HIRDETÉS
HIRDETÉS

Vasárnap kezdődik és jövő szombatig tart a divízió I/A csoportos jégkorong-világbajnokság Budapesten. Az elmúlt két évtized magyar eredményeinek felemlegetése után a magyar válogatott kerettel foglalkozunk, akiktől az újabb bravúrt várja majd a közel tízezres szurkolósereg.

Akkor kezdődött új időszámítás a magyar jégkorong-válogatott életében, amikor 2017. augusztus 11-én a finn Jarmo Tolvanent nevezte ki szövetség a csapat élére, szakítva a korábbi kanadai vonallal.

Pat Cortina, majd Rich Chernomaz után egy skandináv stílust képviselő edző kezébe került az irányítás.

Tolvanenről sokaknak volt jó véleménye, többek között Ocskay Gábornak, a Fehérvár AV19 korábbi klubvezetőjének is, hiszen a 2009–2010-es idényben a finn irányította a csapatot, amely a klub egyik legkiemelkedőbb szezonját produkálta az EBEL-ben, még a négybe kerülés sem állt olyan távol a csapattól. A finn utánpótlás válogatott irányítása mellett dolgozott Németországban, Norvégiában, Svájcban, Dániában és Franciaországban és két világbajnokságon volt a vezetője az északiak U20-as válogatottjának.

Jarmo kiváló szakember, a pályán belül és kívül is kiemelkedő teljesítményre képes. Úgy érzem, hogy nagyon jó kezekbe kerül a karmesteri pálca, és az egész székesfehérvári jégkorongtársadalom nagyon örül annak, hogy a következő szezonban a magyar válogatott szövetségi kapitányaként tevékenykedik

– mondta tavaly nyáron Ocskay.

Tolvanen is örült, hogy visszatérhet Magyarországra. Ezt egy tavalyi sajtótájékoztatón árulta el, ahol céljai között megfogalmazta a legfontosabbat, hogy minél szorosabb kapcsolatot szeretne kialakítani a klubokkal, a magyar edzőkkel és az elődeitől eltérően Tolvanen valóban magyar kapitány akart lenni abban az értelemben, hogy ide költözött, és rendszeresen járta a magyar bajnoki meccseket, hogy így kerüljön közelebb a játékosokhoz, megalkotva azt a keretet, amely a világbajnokságot majd eredményesen vívja meg. Szerinte az első háromba kerülés reális célnak tűnik. Ahogy ez az elmúlt időszakban szokás, a felnőttek mellett az U20-as csapat is az ő irányítása alá került.

Azon a beszélgetésen külön kitértek Sebők Balázsra, a magyar csapat Finnországban, a KalPában játszó csatárára is, akire nagy feladat hárul azzal, hogy az egyik legjobb csatárunk Bartalis István nélkül kell megvívnunk ezt a világbajnokságot. Bartalis régóta bajlódik sérüléssel és a műtétje most már halaszthatatlanná vált, ezért nem tudott Tolvanen rendelkezésére állni.

Sebők az ellenfeleket sorra véve egy korábbi, Magyar Nemzetnek adott interjúban elmondta, a Kazahsztán elleni nehéz meccs lesz, mert az ázsiai ország legjobbjai az orosz szuperligában játszanak, nagyon technikásak és gyorsak. "A hazai közönség támogatásával azonban sikerülhet a bravúr." A második ellenfél az olasz válogatott lesz. Velük kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy lifteznek a világelit és a divízió I/A között. Februárban felkészülési mérkőzésen legyőzték őket, de a világbajnokságra erősebb kerettel jönnek. "Ki-ki meccs lesz, remélem, mi nevetünk a végén."

Szlovéniával kapcsolatban azt emelte ki: "Sok mindent kipróbáltunk élesben, de több taktikai elemet majd csak a világbajnokságon fogunk alkalmazni. A szlovénok egy éve estek ki az A csoportból, érthetően szeretnének visszakerülni." Sebők szerint ki-ki meccs lesz a világranglistán 20. magyar csapatot követő lengyelek elleni is. "Hasonló a két csapat ereje... De nyerni kell, mert fel akarunk jutni az A csoportba." A britekkel kapcsolatban azt mondta, képesek a meglepetésre, sokat fejlődtek az elmúlt években, és már nemcsak erősek, hanem technikásak is.

