A bőr típusát és színét is pontosan diagnosztizálni kell, ehhez kérje kozmetikusa segítségét. Festetlenül álljon a tükör elé és tanulmányozza az arcát. Nézze meg, mi az, ami tetszik rajta, és mi az, ami nem. Ha már tudja, milyen szabálytalanságok vannak az arcán és a bőrén, mit szeretne eltüntetni, és mi az, ami szép, sőt kiemelendő – akkor hozzáláthat a sminkelésnek.
A jó smink elkendőzi a szabálytalanságokat és kiemeli, hangsúlyossá teszi a szép részeket. A tökéletes make-up szinte nem is látszik, de segítségével még jobban érvényesül a nő természetes szépsége. Szerezze be a bőrtípusának, színeinek megfelelő termékeket. Ma már nagyon széles a választék, minden bőrtípusra kaphatók alapozók, a színeknek pedig csak a képzelet szabhat határt. Jó, ha követi a trendet, de vegye figyelembe haja és szeme színét, öltözködési stílusát és a ruhatára meghatározó színeit. Ezekhez válassza a festékeket.
Ecsetlexikon
A púderecset nagy alakú, lekerekített és tömött. Mókusszőrből készül. Finoman eloszlatja a színes port az arcon.
Az arcpírecset kicsi, dús és tömött. Cobolyszőrből készül. A keményebb szálakkal jól irányíthatja a színezést, hogy pontosan oda kerüljön, ahova kell. Az arcpirosító golyók nem egyforma színűek, finom eloszlásúak. A láthatatlan sminknél előnyös.
Szemöldökre, szempillára szintetikus anyagból készült kefét használjunk. Szétválasztja a pillákat, és formázza a szemöldököt.
A szájecset keskeny és lapos. A merev szálakkal a rúzst egyenletesen kenheti fel ajkára. A tokba húzható ecset praktikus, elfér a kézitáskában, mindig kéznél van.
Szemhéjra olyan ecsetet válasszunk, mellyel az egész szemhéjat be tudjuk kenni, ugyanakkor satírozáshoz, finomításhoz is alkalmas. A szemkihúzó ecset vékony és hegyes. Használata nagy gyakorlatot igényel. A festékes ecsettel vékony, egyenletes vonalat húzhat vele a szempilla alsó és felső tövében.
Korrigálásra: egészen kicsit kerek ecsetet használjunk.
Smink a szemhez
- Kerek és kiugró: a világosabb színt egész szemhéjunkra vigyük fel, a sötétebb színt szemünk sarkától indulva befelé satírozzuk.
- Mélyen ülő: a világosabb színnel fessük ki szemünket, majd külső sarkát árnyékoljuk a másikkal.
- Közel ülő: a szemzugoknál használjunk sok világos púdert, a sötét színt szemünk külső sarkától indítva húzzuk befelé. Egyre halványítsuk, az átmenet minél finomabb legyen. A szem külső sarkát még szemceruzával is erősítsük meg.
- Távol ülő: a sötétebb árnyalatú púdert szemünk belső sarkától indulva kifelé vigyük fel. A világosabbat szemhéjunk közepétől kifelé haladva fessük fel. Húzzuk meg a szemkontúrt is.
Tökéletes sminket szeretne?
Nem árt, ha megismerkedik néhány fortéllyal, praktikával. Megmutatjuk, mit szabad, és mi az, amit mindenképpen kerüljön.
Tilos: Ne rúzzsal pirosítsuk az orcát
- Szabad: Ahelyett, hogy rúzzsal, pirosítóval egy csíkot húznánk az orcára, ecsettel dolgozzuk el a pirosító port. A smink színeihez igazodva ez lehet barnás vagy rózsaszínes árnyalatú.
Tilos: Ne kicsinyítsük festékkel a szemünket
- Szabad: A szemhéj sminkje mindig igazodjon a szem formájához. A szemhéjtust, illetve a púdert ne húzzuk ki egészen a szem széléig, mert könnyen túlfuthat a festék, és ilyenkor kisebbnek tűnik a szem.
Tilos: Világos csík a szemhéjon
Szabad: A redőkhöz, hajlatba tegyen sötétebb festéket. A világos szín ugyanis jobban felhívja a figyelmet a hibákra, ráncokra. (forrás: Hölgyvilág Terasz)
A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
1. ALAPOZÁS
A tökéletes alap láthatatlan. Pontosan illeszkedik a bőr színéhez. Az alapozót nappali fénynél, festetlenül kell kipróbálni. Ha túl sötét, akkor maszkszerűvé válik a smink, ha túl világos, akkor meg lárvaszerű lesz az arc. Az árnyalat egyezzen a bőre színével, idősebbek választhatnak egy árnyalattal világosabbat, hiszen az fiatalít.
A haladók dolgozhatnak kétféle árnyalatú alapozóval is: amit kisebbíteni kell, oda jön a sötétebb, amit optikailag nagyítani, oda világos kerüljön. Az alapozót legkönnyebben nedves szivaccsal lehet eloszlatni, így nem lesz foltos, és egyenletesen fed. Az arc öt pontjára kell elhelyezni: az orra, az állra, a két orcára és a homlokra.
2. KORRIGÁLÁS
Először a bőr színéhez illő korrektorral fedje be a bőr hibáit: pattanás, foltok stb. A korrektort kis ecsettel tegye fel, mert különben még jobban elfertőzi a gyulladt területeket.
Fontos: a meleg bőrtónust (kreol bőr) sárga árnyalatokkal kendőzze, míg a hideg arcszínt (fehér bőr) rózsaszínnel. A korrektor felvitele előtt alkalmazhat gyulladáscsökkentő termékeket (tonik stb.), ezzel fertőtleníti az adott területet, a bőr ennek segítségével a festék alatt is gyógyul. Ha nagyon problémás a bőre, használja a kimondottan zsíros-pattanásos bőrre való korrektort, ami önmagában is tartalmaz gyulladáscsökkentő anyagokat.
3. PÚDER
A porpúderrel sokkal könnyebb dolgozni, mint a kompakt púderekkel. Mattá teszi a zsíros arcot, tartósítja a sminket és hidratál. Mindig nagy ecsettel vigyük fel. A felesleget könnyen leszedhetjük az arcról egy tiszta ecsettel vagy egy törlőkendővel. A világos árnyalatok minden bőrtípuson jól mutatnak.
Vigyázzunk azonban a csillogó púderrel, mert ez csak a makulátlan bőrön előnyös. Akinek száraz a bőre, csak olyan púdert válasszon, mely ápoló, nedvességet adó hatóanyagokat is tartalmaz, de akár el is hagyhajta a púderozást, nehogy még jobban kiszárítsa a bőrét.
4. SZEMÖLDÖK
A szemöldök az arc legmozgékonyabb része, nagyon fontos szerepet játszik a mimikában. És keretet ad az arcnak. Fontos, hogy vonala tökéletes legyen: a szemöldökceruza segítségével alakíthatja ki a természetes vonalát, leplezheti ritkaságát, hiányát.
A cél mindig a természetesség. Ne legyen túl vékony, de túl vastag se. Kiszedni csak alul szabad, felül soha. A formára szedett szemöldököt fésülje át szemöldökfésűvel, és kevés hajlakkal rögzítse. Így egész nap formás marad. A világos szemöldököt szemöldökpúderrel, ceruzával vagy matt szájkontúrceruzával is áthúzhatja.
5. SZEMHÉJ
A szemhéj kontúrozása igényel némi gyakorlatot. A szemhéj festésekor két színt – világosat és sötétet – használjunk, ettől dinamikusabb, élénkebb lesz a tekintet. Tökéletes vonalat akkor kapunk, ha két fázisban rajzoljuk meg: kezdjük a szemhéj közepén, és haladjunk a külső sarok felé, majd visszatérve a középponthoz folytassuk a vonalat a szem belső sarkáig.
A szemhéjpúdert könnyebb használni, mint a krémes állagút. Ne essen túlzásokba, ne tegyen fel túl sok szemhéjfestéket, mert ijesztő lesz a hatás. Inkább kenje át kétszer, szépen dolgozza el, mossa össze a színeket.
6. SZEMPILLA
A pillák festésekor a szebb hatás érdekében jobbra és balra is mozgassuk az ecsetet. Pilláink hibáit ma már könnyű korrigálni, léteznek hosszabbító, dúsító, göndörítő szempillaspirálok. Ki-ki megtalálhatja az egyéniségéhez illőt. A sötétbarna és a fekete mindenkinek jól áll.
Aki nem elég gyakorlott, ne fesse ki az alsó szempillákat, mert ott könnyen elkenődhet a festék, és így karikásnak, fáradtnak tűnik majd a szem. A felső szemhéj pilláinak festéséhez a spirált vízszintesen a pillák tövéhez illesztjük, könnyedén ide-oda mozgatjuk mindaddig, míg az összes pilla a spirál szálai közé nem kerül.
7. PIROSÍTÁS
A pirosító elengedhetetlen része a sminknek, alkalmazásával azonban óvatosan kell bánni. Az arcpír akkor néz ki a legjobban, ha az arcot észrevétlen, természetes módon élénkíti.
Kis mennyiségben élettelivé teszi és formálja arcunkat, túlzott alkalmazásával viszont nevetségessé válhatunk. Felviteléhez lekerekített végű, nagy ecsetet használjunk. Természetes lesz a hatás, ha felvitelkor nevetünk, és így visszük fel a színt az arcra felfelé és oldalirányban.
8. SZÁJ
A teljes sminkhez hozzátartozik, aki mégis idegenkedik tőle, használjon natúr színeket vagy divatos áttetsző szájfényt. A rúzs tartósabb lesz, ha egy kevés alapozót eldolgozunk a szájon, ezután kontúrceruzával rajzoljuk körbe.
Ne egy vonással rajzoljuk meg a kontúrt: kezdjük az alsó ajak közepén balra, majd jobbra. A felső ajak ún. szívformája határozott legyen. Teltebb, érzékibb ajkakat kapunk, ha a kontúrceruza egy árnyalattal sötétebb a rúzs színénél.