
A francia köztársasági elnök felesége, Cecilia Sarkozy és az Európai Bizottság (EB) külügyi biztosa hétfőn Líbiában próbálja elérni, hogy kiadják Bulgáriának a korábban halálra ítélt hat egészségügyi dolgozót. Az öt bolgár nővért és egy palesztin orvost azzal vádolták a líbiai hatóságok, hogy szándékosan fertőztek meg HIV-vírussal több száz gyereket. A rájuk kiszabott halálos ítéletet később életfogytig tartó börtönre változtatták.
Az EB vasárnap este kiadott közleményében jelentette be, hogy Líbiába érkezett Cecilia Sarkozy, és Benita Ferrero-Waldner, az Európai Bizottság külügyi biztosa, hogy elérje a bolgár nővérek és a palesztin orvos kiadatását Bulgáriának. Az EB reményét fejezte ki, hogy "humanitárius szellemben" meg tudják oldani ezt a "fájdalmas" és "hosszan tartó" helyzetet.
Az öt ápolónőt és egy, azóta bolgár állampolgárságot kapott palesztin származású orvost 1999-ben tartoztatták le azzal váddal, hogy szándékosan megfertőztek 438 gyereket HIV vírussal egy líbiai kórházban. Külföldi szakértők viszont azt állították, hogy a fertőzésért a rossz higiéniás körülmények okolhatók.
Egy líbiai bíróság 2004-ben halálra ítélte őket, majd azt nemrég jóváhagyta a líbiai legfelső bíróság. A kivégzésről szóló ítéletet a Legfelső Igazságszolgáltatási Tanács múlt héten életfogytig tartó börtönbüntetésre változtatta, és a két ország között 1984-ben kötött megállapodás értelmében büntetésüket Bulgáriában tölthetnék le.
Egy líbiai tisztségviselő megerősítette, hogy Sarkozy felsége az országba érkezett, de utazása céljáról nem nyilatkozott. Nicolas Sarkozy a várakozások szerint szerdán érkezik Líbiába. Egy névtelenül nyilatkozó európai diplomata szerint Sarkozy megígérte: segítséget nyújt annak a kórháznak a modernizáláshoz, ahol a fertőzések történtek.
Bulgária és számos nyugat-európai ország minden követ megmozgatott azért, hogy a hat egészségügyi dolgozó kegyelemet kapjon. Végül bizalmas, nem hivatalos tárgyalásokon az a kompromisszum született, hogy számos nyugati ország összead gyermekenként 1-1 millió dolláros kártérítést Líbiának. Egyes országok - például Csehország és Horvátország - nem készpénzt adnak, hanem Líbia adósságát engedik el.
hirado
2007.07.23. 10:41