HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Egyszerű szerződés lesz az EU alkotmányból?(

t: 1084

Egyszerű szerződés lesz az EU alkotmányból?(

Hozott némi előrehaladást az uniós tagállamok külügyminisztereinek vasárnap esti, az EU-alkotmány további sorsával foglalkozó luxembourgi találkozója, de a legvitatottabb kérdésekben megmaradtak a véleménykülönbségek.

Több külügyminiszter szerint a tanácskozás résztvevői lényegében beleegyeztek, hogy az új, kidolgozandó szöveg ne alkotmány, hanem egyszerű EU-szerződés legyen. S abban is egyetértés született, hogy a dokumentumból hagyják ki az olyan szimbólumokat, mint a közös himnusz, vagy a zászló. Ugyanakkor mind Lengyelország, mind Nagy-Britannia kitartott saját feltételei mellett: az előbbi a minősített többségi döntéseknél alkalmazott szavazási súlyok rendszerének megváltoztatását kérte, a második pedig azt, hogy az EU alapjogi chartája - amely az eredeti alkotmány részét képezte - ne legyen jogilag kötelező érvényű dokumentum. Ha ezekben az ügyekben, s még néhány más, az uniós alkotmánnyal kapcsolatos követelésben nem születik megállapodás legkésőbb az e hét csütörtök-pénteki brüsszeli EU-csúcson, az a csúcstalálkozó kudarcát jelentené, s újabb súlyos válságba taszítaná az Európai Uniót.

Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter szerint ebben a helyzetben a britektől függ a megoldás: ha ők jelzik, hogy készek a kompromisszumos megoldásra, akkor az összes többi ország, amely egyelőre húzza-halasztja a dolgokat és a problémákat keresi, kénytelen lesz feladni ellenvetéseit - miközben ma még megbújhatnak a britek háta mögött. Margaret Beckett brit külügyminiszter viszont csak annyit közölt, hogy London jelezte fenntartásait, s ha lesz megállapodás az EU-csúcson, az olyan kell hogy legyen, amely minden tagállam számára elfogadható.

A lengyelek követelését a szavazási súlyok ügyében a kiszivárgott hírek szerint mindössze a csehek támogatták a tanácskozáson, s ők is csak félszívvel. Mindez azonban nem befolyásolta a lengyel külügyminisztert, aki hivatalosan is megerősítette: az EU-alkotmányban szereplő szavazási rendszer Varsó számára nem elfogadható. Nem zárta ki a kudarc lehetőségét az európai alkotmányozás folyamatával kapcsolatban három nappal az Európai Unió sorsdöntőnek tartott, brüsszeli csúcskonferenciája előtt Angela Merkel német kancellár sem. Az unió soros elnöki tisztét betöltő kancellár a Deutschlandfunk rádióállomás által ismertetett hétfői nyilatkozatában meglehetősen borúlátóan foglalt állást azzal kapcsolatban, hogy a döntéshozatali rendszer vitájában Lengyelországgal létrejöhet a kompromisszum. Merkel elismerte, hogy a Lech Kaczynski államfővel a hét végén folytatott megbeszéléseken egyik fél sem változtatott álláspontján. Az uniós elnök Németország és az EU szinte valamennyi tagja a szervezet hatékonyabb működése érdekében a kettős többség elvén alapuló döntéshozatalt sürgeti, míg Lengyelország elveti azt, mondván, hogy ez a rendszer hátrányos Varsó - és általánosságban a kisebb tagállamok - számára. A hollandok pedig - akik 2005-ben népszavazáson elutasították az eredeti alkotmányt, s ezzel a mostani válság egyik főszereplőjévé váltak - továbbra is azt sürgetik, hogy az új szerződésbe vegyék be, milyen kritériumokat kell teljesíteniük az EU-csatlakozásra törekvő országoknak. Ezt állítólag a többiek nem támogatják.

"Még nincs vége, de az ülésre szükség volt" - közölte Bernard Kouchner francia külügyminiszter a tanácskozás után. S mint szavai is jelzik, az EU-csúcsig hátralévő négy napban még intenzív diplomáciai egyeztetések várhatóak.

hirado

2007.06.18. 10:45

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek