
A Legfelsőbb Bíróság elé került egy szegedi takarékszövetkezet egyoldalú szerződésmódosításainak ügye, miután a másodfokú eljárást lebonyolító ítélőtábla jogerősen is kimondta, hogy a pénzintézet összes egyoldalú szerződésmódosítása tisztességtelen volt, és három évre visszamenőleg érvénytelen. Ha a bíróság egyetért, tömeges perek indulhatnak a bankok ellen – hangzott el a Híradóban.
Czirmes György ügyvéd, aki maga is több tucat pert indított már a bankok ellen a devizahitelesek érdekében azt mondja, a Szegedi Ítélőtábla ítélete jól bizonyítja, hogy van értelme pereskedni a bankokkal.
Az ítélőtábla másodfokon úgy döntött, hogy az egyik takarékszövetkezet összes szerződésmódosításai tisztességtelenek voltak.
A bíró szerint ugyanis a felek egyenjogúsága sérül, ha csak a bank változtathat egyoldalúan a szerződésen, miközben a hitelfelevevő nem, pedig neki is emelkedhetnek a költségei, nemcsak a bankoké. A végső szót a Legfelsőbb Bíróság mondja ki a jövő héten. Ha elfogadja az ítélőtábla érvelését, akkor Czirmes György szerint tömeges perek indulhatnak a bankok ellen az elmúlt évek kamatemelései miatt.
Gyakorlatilag, hogy ha a Legfelsőbb Bíróság hoz egy ilyen döntést az ugyan nem kötelező, hanem elvi döntés, de valószínű, hogy ha más, alsóbb bíróságok másként döntenek a vége csak az lesz, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz kerül és feltehetően a jogegységi gyakorlat szerint ez az eredmény fog születni, tehát történelmi jelentőségű ez az ítélet – mondta Czirmes György.
A pénzügyi felügyelethez folyamatosan érkeznek a panaszok a pénzintézetek kamatemelései miatt, a hatóság most öt nagy bankot vizsgál emiatt.
Az egyik ügyfél azt tette szóvá, hogy a napokban kapott egy értesítést arról, hogy 0,6 százalék ponttal megemelik a devizahitelének a lakáshitelének a kamatát és indoklásul azt jelezte a bank, hogy elmaradt a törlesztőrészletek fizetésével, késedelembe esett és emiatt egy rosszabb kockázati körbe kellett besorolni – nyilatkozta Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyele szóvivője.
Csakhogy az ügyfél postafordultával jelezte, hogy ő idáig mindig rendben és időben törlesztette hitelét. A bank is válaszolt. Elnézést kértek tőle mondván, hogy tévedés történt, de a kamatemelés mégis marad. Újfent arra hivatkoztak, hogy a forrásköltségeik növekedése miatt kell emelniük.
hirado
2011.09.17. 10:42