HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZIN > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Gyógy- és fűszernövények

A manapság újra felfedezett angyalgyökér vagy angyalfű, hogy csak két népi elnevezését említsük, (Angelica archangelica) Észak-Európától Szibériáig elterjedt. Európa hegyvidékein, alhavasi régióiban honos. Hazánkban termesztett kétéves vagy évelő gyógy- és fűszernövény.
Trópusi esőerdő-alkotó fák, mediterrán cserjék és lágyszárú évelők egyaránt tartoznak ebbe a családba (Rutaceae, Rutafélék).
A füveskönyv vadon termő és kertekben termesztett növények rendszeres leírását, orvosi hasznát és táplálkozási felhasználhatóságát tartalmazó kéziratos vagy nyomtatott könyv. Szűkebb értelemben mindazon növények a gyógynövények közé sorolhatók, amelyek a gyógyszerkönyvekben is megtalálhatóak.
A sáfrány a világ egyik legrégibb és legdrágább fűszere, mivel felhasználásra kerülő bibék betakarítása igen fáradtságos munka. Az ősszel nyíló virágokból kézzel szedik a porzókat, melyekből kb. 100000 darab ad ki fél kiló fűszert. A sáfrányt már a rómaiak, görögök és egyiptomiak is alkalmazták festékanyagként, illatosítószerként, gyógyszerként és ételízesítőként egyaránt.
Biztosan te is próbálkoztál már a piacon megvásárolt, cserepes bazsalikom ápolásával, ám pár nap után a növény teljesen elhagyta magát, és mehetett a kukába. Szakácsunk most megmondja, mit tegyél, hogy a jövőben ez ne így legyen.
Az ókori római és görög lakosság a által ismert és alkalmazott növény. Konyhakertekben kiválóan termelhető, balkonládákban is megállja a helyét. Kedveli a meleget és a fényt, jól tűri a szárazságot, de nem a végletekig.
Virágágyunkban abban az időszakban pompáznak, amikor más növények még, vagy már nem díszlenek. Bár csak egy évig élnek, két nyáron keresztül is ékesíthetik kertünket.
Számos bajra enyhülést hoz. Nem csak krém, hanem tea vagy olaj formájában is használható. Az aranysárga körömvirág nyár elejétől késő őszig díszíti a kerteket. Magról akár erkélyládában is szaporíthatjuk, ha szépsége mellett gyógyító hatását is élvezni szeretnénk.
Tavasszal, nyár elején ontják bódító illatukat azok a növények, melyek virágporából és cukortartalmú nektárjából a méhek a mézet készítik. Ismerkedjünk meg most néhányukkal, hazánkban a legfontosabbakkal.
A természetes gyógyszerek egyre kedveltebbek. Nem csoda, hiszen mellékhatásoktól mentes alternatívát kínálnak a vegyileg előállított gyógyszerekkel szemben.
Még soha senki nem írta le Provance növényzetét olyan valósághűen, mint Thyde Monnier a hazájához írt egyik levelében: „Ti vagytok Provance lelke, ti olajfák, fügefák, ciprusok és erdei fenyők. A déli forróságban a dombokon nyíló növények: a zsálya, az édeskömény, a kakukkfű, a rozmaring, a boróka, a borsfű, a levendula és a citromfű bódító illata járja át a levegőt.”
Nincs frissebb fűszernövény annál, amelyet magunk nevelünk vagy szedünk. A frissen szedett fűszernövény sokkal ízletesebb, mint a száraz, mert az aromája erősebb és vitaminokban gazdag. A szakácsművészet ezen kellékei nem csak hasznosak és ízletesek hanem érdekesek és mutatósak is lehetnek. Kertbe ültetve, de erkélyen vagy ablakban is nevelhetjük őket.
A különleges gyümölcsmorfológiájú eper vagy hivatalos nevén szamóca, ez a se nem gyümölcs, se nem zöldség, a legfinomabb korai gyümölcsünk, gyógyhatása sokoldalú. Közkedvelt zamatát mesterségesen is előállítják.
A mályvafélék (Malvaceae) családjába (1000 faj, 75 nemzetség) tartozik a kétéves Alcea rosea, mályvarózsa más nevén kerti mályva. Ez a rendkívül mutatós virágzatú növény az orvosi zilizzel (Althea officinalis) mutat rokonságot. Ám a ziliz évelő. A hagyományos falusi kertek növénye.
Azt mondják, más ember lesz, aki saját kertjéből maga szedi a fűszernövényeket. Hisz bódító illatban sétál, és olyan aroma kerül a főztjébe, aminek az íze örökre megmarad a kóstolók emlékezetében…

Első Előző Következő Utolsó