Az országok járványügyi helyzete alapján a WHO minden évben megállapítja, mely területek veszélyesek egyes betegségek szempontjából. Ennek alapján azoknak, akik külföldre, főleg trópusi vagy távoli országokba utaznak, javasolni szoktunk bizonyos védőoltásokat – kezdi dr. Benya László, a budapesti ÁNTSZ főosztályvezetője.
Egyetlen kötelező
- A sárgaláz elleni védőoltás az egyetlen olyan védőoltás a világon, ami kötelező, a többi csupán ajánlott. A Dél-Amerikába illetve az Afrika egyenlítő-közeli országaiba utazóknak ezt feltétlenül meg kell kapniuk. Előfordul, hogy akinek nincs róla oltási bizonyítványa, be sem léphet az adott ország területére. Érdekes, hogy a Brazíliába tartóknak is kötelező ez az oltás, mégis kivételt képeznek azok, akik az ország tengerparti részére látogatnak, ugyanis ez a betegség ott nem fordul elő.
Oltási reakció: Enyhe tüneteket okoz: az injekció helye bepirosodik vagy megduzzad, a beoltott személy esetleg fejfájást, izomláz-szerű tünetet, nyirokcsomó-duzzanatot érez.
Ellenjavallatok: Nem részesülhet védőoltásban az, akinek kifejezett tojásallergiája van, vagy immunrendszere gyenge (például rosszindulatú daganatos betegségben szenvedők). A terhes nők és a kilenc hónapnál fiatalabb gyerekek oltását célszerű elkerülni, hacsak nem látogatnak különösen veszélyeztetett területre
Ajánlott oltások
- A tífusz elleni oltást minden Indiába utazónak ajánljuk, mert az országban ez a betegség igen gyakori.
Oltási reakció: A tokanyagot tartalmazó vakcinák igen ritkán helyi reakciót okozhatnak. A kapszula enyhe hányingert, fejfájást, hasi fájdalmat, kiütést okozhat.
Ellenjavallat: Nem szabad oltani a következő esetekben: lázas állapot, súlyos testi leromlás, terhesség. Szájon át szedhető védőoltás nem javasolt immunhiányos betegség, bélhurut, antibiotikus kezelés, terhesség esetén és 2 éves kor alatt.
- A járványos májgyulladások elleni védőoltásokat is szoktuk javasolni az utazóknak. Ezeknek két fajtája létezik: a Hepatitis-A és a Hepatitis-B elleni. A hepatitisz-A vírus enterálisan, azaz a bélrendszeren keresztül terjed. Táplálékkal, ivóvízzel, folyadékkal kerülhet a szervezetbe. A heptitisz-B ellenben szexuális úton illetve vérrel és vérkészítménnyel fertőz.
Oltási reakció: Nagyon ritkán fordul elő enyhe helyi tünet (bőrpír, fájdalom).
Ellenjavallat: Nincs.
- Az agyhártya gyulladás elleni védőoltás is indokolt lehet. Csak akkor javasoljuk, ha a célországban éppen járványos megbetegedések fordulnak elő. Ezt az Egészségügyi Világszervezet éves kiadványában illetve levélben közli velünk.
Oltási reakció: Egy napon belül az oltás helyén pír, fájdalom, duzzanat, ritkán láz jelentkezhet.
Ellenjavallat: Terhesség, lázas betegség.
- A diftéria elleni védőoltás is indokolt lehet bizonyos államokban. Sajnos az utóbbi időben gyakran előfordul. Főleg a volt Szovjetunió tagországaiból jelentenek sok diftériás megbetegedést.
- A kanyaró, mumpsz és rózsahimlő elleni védőoltás neve: MMR. Az USA-ba hosszabb időre utazóktól komolyan megkövetelik az amerikai hatóságok, friss oltási igazolás nélkül be sem léphetnek az országba.
- A járványos gyermekbénulás pillanatnyilag éppen eltűnőben van a világon, viszont néhány afrikai országban előfordulnak még járványok. Ezért fontos, hogy aki ezen országok valamelyikébe indul, ún. emlékeztető oltást kapjon.
Ellenjavallat: Immunhiányosok környezetében csak elölt vírust tartalmazó oltást szabad adni.
- A kullancs enkefalitisz elleni védőoltás szintén a világ több országában javasolt. Mivel a magyar erdőkben is szép számmal élnek a fertőzést okozó kullancsok, érdemes az oltást kérni.
Oltási reakció: Helyi bőrpír, rövid ideig tartó láz, fejfájás.
Ellenjavallat: Egy évesnél fiatalabb kor, súlyos tojásfehérje érzékenység.
- Veszettség szinte világszerte előfordul. Mi mégis kimondottan csak azoknak ajánljuk a négy sorozatból álló oltást, akik a természetben akarnak barangolni. Nekik van ugyanis esélyük arra, hogy veszett állatokkal találkozzanak.
Ellenjavallat: Megelőző oltást terhesek nem kaphatnak.
- A kolera ellen létezik védőoltás, de nem szoktuk javasolni, legfeljebb akkor, ha valaki járványos területre utazik. A védőoltás ugyanis csak 60 százalékos védettséget nyújt, azt is mindössze fél éves időtartamra.
- A malária komoly trópusi betegség, de sajnos nincs ellene védőoltás. A világ 60-70 százalékán előfordul, de főleg India, Indonézia, Dél-Amerika és Afrika területén betegít meg sokakat. A gyógyszeres védekezést ajánljuk azoknak, akik fertőzött területre indulnak. A maláriaellenes készítmények receptre kaphatóak, és a tablettákat az előírásnak megfelelő módon kell szedni. Figyelem! A gyógyszer beszedésének napján nem szabad alkoholt fogyasztani. Azt is tudni kell, hogy az orvosságnak mellékhatásai is lehetnek.
Jó, ha tudja
Az oltásokat kijelölt helyeken lehet kérni, mégpedig a tisztiorvosi szolgálatoknál működő nemzetközi oltóhelyeken. A fővárosiban a Fővárosi Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálaton kívül az Országos Epidemiológiai Központhoz lehet fordulni. Fontos tudni, hogy a sárgaláz elleni védőoltást és az erről szóló igazolást csak náluk lehet megkapni.
Az utazni szándékozó rendelési időben bármikor jelentkezhet. Fontos, hogy valamilyen arcképes azonosító igazolványt (személyi, útlevél) és a tb-kártyát hozzon magával. Az oltásról, oltásokról ugyanis bizonyítványt állítanak ki. Ehhez pedig érvényes adatok szükségesek.
Sajnos ezek az oltások térítéskötelesek. Áruk változó, pár száz forinttól néhány ezer forintig terjed.
Fontos, hogy ne a külföldre indulás előtt közvetlenül állítson be a páciens. A védettség kialakulásához ugyanis bizonyos idő – mimimum tíz nap – szükséges. Ráadásul egy-két védőoltásnak lehet pár napig tartó mellékhatása, például hőemelkedés, láz, karfájdalom. Nem szerencsés, ha ilyenkor indul valaki útnak.
Vannak olyan oltások, például a hepatitisz elleni, amelyek több oltásból állnak. Ezeknél a második, harmadik oltást néhány hónap múlva kell beadni. Mivel a védettség általában már az elsőnél kialakul, természetesen elég, ha a második vagy a harmadik oltást a hazatérés után kapja.
Szerencsére a felkapott turistacélpontok szinte mentesek a súlyos járványoktól. Gyakran nem is javaslunk védőoltást. Éppen ezért érdemes először telefonon tájékozódni.
Előzze meg!
Gyakori probléma, hogy turisták valamilyen baktériumos hasmenéses megbetegedést kapnak külföldön. Ez általában az ételekkel elfogyasztott helyi baktériumok számlájára írható. Az ÁNTSZ tájékoztató tanácsainak betartásával jó eséllyel kerülheti ki az ilyen típusú hasmenést. Ennek lényege, hogy soha ne fogyasszon csapvizet, legfeljebb forralva. Magas hőmérsékleten ugyanis a baktériumok elpusztulnak. Az alkoholos italokat sem szabad jéggel fogyasztani, ugyanis a jég csapvízből készül és a baktériumok a hűtést jól bírják.
(gyongy)