HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Grúzia: érdekek hálójában

t: 892

Grúzia: érdekek hálójában

A minapi grúziai bombatámadás mindenképp provokáció volt - csak az a kérdés, hogy orosz vagy grúz részről. Könnyű ilyenkor jól felépített összeesküvés-elméleteket szőni, kétségtelen azonban, hogy az eset újra felhívta a figyelmet egy már kissé feledésbe merült konfliktusra.

A grúz-orosz viszály az utóbbi években rendre valamilyen érdekes újdonsággal látta el a világsajtót. Kémbotrány, blokád, embargó, területi viták, és még számos "pikáns" ügy merült fel Moszkva és Tbiliszi ellenségeskedése kapcsán, mely már hosszú múltra tekint vissza. A NATO felé kacsingató egykori szovjet utódállam elnöke, Mihail Szaakasvili többször nyilvánvalóvá tette, hogy országa jövőjét a nyugattal szoros együttműködésben képzeli el, és nem retten vissza minden kapcsolat megszakításától a térségbeli hegemóniára törő Moszkvával.

Szaakasvili 2004-es hatalomra jutása óta végleg megromlott a grúz-orosz viszony. Az elnök azzal vádolja Oroszországot, hogy Moszkva kormányellenes lázadókat támogat. Az orosz hadsereg továbbra is csapatokat tart a kaukázusi ország területén, ellenszegülve a grúz és nemzetközi felszólításoknak, hogy vonja ki erőit. A legnagyobb probléma mégis abban rejlik, hogy Dél-Oszétia és Abházia már másfél évtizede orosz uralom alatt áll. A két szakadár grúziai tartományban a lakosság legnagyobb része orosz állampolgár, a biztonságról pedig az orosz hadsereg gondoskodik.

Tbiliszi nem először vádolja Moszkvát azzal, hogy orosz gépek repülnek be grúz területre. Nehéz azonban megállapítani, valójában ki is követte el a minapi atrocitást. Mindkét ország légiereje rendelkezik azonos géptípusokkal, tehát akár az sem elképzelhetetlen, hogy hamis felségjellel repült volna be a vadászgép. Feltételezésekbe nem érdemes bocsátkozni, bár nyilván érdekes megvizsgálni azt a tényt, hogy ha valóban orosz gépek hajtották végre az akciót, miért csak egyetlen bombát dobtak le, amelyet ráadásul - a rajta található cirill betűs felirat miatt - egyértelműen az orosz hadsereghez lehet kötni. Nem zárható ki persze a véletlen sem, így ez az elmélet sem állja ki feltétlenül a valóság próbáját.

Azon is lehet vitatkozni, hogy mi Oroszország érdeke. A jelenlegi helyzetben nem valószínű, hogy Moszkvának szüksége lett volna egy újabb botrányra Grúziával szemben. Szaakasvili elnök talán inkább érdekelt a fenyegetettség-érzet fenntartásában, hiszen retorikája középpontjában a függetlenség és az orosz befolyás felszámolása áll. De ez már újra a feltételezések körébe tartozik. Egyik lehetőséget sem érdemes kizárni, a zavaros helyzet miatt azonban semmiképp sem lehet előre ítéletet mondani.

hirado

2007.08.09. 10:34

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek