HIRDETÉS
HIRDETÉS

Tegnap Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, ma pedig Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a Blikk Talk beszélgetés-sorozat vendége.

Karácsony Gergellyel Szirmay Dávid főszerkesztő-helyettes beszélgetett, nem csak közéleti, de személyes témákról is.
„Alkalmatlan”

Az önkormányzati kampányban a kormányoldal részéről rengetegszer hangzott el, hogy Karácsony Gergely „alkalmatlan.”

A főpolgármester most elmondta kérdésünkre, hogy szerinte mire:

- Amire biztosan alkalmatlan vagyok, hisz a Fidesz is megismerte, az a lopás, meg a pökhendiség.

A család és a kampány

Sajnos a családját is utolérte a kampány, bár, mikor valaki vállalja, hogy politikus lesz, akkor ezzel együtt azt is vállalja, hogy elviseli ezeket a dolgokat, amik egy kampányban elhangzanak. De az országra nézve pusztító, hogy álvitákkal primitívvé tették a közéletet – mondta Karácsony Gergely.

Megfogadtam, hogy csak az érdemi kritikákkal foglalkozom és válaszolok mezekre, a propaganda részét pedig elengedem. A családnak nyilván nehezebb, a kisfiam most lett 11 éves és politikailag értő fülei vannak, szóval, ez nehéz, de ezt közösen vállaltuk a családdal – tette hozzá.

Volt olyan a kampány elején, hogy kérdeztem magamtól: miért jó ez nekem? A válasz, hogy csinálni kell, valakinek ezt meg kell csinálni. Mással szemben is működne a propaganda, legfeljebb nem alkalmatlan, hanem a hazug, vagy más jelzőt aggattak volna rá. Nem inogtam meg, de az ember nem mindig ég ugyanazon a hőfokon egy kampányban. Mikor ezek eszembe jutottak, mindig a feleségem erősített meg.

Emberi kapcsolatok

Mikor az LMP képviselőcsoportja kettészakadt, Karácsony Gergely a kardiológiai intenzív osztályon kötött ki. Szó szerint szívére vette a dolgot.

Erről a főpolgármester azt mondta:

- Most is lelkemre veszem amit kell, de az nem a Fidesz propaganda. Akkor lennék alkalmatlan, ha megérintene, ami a hazug sajtóból folyik. Az LMP-s esetnél más volt a helyzet: voltak az embernek barátai, és volt mellette egy politikai dilemma – mondta. Mégpedig az, hogy az emberi kapcsolataimat, vagy az ország érdekeit válasszam – tette hozzá.
A választási győzelemről

Tegnap Gulyás Gergely azt mondta, ugyanígy a Blikk Talk-on, hogy a Fidesz tudta, hogy ha összeáll ellenük „tücsök és bogár”, akkor kevesebb a kormánypártok támogatottjainak győzelme.

Sok összetevője van a győzelmemnek. Azt a hülyeséget abbahagyta az ellenzék, hogy külön indul a Fidesz ellen. Ne felejtsük el, hogy több szavazatot kaptam, mint Tarlós István bármikor. 2014-ben Tarlós fölényesen nyert, 2010-ben 52 százalékkal. De még akkor is kevesebben szavaztak rá, mint rám most – mondta a téma kapcsán Karácsony Gergely.

- Most a szavazók azt mondták az ellenzéki pártoknak, hogy elmentek a fenébe, nem külön-külön ellenzéket, hanem egy ellenzéket szeretnénk támogatni. A politikusok pedig elkezdték mondani, hogy lehet egymásról mást gondolni, és a kritikát nem is kell félretenni, de ha nem fogunk össze, ki fogunk kapni. Ebben a választási rendszerben csak ennek van alternatívája és én voltam az első, aki ezt nyilvánosan kimondta, és erre büszke vagyok – tette hozzá.
A Gyurcsány-éra visszatérő alakjai

Ismert, hogy sokakban megütközést keltett néhány, hosszú ideje eltűnt arc visszatérése a politikai életbe.

- Pontosan tudom, hogy mikor egy sokszínű egység összeáll és egy jelölt van, arra különböző motivációval szavaznak az emberek, de ezt nem a lottón nyertem, vagy kikönyököltem magamnak, ez az előválasztáson dőlt el, csak úgy vállaltam, ha az előválasztáson nyerek, és ez megtörtént – kezdte Karácsony Gergely a régi idők visszatérő szocialista arcainak témájában.

Nem a budapesti ellenzék vezetője vagyok, hanem Budapest főpolgármestere: hogy egy ellenzéki polgármester kivel köt szerződést, az rám milyen hatással van? – tette fel a kérdést Karácsony, hozzátéve:

- A 2010 előtti baloldali politika és személyek felett eljárt az idő, ezzel egyetértek. A kollélgáim többsége azonban civil ember, aki most jött be a politikába, és vannak olyanok, akik régiek. Kétharmad egyharmad arányban vannak újak régiek. A cégek igazgatótanácsába volt miniszterek ülnek be, de politikai szerepvállalásuk felett eljárt az idő. Ők a szakmai tapasztalataik miatt vannak ott, az igazgatótanács egy közösségi kontroll, mindenféle emberek vannak benne. Attól, hogy valaki tíz éve miniszter volt, az nem jelenti azt, hogy szakmailag ne lenne alkalmas a feladatra.

- Egyébként a sok igazgatótanácsi tag között két volt miniszter van mindössze, ugyanis most csak a cégek igazgatótanácsát választottuk meg. Ők őrködnek a cégek felett, de az igazi kérdés a cégvezetők személye. Ide csak szakmai alapon, komoly pályázattal lehet jönni, aki máshogy jön azt elküldöm. bármely oldalról érkezhet a pályázó, ugyanolyan esélyekkel indul, de mindenkinek a nyilvánosság előtt kell megvédenie pályázatát.

Stadionépítés

A stadionépítések kapcsán Karácsony Gergely azt mondta:

Azokat a beruházásokat, amik kinőttek a földből, például a 60 százalékos készültségű honvéd-stadion, hiba lenne visszacsinálni. A kézilabdacsarnoknál is már leszerződött a kormány, sőt, lefeleződtek az eredeti árak, és nem csak stadion, de rendezvényközpont is lesz a felhúzandó épületegyüttes.

Alku?

- Az atlétikai centrum építése viszont komoly mérlegelés tárgya: vannak örökölt dolgok, vannak a sportvilágnak elvárásai. Értem, hogy a kormánynak ez fontos és vállalt köztelezettségeket, és a sporttársadalom is szeretné. Nem fogok ennek ellene menni, de nem támogatom. Akkor tudok egy óvatos, semleges álláspontot kialakítani, ha tudom képviselni a saját programomat – mondta sokat sejtetően Karácsony Gergely, aztán kérdésünkre megerősítette:

Ez egy deal lesz

Vagyis, ha a kormány úgy érzi, hogy mondjuk nem tudja támogatni a budapestiek egészségét szolgáló többlet-szolgáltatások finanszírozását, illetve nem tudja hozzásegíteni a fővárosiakat új, minőségi zöldfelületekhez, akkor és miért legyek lelkes támogatója valaminek, amivel amúgy sem értek egyet? - tette tisztába a dolog hátterét a főpolgármester.

Karácsony Gergely azt is megemlítette, hogy a Csepelre tervezett sportlétesítmények marhaságok, ahelyett ott legyen egy rendes közpark, és a budapesti egészségügyi ellátásból is hiányzik egy csomó minden, és nekem az a dolgom, hogy a főváros önkormányzatai által működtetett egészségügyi intézményekre tudjak plusz forrásokat találni – mondta.
A kormányülésről

Akárcsak tegnap Gulyás Gergely, ma Karácsony Gergely is azt mondta a kormányülésre vonatkozó kérdésre, hogy az egész udvarias hangnemben zajlott.

– Zárójelbe tettük a kampányt – a légkör kicsit óvatoskodó volt és nem volt nagyon felszabadult. Úgy éreztem, tapogatjuk egymást, hogy kinek mi a fontos. Több kérdésben elmondtam az álláspontomat – például a Városligettel kapcsolatban. Felvetettem javaslatokat, de kevés dologra érkezett helyben érdemi válasz, ami nem feltétlenül baj.

- Ha azt nézem hogy a választási kampányban milyen mondatok hangzottak el, és most mik hangzottak el, akkor jobb helyzet. Egy háborúra nincs szükség, annak a vesztese szerintem én lennék, de nem ez a fontos, hanem az, hogy a budapestiek is veszítenének, és ezt nem akarom.

Fontos, hogy a közös ügyeink, kormányzati és fővárosi beruházások ügyében tudunk párbeszédet folytatni. Sőt, vannak olyan tervezett beruházások, amelyben közelebb van az álláspontom a kormányéhoz, mint korábban Tarlós Istváné volt. ilyen a 14-es villamos vonalának meghosszabbítása a Deák térig, vagyis a pesti fonódó villamos létrehozása. Tarlósnál ez a legkisebb prioritást kapta, nálam első helyen van mondta Karácsony Gergely, azt azonban nem tudta megmondani, mikorra valósulhat meg a nagyívű terv, mert, mint mondta, a 3-as metrót felújítani, és megcsinálni a pesti fonódó villamosvonalat, azt nem lehet egyszerre.

Minden esetre a kormánnyal kapcsolatban kijelentette:

"A politikai hókuszpókuszt félretéve, szakmai kérdésekben a kormány és a főváros között van egy csomó közös pont."
Dízeleket kitiltani?

Korábban egy kijelentéséből azt a következtetést vonták le a sajtóban, hogy kitiltaná a dízelautókat Budapestről.

Most kiderült, ez azért nem teljesen így van. A Blikk Talk-on Karácsony Gergely azt mondta, a fővárosi környezetszennyezés a korszerűtlen fűtési rendszerekből és a közlekedésből ered nagyrészt.

Elképzelhetőnek tartja, hogy a ciklus végére megvalósuljon, hogy bizonyos belvárosi részekre csak bizonyos környezetvédelmi besorolás feletti járművek hajthatnának be. Mert emberek halnak meg – fogalmazott Karácsony, megemlítve, hogy van olyan kerület, ahol megtöbbszöröződött az asztmás gyermekek száma. Ilyenkor jogos a kérdés, hogy mit tesz ez ellen a város.

Szerinte veszélyes jelenség, hogy tömegével jelennek meg a hazai használtautó piacon a nyugatiról behozott, használt, régi dízelautók, és a magyarok ezekre hajlandók pénzt adni. Társadalmi párbeszéd kell a témában Karácsony szerint, hogy a magyarok ne vegyenek ilyen kocsikat, mert előbb-utóbb lehet olyan, hogy a város bizonyos kerületekből kitiltja ezeket, vagy például szmogriadók idején – derült ki a főpolgármester szavaiból.

A rakpartok a gyalogosoknak

Ígéret volt korábban a budapesti rakpartok visszaadása a gyalogosoknak.

Karácsony Gergely ennek kapcsán azt mondta: Ez az ügy szorosan összefügg a Lánchíd felújításával, amire 26 milliárd forint van, de a közbeszerzésben 46 milliárdos ajánlat érkezett. Át kell gondolni a jövő hétig, hogy mi legyen ezzel a beruházással. A rakpartokat szeretnék hétvégente, a Lánchíd felújításával párhuzamosan autómentessé tenni. Ha a fővárosiak ezt pozitívan fogadják majd, akkor lehet hosszú távon is arról gondolkodni, hogy kiváltják valahogy a pesti rakpart autósforgalmát. A budai rakparton ez sokkal nehezebb feladat – mondta a polgármester, hozzátéve, hogy szerinte a fővárosiaknak vissza kéne kapniuk a Dunapartot.

Karácsony Gergely számos más témáról, köztük egy meglehetősen kényes, családi ügyről is beszélt, de szóba került Botka László szerepe is az ellenzéki politizálás területén.

blikk.hu

Feltöltve: 2019.11.12.
Megnézve: 1512

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra