HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Moszkva kéréssel fordult Bagdadhoz

t: 139

Moszkva kéréssel fordult Bagdadhoz

Moszkva szerdán kérte Bagdadtól, hogy ne végezze ki Tárik Azíz volt iraki miniszterelnök-helyettest, külügyminisztert - derült ki az orosz külügyi tárca közleményéből.

Az iraki legfelsőbb büntetőbíróság kedden kötél általi halálra ítélte Tárik Azízt, a néhai diktátor, Szaddám Huszein egyik legfőbb bizalmasát és képviselőjét az iszlám pártok üldözésében játszott szerepe miatt.

Moszkva reméli, hogy az iraki elnöki tanács nem ad felhatalmazást a halálos ítélet végrehajtására. Az orosz külügyi tárca által kiadott dokumentumban utalnak arra, hogy az alapvető humanitárius szempontok alapján Tárik Azíznak remélhetőleg megkegyelmeznek.

Tárik Azízt korábban két perben már összesen 22 évi börtönbüntetésre ítélték. Tavaly márciusban 15 évet kapott azért, mert megállapították bűnrészességét több tucat kereskedő kivégzésében árdrágítás miatt. Még ez év augusztusában hétévi börtönt szabtak ki rá kurdoknak a lakóhelyükről való elűzésében játszott szerepéért a Szaddám-rendszer alatt.

Ez az első halálos ítélet Azíz ügyében, aki a Szaddám-kormány "arca" volt külföldön és az ENSZ-ben.

2003 áprilisában feladta magát a megszálló amerikai erőknek, azok pedig idén átadták az iraki börtönhatóságoknak. Augusztusban egy börtöninterjúban azzal vádolta Barack Obama amerikai elnököt, hogy úgymond "farkasokra hagyja Irakot", ha kivonulnak az amerikai csapatok. A 74 éves férfi egészsége egyre romlik, januárban szélütés miatt kellett kórházba szállítani.

hirado

2010.10.27. 18:42

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek