HIRDETÉS
HIRDETÉS

Már csak harminchét nap van hátra Nagy-Britannia európai uniós tagságának megszűnéséig, és egyelőre a brit döntéshozók sem tudják, hogy pontosan milyen formában válbak el az uniótól.

Így, ha nem lesz semmi változás, a legrosszabb forgatókönyv valósul meg, vagyis megállapodás nélkül zuhan ki a szigetország az EU-ból. A britek már élelmiszert és gyógyszert halmoznak fel, készülve a kaotikus időkre. Mi sorra vesszük, hogy miként érintheti mindez a kint élő vagy az oda utazó magyarokat

Útlevél

Úgy néz ki, a személyi igazolvány nem lesz elegendő a beutazáshoz március 29-e után. – Jelenlegi információink szerint az utazás legbiztosabb módja az Egyesült Királyság kilépését követően az útlevél – írja a Külügyminisztérium konzuli szolgálata, vagyis, akinek nincs útlevele, jobb, ha csináltat magának, ha Angliába akar látogatni. Jó hír, hogy vízumra nem lesz szükség.

Egészségkártya

A Brexit után az EU-s egészségkártya érvényét veszti Nagy-Britanniában. Ezért a brit hatóságok azt tanácsolják az oda utazóknak, hogy beutazás előtt kössenek balesetbiztosítást.

Munkavállalás, ott élő magyarok

A Brexit után csak munkavállalási engedély birtokában lehet munkát vállalni, míg azelőtt egy egyszerű regisztrálás is elegendő volt. Az ott élő magyarok sorsa teljesen bizonytalan. – Egy megállapodás nélküli Brexit esetén a brit kormányon múlik az ottani uniós polgárok, így a magyarok sorsa. Bár szóbeli ígéreteket tettek már, hogy rendezik a helyzetüket, de egyelőre semmilyen jogszabályt nem hoztak ennek érdekében – mondta a Blikknek Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő.

Roamingdíj

Sok más termék és szolgáltatás mellett a telefonálás költsége is drasztikusan nőhet. Visszatérhet ugyanis a tagállamok között már eltörölt roamingdíj.

Repülőjegyek

Amellett, hogy a reptereken is káoszt okozhat a vámellenőrzés bevezetése, a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség arra figyelmeztet, hogy akár 5 millió repülőjegy veszítheti el az érvényességét a megállapodás nélküli Brexit miatt. A Ryanair már beépített a jegyeibe egy Brexit-klauzulát, amely azt mondja ki, hogy nem fizetnek kártérítést, ha a rendezetlen Brexit miatt kell törölni egy járatot.

100 százalékos vám is jöhet

A brit agrárminiszter beszámolt arról, hogy milyen vámokat kellene fizetni az EU-ba exportált termékekért, ha nem születne megállapodás a kilépésről. Ezek szerint a brit juh- és marhahúsexport esetében legalább 40 százalékos, más húsféléknél pedig a 100 százalékot jóval meghaladó vámokat is jelenthet, ami drámai áremelkedést okozhat.

blikk.hu

Feltöltve: 2019.02.19.
Megnézve: 1446

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra