesen visszaszorítható a betegség. Így van ez hazánkban is, az elmúlt években 500 és 1000 között volt a jelentett esetek száma. Az 50 évnél fiatalabbak fogékonyabbak a fertőző májgyulladásra, azaz a fertőzött területre utazáskor védekezniük kell a betegséggel szemben.

A fertőző májgyulladás veszélye nem lebecsülendő, emlékezzünk a 2004 -ben, Hurghadában (Egyiptom) lezajlott, 350 német turistát érintő járványra. Ez az incidens is megmutatja, hogy sohasem lehetünk teljesen biztosak. Sok ember úgy hiszi, csak a hátizsákos turisták kaphatnak utazásaik alkalmával hepatitiszt. Ez egy óriási tévedés. A legjobb védekezés annak érdekében, hogy elkerüljük a hepatitisz A vagy B fertőzést, a vakcináció.

A betegség lappangási ideje 2-8 hét. Hirtelen kezdődik, lázzal, étvágytalansággal, gyengeséggel és hasi fájdalommal, amit hányás, a has jobb felső részén fájdalom, sötét vizelet, világos széklet, a szemen és a bőrön sárgaság követhet. A tünetek 2-3 hét múlva megszűnnek, de a lábadozás 2-3 hónapig is eltarthat. Magától gyógyuló betegség, lefolyását nem lehet gyógyszeres kezeléssel gyorsítani. Súlyosabb lefolyású az idősek és az egyéb okból májbetegek között. A fertőző májgyulladásban szenvedő beteg a sárgaság megjelenése előtt már üríti székletével a vírusokat, ezalatt az idő alatt fertőzőképes.

A hepatitisz A ellen többféle oltóanyag van forgalomban. Mindegyik elölt vírust tartalmaz és egy vagy két éves kortól alkalmazható. A védettség 14-28 nap múlva jön létre. Az első oltás után 6-12 hónap múlva esedékes az emlékeztető oltás, mely után a védettség legalább 10 évig tart. Ha az indulás időpontja és az oltás közötti idő rövidebb két hétnél, akkor fokozottan kell egyéb módon is védekezni.

Hepatitisz A és hepatitisz B ellen kombinált oltóanyag is rendelkezésre áll 1 évnél idősebbeknek. Mindkét betegség ellen, három oltás biztosít védelmet.

Az Utazási Egészségügy Nemzetközi Tudományos Társasága az alábbi ajánlást tette a védőoltással megelőzhető hepatitisz betegségekkel kapcsolatos felkészülésre:

- Mind a hepatitisz A, mind a hepatitisz B elleni oltás ajánlott a következő közép- és kelet-európai országokban:

Bulgária, Bosznia-Herzegovina, Románia, Oroszország és a FÁK (Független Államok Közössége) országai, Szerbia és Montenegro (Koszovót is beleértve), Szlovákia és Ukrajna.

- Kiszélesedett azon országok köre, ahol a hepatitis B elleni védelmet is javasolják. Ezek:

Albánia, Egyiptom, Macedónia, Izrael, Jordánia, Libanon, Líbia, Marokkó, Szíria, Tunézia, és Törökország, ahol a lakosság vírushordozása meghaladja az 5%-ot. A hepatitisz B fertőzési kockázatával járhatnak a műtétet, transzfúziót igénylő balestetek, krónikus betegségek váratlan romlásai, akut súlyos állapototok, akupuntúrás kezelések, piercing és az alkalmi szexuális kapcsolatok. (forrás: ma.hu)


2005.06.24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok