Ne zárkózzunk be a lakásba, csak mert egy kicsit zordabb az időjárás! Egy séta a szabadban mindig mindenkinek jót tesz. A hűvös időjárás igencsak próbára teszi szervezetünket, de ha néhány - egészen egyszerű - tanácsot betartunk, egész télre elfelejthetjük a patikákban való sorbanállást.
Készítsünk aromaterápiás fürdőt!
Segít legyőzni a vírusokat. Fő hatóanyaga lehet eukaliptusz, levendula vagy kakukkfű. Keverjünk össze tíz csepp illóolajat fél csésze tejjel vagy tejszínnel, és öntsük a vízbe. Ha valami egészen különlegesre vágyunk, tíz csepp citrom-, hét csepp levendula- és egy csepp kakukkfűolajat vegyítsünk egy csésze tejszínnel.
Főzzünk gyógyító bodzaszörpöt!
A forralt bor és a rumos tea - a hiedelmekkel ellentétben - nem a legjobb gyógyszer megfázás ellen, mert az alkohol gyengíti a betegséggel küzdő szervezetet. Igyunk inkább cukrozatlan bodzaszörpöt, amit forró vízzel hígítva, mézzel ízesítve, teaként is fogyaszthatunk. A bodzában lévő C-vitamin segít, hogy kiizzadjuk a káros anyagokat.
Inhaláljunk!
Ha úgy érezzük, nehezen lélegzünk, nem kapunk rendesen levegőt, netán kapar a torkunk, forraljunk fel körülbelül 1-2 liter vizet, majd egy nagyobb átmérőjű edénybe dobjunk egy marok kamillavirágot és öntsük rá a forró vizet. Ezután bugyoláljuk be fejünket egy nagy törölközővel és hajoljunk a gőz fölé úgy, hogy a meleg közvetlenül az arcunkat érje. Lélegezzünk mélyeket 5-10 percen keresztül! A gyógyító pára megnyugtatja a duzzadt, kiszáradt nyálkahártyákat.
Tartsuk melegen a lábunkat!
A hideg láb sokszor a lappangó betegség jele. Áztassuk forró, 35 Celsius- fokos vízben kihűlt végtagjainkat, lassan, fokozatosan 40 Celsius-fokig növelve a fürdő hőmérsékletét. Óvatosan törölközzünk meg, húzzunk vastag zoknit, vagy bújtassuk lábunkat a jó meleg paplan alá.
Gondolkodjunk pozitívan!
A nevetés és a jókedv erősíti az immunrendszert. Ne hagyjuk, hogy a hideg és a sötét elrontsa a hangulatunkat! A szorongó emberek könnyebben betegszenek meg, mint derűlátó társaik. Szervezzünk színes programokat, baráti összejöveteleket, társasozzunk családtagjainkkal, süssünk finom, omlós kalácsokat, vagy szakítsunk több időt kedvelt hobbinkra. Beszélgessünk, nevessünk minél többet!
Sportoljunk!
Mozogjunk sokat a friss levegőn, hetente legalább négyszer 20–40 percet. A kutatások szerint a rendszeresen sportolók nagyon ritkán kapnak el fertőzéses betegségeket. Mozgásra a legalkalmasabb napszak az este, de nem érdemes testünket túlerőltetni, mert azzal az ellenkező hatást érjük el.
Aludjunk többet!
Szervezetünk első vészjelzése a megnövekedett alvásigény. Aki nem alszik eleget, könnyen ingerlékennyé válik, és immunrendszere is gyengül. Ha minden nap 7–8 órát pihenünk, testünk ellenállóbb lesz a kórokozókkal és a stresszel szemben.
Próbáljuk ki a váltott zuhanyt!
Használjunk váltott, hideg-meleg zuhanyt! Fokozza a vérkeringést, és segít megőrizni a bőr rugalmasságát. A háromperces meleg fürdőt egy rövid hideg vizes öblítés kövesse. Ezt többször ismételjük meg, végül a hideg vízzel fejezzük be. (forrás: Nana)