HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Tanyafejlesztés nosztalgiázás nélkül

t: 569

Tanyafejlesztés nosztalgiázás nélkül

Szeptember végéig lehet pályázatot benyújtani a Vidékfejlesztési Minisztérium tanyafejlesztési programjára, amelyre őstermelők, családi gazdálkodók és önkormányzatok egyaránt pályázhatnak. Az érdeklődés már is óriási, s nemcsak a gazdálkodók részéről. A támogatások elkelnek, hiszen sok helyen nincs villany és ivóvíz, sőt járhatatlanok az utak. A tanyaprogram nem muzeális értékekre és nosztalgiázásra épül – mondják a szakemberek. Sőt, a turisták is jól járhatnak a felújítással.

A nyíregyházi önkormányzat például a város környéki bokortanyákat mentené meg a teljes elnéptelenedéstől. A városhoz valamikor hatvan bokortanya tartozott, ahol a Nyíregyházát alapító tirpákok éltek. Vajdabokor a legnépesebben megmaradt tanyáskörzet. Az egyik lakos elmondta, a helyiek még gazdálkodnak, de nem olyan intenzitással mint régen, a tanya egykori takarmányboltjának ajtaján lakat van, mert az állattenyésztés elsorvadt, így nincs rá igény.

Az idős lakosok mindennapi életét a tanyagondnok segíti, aki kihozza a gyógyszert, az előre elkészített ebédet, illetve bizonyos időközönként, ha kell, beviszi a lakókat a városba vásárolni. Egy kis bolt ugyan működik Vajdabokorban, de ott csak a legalapvetőbb élelmiszereket, tejet, kenyeret lehet megvásárolni. A küldeményeket mozgó posta továbbítja a helyieknek. Az egyik idős asszony elmondta, a helyiek szándékuk szerint általában csak annyit termelnek, amennyit elfogyasztanak, de néha így is marad fölösleg. Ezt azonban nem viszik piacra, mert túl nehéz lenne megoldani a szállítást.

Bartha László, a Nyíregyházához tartozó Kordovánbokorban gazdálkodik, ő piacra viszi a termést. A férfinak kéthektáros gyümölcsöse és öt-hat hektár szántója van, ahol többféle növényt, így például almát, szilvát, szőlőt, de paprikát, paradicsomot, kukoricát és napraforgót is termeszt. A gazdálkodó szerint a földművelésből meg lehet élni, de ehhez nagyon aktívan kell vele foglalkozni. Bartha László elmondta, nagyon szeret tanyán élni, párjával közösen saját erőből megteremtették azt az infrastruktúrát, ami lakhatóvá teszi számukra Kordovánbokort. Eddig azonban bár nagyon gyakran kijártak, csak részben éltek a tanyán, a céljuk, hogy a jövőben teljes mértékben ott lakjanak, a gazdálkodó ezért új, nádfedeles házat épít. Bartha László szerint azonban a Kordovánbokorhoz tartozó tanyák kihalását lehet, hogy így sem lehet megakadályozni, mert az elnéptelenedés folyamata nagyon előrehaladott.

Kósa Tímea Myíregyháza alpolgármestere elmondta, a város körüli, országosan egyedülálló jellegű tanyabokrok helyzetének javítására indulni készülnek a tanyafejlesztési program támogatásaiért. A szeptember 1-je és szeptember 30-a között megpályázható program keretében a megvalósuló projektek árának kilencven százalékát lehet elnyerni. Több célterület van, kiemelten kezelik a tanyagazdaságok fejlesztését. Első körben a tanyabokrokhoz kötődő önkormányzati képviselőkkel tervez egyeztetést a város, és szeretnék a helyi lakosokat is megkérdezni, hogy mire lenne szükségük – mondta Kósa Tímea. Az alpolgármester szerit az eddig megfogalmazott célok nagyon jók: például a tanyasi termékek piacra juttatását, illetve helyi piacok, önkormányzati boltok létrehozását ösztönözné és támogatná a program.

hirado

2011.09.20. 11:00

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek