HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZIN > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Szobanövények

A hidegebb és fényszegény téli időszak még a szobai növényeket is próbára teszi.
A Ficusok manapság talán a legelterjedtebb levéldísznövények.
A miniciklámen Kis-Ázsia hegyvidékeinek erdeiből származik, a fák világos árnyékában tenyésző, szobai ciklámenként ismert perzsiai ciklámen (tudományos néven: Cyclamen persicum) apróbb termetű változata.
A pletykafélék edényben, ámpolnában tarthatók. Egyesek mutatós kerti évelők. Igénytelenek, és könnyen és szaporíthatók. A téli hónapokra igazi dzsungellá varázsolhatja otthonunkat.
Amíg a hideg miatt a kinti vegetáció kényszerű pihenőjét tölti, a lakásban tartott növények némelyike most öltözik díszbe. Közkedvelt ünnepi virágaink azonban hamar elpusztulnak, ha nem gondozzuk őket megfelelően, ezért röviden összefoglaljuk a tennivalókat, hogy sokáig élvezhessük szépségüket.
Legkedveltebb szobanövényeink egyike. Ezt mutatja az is, hogy egyedül Európában közel 45 millió darabot állítanak elő belőle. Bár Magyarország részesedése ebből csak mintegy százezer növény évente, mégis hazánkban az első tíz legkeresettebb szobanövény közé tartozik.
A sárga nyalókavirág (Pachistahis lutea) rokona a szobakomlónak, a skótvirágnak és az afelandrának is, mellyel a virágzatuk nagyfokú hasonlósága miatt össze is szokták téveszteni.
A legtöbb szobanövény nem azért pusztul el, mert elhanyagolják, hanem mert a növénybarátok sokszor túlzásba viszik a gondoskodást vagy nem ismerik teljes mértékben azokat a tényezőket, amelyek befolyásolják a növény fejlődését. Az ily módon legyengült növények ezek után ideális táptalajként szolgálnak a kártevőknek és kórokozóknak, amelyek mindig kihasználják az adódó alkalmat.
Javában virágzik a szobaciklámen. Mivel a fűtött szobát rosszul tűri, virágait eldobálja, levelei elkókadnak, ezért sokan azt hiszik, hogy virágzás után jobb, ha megszabadulnak tőle.
A téli fényszegény hónapokban virágos szobanövényekkel csempészhetünk be egy kis „életet” a lakásba. Természetesen az ilyenkor virágzó fajok száma nem túl nagy, de a hagyományos téli virágok mellett szerencsére évről évre új növényekkel bővül a választék.
Sok minden szól amellett, hogy Aglaonema-t tartsunk. Gyönyörű, igénytelen, könnyen alkalmazkodik környezetéhez. Fényszegény környezetben is virul. Akár vízben is megél. Könnyen szaporítható. Kell ennél több?
A koszorúfutóka, tudományos nevén Stephanotis floribunda, a németeknél nagyon kedvelt anyák napi virág, de gyakran menyasszonyi csokrot is kötnek belőle. Madagaszkárról származik, és az ismertebb viaszvirággal egy családba tartozik.
Dél-Délnyugat-Afrikában honos pozsgás levelű,változatos megjelenésű nemzetség. Nevüket az angol Adrian Haworth botanikusról kapták, aki a pozsgás növények szakértője volt. Magyarul szemölcsliliomként vagy sávosfűként emlegetjük őket.
Szaporítás és földkeverékek. Amit a Phalaenopsis-ról tudni kell
A pillekosbor, a vénuszpapucs és a bugaskosbor

Első Előző Következő Utolsó