HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZIN > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Díszkert

A hely jobb kihasználásához használjuk a falakat, rácsokat, kerítéseket. Fektessünk hangsúlyt a háromdimenziós tér kialakítására.
A meténgfélék (Apocynaceae) családjába tartozó rózsameténg (Catharanthus roseus) a szubtrópusi kertekben kedvelt gyógyhatású dísznövény. Nálunk konténernövény, de egynyáriként is tartható.
A kaktuszok és pozsgások világszerte megtalálható növények. Nemcsak sivatagok, félsivatagok lakói. Élőhelyeik éghajlati és domborzati viszonyai rendkívül változatosak. Találkozhatunk velük magas hegységekben, fennsíkokon, tengerpartokon és esőerdőkben is.
Több száz faj tartozik az Agave nemzetségbe. Elterjedési területük az USA déli része, Mexikó, Közép-Amerika és az Antillák szigetvilága. A XVII. századtól portugál és spanyol hajósok közvetítésével a mediterrán éghajlatú európai országokban is megjelentek. Az agávék nem hiányozhatnak egyetlen nagyobb gyűjteményből, botanikus kertből sem. Hazánkban is népszerű növények.
A varjúháj a legtűrőképesebb növények egyike. Elviselik a hosszantartó estrém szárazságot, a tűző napot. Ezért javasolt öntözetlen tetőkertbe vagy déli fekvésű sziklakertbe. Déli fekvésű erkélyládába, tetőkertbe, illetve oda, ahol a meleg nyári hónapokban még a fű is kiég.
A dísznövényként kedvelt Epimedium - magyarul püspöksüveg - fajok a fák árnyékában virulnak a legszebben. Az alacsony növésű változatok kiváló talajtakarók.
A pillangós kert egyszerű módja annak, hogy egyrészt több gyönyörű pillangó látványában legyen részünk, másrészt közreműködjünk megóvásukban, hiszen sok természetes élőhelyük szűnik meg az urbanizáció és egyéb más okok következtében.
Az egynyári dísznövények konténerben is szépen díszítenek. Egy cserépbe többféle növényt is egymás mellé ültethetünk, így izgalmas virág és illatkompozíciót kapunk.
A kertek legkedvesebb díszei a nyári virágzású lombhullató bokros díszcserjék, melyek méretük szerint sokfélék lehetnek. A leghatalmasabb a megsárguló virágú koreai lonc (Lonicera maackii). Közepes termetű a kínai bogyó vagy szépbogyó (Callicarpus bodinieri var. giraldii) és a viszonylag kicsi, alacsony a himalájai indigócserje (Indigofera heteranta). Vannak színes lombú díszcserjék is, ilyen pl. a sárgás lombszínváltozatú télizöld fagyal (Ligustrum ovalifolium Aureum) vagy a hasonló lombszínű bangitalevelű hólyagvessző (Physocarpus opulifolius Luteus), a fehér-tarkás lombszínváltozatú boglárkacserje (Kerria japonica Picta) és végül a piros lombú vérszilva (Prunus cerasira Nigra).
A gyors és látványos kertépítés fontos elemei a kúszónövények. Akár málladozó tűzfalat takarunk velük, akár kevésbé látványos területet, vagy a szomszédok kíváncsi tekintete elől akarjuk elrejteni kertünket, mindig számíthatunk rájuk.
A látszat néha csal. Gyakran előfordul például, hogy a vonzó külső veszélyes, illetve ellenszenves belsőt rejt.
A mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozó hibiszkusz (Hibiscus) nemzetségbe több mint 200 faj tartozik. A zömmel a szubtrópusokon, trópusokon élő növények között találhatunk gyógynövényeket, cserjéket, fácskákat. A mérsékelt éghajlaton, így hazánkban is gyakran találkozhatunk a kerti mályvacserjével (Hibiscus syriacus), amely fagytűrő évelő.
Földünk és testünk 2/3-át a víz alkotja, ezért nyugodtan állíthatjuk, hogy az élet alkotó eleme. Testünket a víz fürdeti, szellemünket a látványa tisztítja, sőt olykor gyógyítja is. Nyugalmat, békességet áraszt, halk csobogása felüdít, jókedvre derít és így a gondtalan időtöltés és kikapcsolódás nélkülözhetetlen kelléke.
Noha az archeológusok eddig nem akadtak díszkert nyomára, sokat megtudhatunk az egyiptomiak életéről, otthonáról, kertjükről a temetkezési helyeken, sírkamrákban, templomokban található, kőbe vésett írásokból, képekből.
A mákfélék családjába sok lágyszárú növény, és néhány cserje tartozik. Az északi féltekén, különösen a mediterrán régióban gyakoriak az ide tartozó növények. A család 25 nemzetsége és 200 faja gyakran tejnedvet illetve más növényi nedveket tartalmaz. Nyél nélküli leveleik gyakran váltakozó állásúak. Köztük található az ópium vagy olajmák, amelynek éretlen tokterméséből vonják ki az alkaloidot. Mások jellegzetes gyom- illetve dísznövények (pipacs).

Első Előző Következő Utolsó