HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Merre tart Libanon?

t: 761

Merre tart Libanon?

Az időközi parlamenti választás nyomán újra nyilvánvalóvá vált, milyen mély árok tátong a szembenálló politikai erők között Libanonban. A másfél évtizedes polgárháború nyomait máig viselő ország ugyanis a végletekig megosztott, melynek eredete nem csupán politikai, hanem vallási okokra is visszavezethető.

A kis földközi-tengeri ország lakossága három fő részből tevődik össze, ami egyben a politikai megosztottságot is tükrözi: a maronita keresztények mellett szunnita és síita muszlimok lakják. A mostani időközi választás tétje azért volt kiemelkedően nagy, mert a parlament rövidesen új elnököt választ. Fuad Szinjóra miniszterelnök nyugatbarát kormánya számára kulcsfontosságú a társadalom támogatásának megnyerése, ugyanis kabinetje több oldalról is támadásoknak van kitéve.

Bejrút utcáin már hosszú ideje állig felfegyverzett katonák és harckocsik járőröznek, ami hűen tükrözi az országban jelenleg uralkodó állapotokat. A tavaly nyári háború óta, melyben az izraeli hadsereg képtelen volt döntő csapást mérni a síita Hezbollah fegyvereseire, a politikai ellentétek kiéleződése nyílt polgárháborúval fenyeget. Szinjóra miniszterelnök és támogatói azzal vádolják a szír vezetést, hogy durván beleavatkozik a libanoni belügyekbe, és nem riad vissza politikai ellenfeleinek megöletésétől sem. A mostani választás pikantériája, hogy a voksolás során érintett mindkét parlamenti helyet korábban olyan politikusok töltötték be, akik maguk is kétes politikai gyilkosságok áldozatai lettek.

Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a Szíria és Irán támogatását élvező síita Hezbollah már évek óta nagyszabású tüntetéseken követeli a kormány lemondását. Fuad Szinjóra kormányának azonban más nehézségekkel is szembe kell néznie. A bizonytalan politikai helyzet vonzza a külföldi terroristákat, akik mindinkább megvetik a lábukat Libanonban is. A terrorista befolyás növekedését mi sem jelzi jobban, mint hogy az észak-libanoni menekülttáborban berendezkedett Fatah al-Iszlám fegyveresei az elmúlt csaknem három hónapban heves harcokat vívtak a kormányerőkkel. Az al-Káidához köthető terroristákkal szembeni küzdelem száznál is több katona életébe került.

A nyugati országok, élükön az Egyesült Államokkal, nyíltan kiállnak Szinjóra kormányzata mellett, a politikai ellentét azonban egyre nő. A mostani választások ugyan nagyrészt nyugalomban teltek, a feszültség mégis könnyen érzékelhető. Amennyiben nem sikerül stabilizálni a helyzetet, az a káosz fenntartásában érdekelt Irán és Szíria, valamint libanoni támogatóik malmára hajthatja a vizet.

hirado

2007.08.07. 09:42

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek