HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Fellélegezhetnek a szegediek - a Tisza vízállása 900 centiméter alá apadt

t: 143

Fellélegezhetnek a szegediek - a Tisza vízállása 900 centiméter alá apadt

A lélektani 900 centiméter alá apadt a Tisza Szegednél szombat reggel 6 órára - közölte az MTI-hez eljuttatott tájékoztatójában Reich Gyula, az Országos Műszaki Irányító Törzs szóvivője.

A jelentésből kiderül, hogy az ideit megelőzően csak 1919-ben, 1932-ben és 1979-ben haladta meg ezt az értéket a vízállás a városban. A Tisza mellett a Hármas-Körös is apad.


Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője azt közölte szombat reggel az MTI érdeklődésére, hogy a Köröszugban csaknem befejeződött a lakosság visszatelepülése. Az otthonaikat elhagyók száma a "csúcsidőben" a 4.506 lakos mintegy felét érintette, szombat reggelre ez a szám 50-re csökkent.

Dobson Tibor elmondása szerint az egész országban jelenleg még 544-en vannak távol otthonuktól a veszélyhelyzet miatt. Ebből 251-en a dunai árhullámok, 242-en pedig - a nemcsak idei, hanem akut problémának számító - belvíz miatt.

Mintegy 120 embert érint a sződligeti fogyatékos otthon, valamint a tahi ápolási otthon kiürítése, mivel ezek az épületek olyan károkat szenvedtek, hogy felújításuk nélkül lehetetlen a visszatérés.

A szóvivő közlése szerint még pénteken is sor került egy ötfős család kitelepítésére a Tisza-Körös vidékén.

Az árvízhelyzetről szólva Dobson Tibor kifejtette, hogy jelenleg 207 településen van érvényben védelmi fokozat, de a korábbi 25-27 ezerről 11 ezerre lehetett csökkenteni a védekezésben résztvevő erők létszámát.
Jelenleg még résztvesznek a védekezésben honvédségi és tűzoltó erők is, de a munkálatok java részét már vízügyesek, polgári védelmisek, valamint lakossági önkéntesek végzik.


Kavalecz Imre, a MÁV Zrt. Kommunikációs Igazgatóságának szóvivője arról tájékoztatta szombat reggel az MTI-t, hogy május 8-án üzemkezdettől Tiszaföldvár és Kunszentmárton, valamint Kunszentmárton és Tiszaug között ismét közlekedhetnek a vonatok.

Ugyanakkor Lakitelek és Tiszaalpár, továbbá Lakitelek és Tiszaug között az utasok még továbbra is vonatpótló autóbuszokkal kénytelenek utazni.

A vasúttársaság az árvizek levonultával a keletkezett károk, a bevezetett korlátozás feloldásainak meghatározása céljából és a vasúti pályákon, illetve hidakon elkezdte a rendkívüli vizsgálatokat: a beérkezett szakértői ajánlatok alapján a hidakra kiterjedő célvizsgálatok mintegy 26,5 millió forintba, a vízfolyásokra kiterjedő medervizsgálatok hozzávetőleg 35 millió forintba kerülhetnek.

Kavalecz Imre tájékoztatása szerint a Tisza, a Körösök és a Berettyó menti vasútvonalak felújítási költsége még nem ismeretes, de ezek is jelentős terheket rónak majd a MÁV-ra.

A Dunán levonuló árvíz nyomán keletkezett károk becsült költsége 360 millió forint, a szemétszállításban naponta 1 millió forint többletkiadások jelentkeznek. A vasúti árufuvarozás többletköltsége mintegy 40 millió forint körül alakul naponta.

hirado

2006.05.06. 11:40

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek