HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Tuskék vihetik az első fordulót

t: 193

Tuskék vihetik az első fordulót

A Donald Tusk kormányfő vezette Polgári Platform (PO) nyerte meg a vasárnap megtartott lengyelországi helyhatósági választások első fordulóját az exit poll felmérések szerint.

A jobbközép liberális pártra a választók 33,8 százaléka adta a voksát. A legnagyobb ellenzéki formáció, a jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) pártja a szavazatok 27 százalékát kapta.
A harmadik helyen az ellenzéki Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) végzett a szavazatok 15,8 százalékával. A PO koalíciós partnerére, a Lengyel Parasztpártra (PSL) a szavazók 13,1 százaléka voksolt az első fordulóban az exit poll alapján.

A PO polgármesterjelöltjei a három legnagyobb lengyel városban Varsóban, Krakkóban és Lódzban diadalmaskodtak, sőt Hanna Gronkiewicz-Waltz, Varsó főpolgármester asszonya már az első fordulóban megszerezte a szavazatok 51,6 százalékát, így nem kényszerül arra, hogy a december 5-i második fordulóban folytassa a küzdelmet posztja megtartásáért.

A liberálisok a 16 vajdaságból tízben végeztek az első helyen.
A vasárnapi helyhatósági választásokat az elemzők fontos megméretésnek tartják a miniszterelnök pártja számára a jövő ősszel esedékes parlamenti választások előtt. A vasárnapi szavazás igazolta a közvélemény-kutatások korábbi jelzéseit, hogy a PO továbbra is a legnépszerűbb párt Lengyelországban.

Jaroslaw Kaczynski, a PiS vezetője, az áprilisban repülőszerencsétlenségben elhunyt néhai államfő, Lech Kaczynski ikertestvére nyilatkozatában burkoltan arra célzott, hogy a pártján belül kialakult konfliktus fosztotta meg őket az elsőfordulós győzelemtől. A kirobbant vita következtében Kaczynski két közeli tanácsadója és számos más személy tiltakozásul kilépett a pártból.

hirado

2010.11.22. 09:59

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek