
A törvénytervezet átláthatóbbá tenné a jelzálogpiacot, és nagyobb biztonságot ígér az Európa-szerte kiszolgáltatott banki ügyfeleknek - hangzott el a Duna televízió Híradójában.
Sokat közülük nem jókedvében árul tulajdonosa, hanem így próbál szabadulni a válság előtt felvett jelzáloghiteltől. Az európai jelzálogpiac hatalmas, a 27 tagállamban összesen hatezer milliárd euróra rúg, ez az uniós GDP 52 százaléka. Időzített bomba ez, mert Brüsszel szerint a hitelek jelentős részét az ügyfelek jövedelmének ellenőrzése nélkül folyósították. 2006-ban és 2007-ben ilyen volt a brit jelzáloghitelek fele.
Antolín Sanchez Presedo, spanyol Ep- képviselő a Híradónak elmondta: „Nagyon fontos, hogy a bankok jól mérjék fel az ügyfél vagyoni helyzetét, és számoljanak a várható kockázatokkal. Azt szeretnénk, hogy ez minden hitel esetében nyomon követhető legyen és a rosszabb adósok veszteségeit ne a jó adósokkal fizettessék meg”.
Az Európai Bizottság felelőtlennek tartja a román, lett és litván gyakorlatot is, ezekben az országokban ugyanis a hitelek 90 százalékát külföldi valutában vették fel. A készülő jogszabály lehetővé tenné ezek átváltását a nemzeti valutára, a bankokat az ügyfelekkel szemben mindenre kiterjedő tájékoztatásra kötelezné és egyszerűsítené a kölcsönök határidő előtti visszafizetését. Emellett szélesebb hatáskört adna a felügyelő hatóságoknak, így kiszűrhetnék a hamis illúziókat keltő reklámokat, és elkerülhetnék az ingatlanok túlértékelését.
A tagállamoktól pedig hatékony és mindenki számára érthető felvilágosító kampányokat várnak a lakosság pénzügyi ismereteinek bővítése érdekében - hallhattuk a Duna Televízióban.
hirado
2011.09.04. 11:24