"Szerencsére már a magyar hoki eljutott arra a szintre, hogy a szövetségi kapitánynak nem az a gondja, hogy kit tegyen be a keretbe, hanem az, hogy kit hagyjon ki" – mondta Sebők Balázs, aki beszélt arról is, hogy megkönnyíti a helyzetét, hogy finn a kapitány. "Jól ismerem a finn stílust, könnyebben megértem, milyen taktikai elemet akar megvalósítani."
Lassan felnőnek Fehérvár mellé itthon is

Ha a keretet vizsgáljuk, egyre kellemesebb az elegy a fehérvári és a nem fehérvári hokisok között, amely azt is mutatja, hogy a külföldön játszókat leszámítva egyre erősebb a magyar bajnokság is. A MAC Budapest-Diósgyőr döntő kiemelkedő színvonalat hozott. Az EBEL-ben a Fehérvár AV19 éppen csak lemaradt a legjobb nyolcról, egy pont hiányzott ehhez. A keretben most hatan játszanak a székesfehérvári csapatban, a bajnok MAC Budapest négy játékost ad és nyolcan légiósok, közülük hárman a tengerentúlon.

Nagyon fontos, hogy a tavaly előtti A csoportos világbajnokság legjobb magyarja, Vay Ádám haza tudott térni az Egyesült Államokból. A legutóbbi szezonban két meccset kapott az NHL második vonalának számító AHL-ben és 35-ször védett az eggyel gyengébb ligában, az ECHL-ben. A felkészülési meccsek során is biztosította, vele stabilabb a védekezés, amelyet erősíthet a szintén ECHL-ben 30 meccset kapó Gőz Balázs, vagy az Innsbruckkal az EBEL-ben negyeddöntős Wehrs Kevin is. Nagyjából kialakultak a védőpárok, de azt is hozzá kell tenni, hogy az öt felkészülési meccsen 12 gólt kapott a védelem, ami lehet, hogy egy kicsit sok lesz a vb-n.

A csatársorban nagyon fog hiányozni Bartalis, de a személyes problémája érthető, ahogy fogalmazott, a következő vb-n ott akar lenni, de ha nem műtteti meg magát, lehet, hogy egyen sem tud már részt venni. Az utolsó felkészülési meccsen a Galló, Hári, Sebők trió adta az első sort, várhatóan a világbajnokságon is velük állunk majd fel. Galló a svéd bajnokságban győztes góllal járult hozzá, hogy csapata feljusson az elitbe. Hármukon kívül a Chris Bodó, Sarauer Andrew és a tán legrutinosabb magyar, Sofron István hármas is lehet a csapat kulcsjátékosa A külföldön játszó Galló és a honosított Bodó így nyilatkozott az ukránok elleni meccs után

„Semmi sem hasonlítható ahhoz, hogy itthon játszom, magyar levegőt szívok azokkal a srácokkal, akiket már nagyon régóta ismerek. Örülök, hogy haza tudtam jönni. Könnyen elsajátítottam a taktikát, hiszen skandináv hokit játszik a válogatott is, amit Svédországban megszoktam. Néhány edzés még kell, de a kazahok ellen már tökéletes lesz az összhang.” – mondta Galló

„Nagyon boldog vagyok, hogy bekerültem a vb-keretben. Büszke vagyok, hogy a magyar válogatottban játszhatok, hiszen Magyarországon vannak a gyökereim. Hasonló a szerepköröm, mint a MAC-ban, nagyon jó játékosokkal vagyok egy sorban, csinálom a dolgom, segítek, ahol kell, oda megyek, ahová a kapitány küld, emberelőnyben is játszok, ha az a feladat. Jó formában vagyunk, meglátjuk, mire lesz ez elég” – nyilatkozta Bodó.

A csapat amúgy egy soha nem látott sikeres felkészülésen van túl, nem is akármilyen csapatok ellen. Székesfehérváron és Bécsben is legyőztök az A-csoportos Ausztriát. A szlovénokkal idegenben, Japán ellen Miskolcon nyertünk hosszabbításban. Míg az utolsó találkozón büntetőkkel intéztük el Ukrajnát.

"Nagyon boldogok voltunk a srácok munkamorálja és a mérkőzésen látott intenzitás miatt, s mint közösség is egyre inkább összeállt ez a társaság" – értékelte a felkészülést Majoross Gergely másodedző az MTI-nek. "Azt gondolom, ezek a csapatok, amelyekkel találkoztunk, nincsenek olyan szinten, mint amelyekkel vasárnaptól mérkőzni fogunk. Így nehéz felmérni, mire leszünk képesek a világbajnokságon" – fogalmazott. Kiemelte, meg kell tanulniuk, hogyan kell megőrizni a három-négygólos előnyt.

A program

április 22., vasárnap, 16.00: Magyarország-Kazahsztán
április 23., hétfő, 19.30: Magyarország-Olaszország
április 25., szerda, 19.30: Magyarország-Szlovénia
április 26., csütörtök, 19.00: Magyarország-Lengyelország
április 28., szombat, 19.30: Magyarország-Nagy-Britannia

index.hu

Feltöltve: 2018.04.21.
Megnézve: 933

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra