> Budapest is tiltakozik a minszki tüntetés leverése miatt - bekérették a nagykövetet

Bekérették a Külügyminisztériumba a budapesti fehérorosz nagykövetet, hogy a magyar kormány tiltakozzon a minszki tüntetőkkel szemben alkalmazott erőszak miatt. A magyar kormány megütközéssel fogadta annak hírét, hogy Minszkben mára virradóra feloszlatták a tüntetést, és kommandósok több száz embert letartóztattak. Róluk egyelőre nem tudni semmit, csak annyit, hogy celláikban, ahová bezsúfolták őket, csak állva férnek el. A fehérorosz ellenzéki vezető, Alekszandr Milinkevics a történtek ellenére szombatra ismét utcára hívta Lukasenko elnök bírálóit.
Kiürült a minszki Október tér. Elhagyott sátrak emlékeztetnek a több napos ellenzéki tüntetésre. Éjszaka kommandósok támadtak a legkitartóbb demonstrálókra. A rokonok aggódnak: nem tudják hová vitték őket.
A feszült helyzetben a legnagyobb fehérorosz ellenzéki vezér szombatra az eddigieknél is nagyobb tüntetést szervez az elnökválasztások elcsalása miatt.
"A szabadság napján nemet mondunk a választási csalásra, nemet a hatóságok ténykedéseire és hirdetjük a változásokat. A tüntetés békés lesz és méltóságteljes" - mondta az ellenzéki vezér.
A fehérorosz elnökválasztás eredményét Moszkván kívül senki nem ismeri el, a győztes az eddig is hivatalban lévő Alekszandr Lukasenko lett a voksok 83 százalékával.
A választások tisztaságát figyelő nemzetközi EBESZ is megfélemlítésről írt. Az Európai Unió is szankciókról döntött és felszólította a fehérorosz hatóságokat, hogy engedjék szabadon a tüntetőket.
hirado
2006.03.25. 09:25