
Bánfi Tamás Budapesti Corvinus Egyetem pénzügy tanszékének vezetője, egyetemi tanár, az elmúlt hat évben a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának tagja volt. Szerinte nem csak a svájcifrank-hitelesek tehetnek arról, hogy ilyen helyzetbe kerülnek, és úgy látja, nem feltétlenül az a jó megoldás, amit a kormány kitalált a megmentésükre. Azt mondja, inkább a tőkeösszegre kellene halasztást adni, és ez beleférne a hátralévő 10-15 éves futamidőbe is.
Az MR1 - Kossuth Rádiónak elmondta: a hitelfelvételeknél felelősségük volt a pénzintézeteknek és a közvetítőknek is, de szerinte, amikor elkezdődött a devizahitelezés, 2004 után, akkor lakosság és a bankok oldaláról is racionális döntés volt nem forintban, hanem svájci frankban felvenni a hitelt. Egészen 2008-ig. Bánfi Tamás elutasítja azt a véleményt, hogy ennek a típusú eladósodottságának az oka a magyar lakosság pénzügyi kulturálatlansága volt, hiszen svájci frankban adósodott el sok önkormányzat is.
A tanszékvezető elmondja, hogy ez a fajta hitelfelvétel Ausztria svájci határvidékéről szivárgott be először az ország belsejébe, majd a keleti határig, azaz Magyarországra. A bankok pedig behozták, ha nem akartak piacot veszíteni.
Így, a svájci frank alacsony kamata miatt, sok olyan ember lett hitelképes nálunk, aki forintban nem lett volna az. De ha úgy vesszük, ezek az emberek csak látszólag lettek hitelképesek, és a szerződések magukban hordozták azt a bukást, ami most bekövetkezett.
hirado
2011.09.04. 11:26