HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > A HAC azon dolgozik, hogy a washingtoni képviselőház elítélje a szlovák nyelvtörvényt

t: 1038

A HAC azon dolgozik, hogy a washingtoni képviselőház elítélje a szlovák nyelvtörvényt

Az Amerikai Magyar Koalíció (HAC) és több más amerikai magyar szervezet azon dolgozik, hogy a washingtoni képviselőház határozatban ítélje el a szlovák nyelvtörvény módosítását - tájékoztatta Max Teleki HAC-elnök pénteken az MTI-t.

A HAC, az egyik legbefolyásosabb amerikai magyar érdekképviseleti szervezet a néhai Tom Lantos képviselőről elnevezett békealapítvánnyal, a New York-i Magyar Emberi Jogi Alapítvánnyal, valamint a clevelandi Szlovákia Magyar Amerikai Barátai nevű szervezettel együttműködve munkacsoportot hozott létre, amely egyfelől tájékoztatni törekszik az Obama-adminisztrációt az ügy részleteiről, másfelől a kongresszusban lobbizik elítélő határozat elfogadását, meghallgatások tartását szorgalmazva.

"Az amerikai külügyminisztérium tisztában van azzal, mi történik", jóllehet sem Budapestre, sem Pozsonyba nem nevezett még ki Washington nagykövetet - mondta Teleki, megjegyezve, hogy a washingtoni külügyi tárcánál Magyarországnak és Szlovákiának közös a területfelelőse.

Max Teleki kifejtette, hogy a munkacsoport képviselői egyeztetéseket folytatnak a kongresszus vezetésével, többek között a képviselőház demokrata frakciójának vezetőjével és a külügyi bizottság elnökével. Arra akarják rávenni őket, hogy a képviselőház erőteljes hangon ítélje el Szlovákia magatartását - amely szerinte egy NATO- és EU-tagállam részéről a 21. században elfogadhatatlan - és fejezze ki aggodalmát a nyelvtörvény miatt. A korábbi budapesti amerikai nagyköveteket is arra ösztönzik, írjanak alá egy közös elítélő nyilatkozatot.

A HAC elnöke kiemelte: Szlovákia a NATO és az Európai Unió tagjaként kötelezettséget vállalt bizonyos magatartási szabályok betartására. Utalt arra, hogy Szlovákia éppen akkori kormányának a mostanihoz hasonló elfogadhatatlan cselekedetei miatt nem csatlakozhatott az első hullámban az észak-atlanti szövetséghez.

Hangsúlyozta, hogy a szlovák magatartás elítélése nemcsak azért amerikai érdek, mert általános emberi jogi kérdésről van szó, hanem mert Pozsony többoldalú nemzetközi szerződéseket sértett meg az elfogadott törvénnyel.

Max Teleki elmondta: az amerikai kormány mindeddig nem foglalt nyilvánosan állást a szlovák nyelvtörvény ügyében. Tudomása szerint Washington egyelőre csak egyeztetéseket folytatott a magyar, illetve a szlovák kormány képviselőivel. Véleménye szerint ha a washingtoni kongresszus erőteljes hangú határozatot fogalmaz meg, akkor az amerikai kormány is jobban rákényszerül majd, hogy az EU-hoz és közvetlenül a szlovák kormányhoz forduljon a nyelvtörvény megváltoztatása érdekében.

hirado

2009.09.05. 10:20

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek