HIRDETÉS
HIRDETÉS

A debreceni CATL kínai akkugyár év végi termelésindulásához 500 Fülöp-szigeteki vendégmunkást alkalmaz, miközben korábban helyi magyar munkaerő foglalkoztatását ígérték. A kérdés hétfő délután az Országgyűlésben is szóba került, ahol a kormány képviselői magyarázatot adtak a helyzetről.

Varga Zoltán (DK) képviselő emlékeztetett arra, hogy a kormány és a gyár vezetése is azt ígérte: a debreceni CATL-gyárban helyi, magyar munkaerőt kívánnak foglalkoztatni. De szó sincs erről, a gyár közleménye szerint az induló gyártáshoz 500 Fülöp-szigeteki vendégmunkást alkalmaznak.

A DK-s politikus azt kérdezte, ki hozza be a Fülöp-szigeteki vendégmunkásokat, milyen feltételekkel, bérezéssel, valamint munka- és lakhatási körülményekkel – idézi a HRportál Vargát.

Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára a hatályos szabályozást ismertetve hangsúlyozta: amennyiben magyar munkaerő rendelkezésre áll, külföldit nem lehet foglalkoztatni.

Az eljárásrendet a vállalatok nem tudják megkerülni, vagyis az elérhető magyar munkaerő helyett nem tudnak külföldit alkalmazni

– jelentette ki.

Az államtitkár szerint az észak-alföldi régióban emelkedik a foglalkoztatottság, Hajdú-Bihar vármegyében a foglalkoztatottak 2,3 százaléka érkezett harmadik országból, ez az országos átlagnál alacsonyabb. Kijelentette: sem szakhatósági eljárás, sem könnyített közvetítési eljárás keretében nem érkezett kérelem Fülöp-szigeteki munkások alkalmazására.

A 150 új gyár program részletei
Ander Balázs, a Jobbik képviselője a 150 új gyár program állásáról érdeklődött, miután Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter április végén bejelentette: nemsokára közzéteszik a listát, hol épülnek fel a beígért gyárak.

Fónagy János válaszában elmondta: a 150 gyár program több mint 10 ezer milliárd forintnyi beruházást érint, minden vármegyében legalább egy új gyár épülhet. A projektek 55 százaléka magyar vállalathoz tartozhat, kiemelt figyelmet kap az élelmiszeripar, amely a program gyárainak közel harmadát teszi ki.

Pogátsa Zoltán közgazdász az Economx Podcastnak nyilatkozva azt mondta: „Ami eddig ment, hogy bővítettük a foglalkoztatást, ezt úgy nevezzük, hogy extenzív gazdaságpolitika, ez kifulladt, nincs több ember tulajdonképpen. Munkaerőimportra szorulunk.” A szakember szerint 100 ezer külföldi dolgozik már Magyarországon, „mindenki látja, aki rendelt már pizzát Budapesten”. Pogátsa szerint arra lenne szükség, hogy akik dolgoznak, azoknak emelkedjen a hozzáadott értéke, többet keressenek termelékenyebb munkahelyeken.

Bérkérdés és versenyképesség
A közgazdász rámutatott: jelenleg nyugat-európai árak vannak Magyarországon, ehhez képest harmadakkora bérek mellett. Az elkölthető jövedelme a magyaroknak a bolgárokkal együtt a legalacsonyabb a teljes Európai Unióban, miközben az árak gyakorlatilag elérték a németországi szintet.

Pogátsa szerint minden kormány azt állítja, hogy már nem vagyunk összeszerelő üzem, de „erre van egy nagyon egyszerű mérőszám: akkor fogjuk tudni, hogy ez igaz, ha magas bérek lesznek”.

index.hu

Feltöltve: 2025.05.27.
Megnézve: 19

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra