HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Érdekességek - Kultúrák > Bizarr túra! Fedezd fel Csernobil tiltott zónáit - döbbenetes fotókkal

t: 3965

Bizarr túra! Fedezd fel Csernobil tiltott zónáit - döbbenetes fotókkal

Csernobil tiltott zónája a katasztrófaturisták egyik paradicsoma. Eddig ugyan legálisan csak szakemberek és maximum újságírók látogathattak a tragédia helyszínére, évente így is 7500 illegális látogató jutott el oda. Az ukrán kormány pár hónappal ezelőtt jelentette be: 2011-től hivatalos túrákat szerveznek majd a kíváncsi turistáknak a tiltott zónába, mindössze 122 euróért, azaz 35.000 forintért. A vállalkozó kedvűek csak azokon a helyeken haladhatnak majd át, ami már nem jelent veszélyt szervezetükre: megnézhetik a veszélyes zóna területét, valamint a szellemvárost, Pripiaty-t is. A látogatókat mindvégig idegenvezetők és szakemberek kísérik, a védőruha használata pedig mindenhol kötelező.



A zóna
30 km-es zónának hívják azt az Ukrajnában található és Fehéroroszországba is átnyúló kitelepített területet, ahova a legtöbb radioaktív szennyezés hullott. A 30 km-en belül van egy olyan tíz km-es zóna is, ami a legszennyezettebb, lakhatatlanná is nyilvánították. A külső, 20 km-es részen már akár lakni is lehetne, bár hivatalosan még senki sem költözhet vissza.
Borzalmas katasztrófa

1986. április 26-a az egész világ életében tragikus nap marad. Ekkor történt ugyanis a csernobili atomkatasztrófa: a védőépületek hiánya miatt radioaktív hulladék hullott többek között az Egyesült Államok keleti részére, a mai Ukrajna, Fehéroroszország és Oroszország területeire, összesen körülbelül 200.000 embert kellett kitelepíteni. Arról, hogy mi okozta a balesetet, eltérő vélemények születtek. Van, aki az erőmű üzemeltetőit okolja és akad olyan is, aki szerint a szabályzórudak hibájából következett be a tragédia.

A helyzeten az is súlyosbított, hogy a vezetés eleinte azt sem tudta, mihez kapjon, és megfelelő felszerelésben is hiány volt. Ezért lehetett az, hogy a személyzet még reggelig a reaktor épületében maradt, másnap pedig védőruha nélküli tűzoltók érkeztek a térségbe. Legtöbbjük a balesetet követő három héten belül meghalt, vagy kórházba került.

Pripjaty, a szellemváros
Ez a kisváros Csernobil városától 16 km-re északra fekszik, korábban az erőműben dolgozók éltek itt családjaikkal. A közel 49.000 embert a tragédia után azonnal kitelepítették, a városka pedig úgy maradt, ahogy volt 25 évvel korábban. Bár a baleset után megkezdődött az épületek, az utak és a szobrok megtisztítása, valószínűleg még hosszú ideig nem telepíthető vissza a lakosság. A hely ma olyan, akár egy szellemváros: a 15 emeletes házak falát még mindig szovjet címerek, a villanyoszlopokat pedig sarló és kalapács borítja. A városban található 13500 lakás nagy részét teljesen kifosztották, az ablakokat, ajtókat betörték, a WC-ket szétverték, a liftek leszakadtak. Szinte minden házban lehet még egy-két újságot, fényképet, naptárt találni, az óvodákban és az iskolákban még mindig ott vannak a játékok és a tanszerek is - akár egy szellemvárosban.


Az iskolában minden úgy van, ahogy azt 25 évvel ezelőtt hagyták a gyerekek.





Pink.hu

2011.02.27

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok