
A tervek szerint még ezen a héten hazahoznak két magyar katonát az Afganisztánban megsérült három katona közül - közölte Svéd László orvos vezérőrnagy, a Magyar Honvédség egészségügyi parancsnoka csütörtökön.
A német tartományi újjáépítő csoportban szolgálatot teljesítő magyar katonák szerdán egy kísérési feladat végrehajtását követően Kunduzba tartottak az öt gépjárműből álló német konvoj utolsó járművében utazva. A kocsi egy nagy követ akart kikerülni, de a manőver közben a német hadsereg terepjárója felborult.
A három magyar katona egyike vállsérülést, egy másik fejbőr-, illetve könnyebb nyaksérülést, rándulást szenvedett, a harmadik katonának csak felületi, horzsolásos sérülései keletkeztek. Mindhármuk állapota stabil. A helyszínre érkező német katonai rendészeti és egészségügyi egységek a sérülteket a kunduzi katonai kórházba szállították.
Svéd László orvos vezérőrnagy elmondta, hogy a honvédelmi miniszter utasítása alapján a vezérkari főnök intézkedett a sérültek hazaszállításáról, amely a tervek szerint még ezen a héten megtörténik.
Ismertetése szerint a katonák hazahozatalára azért van szükség, mert általában a missziós területen lévő katonai kórházak elsősorban csak sürgősségi beavatkozások ellátására vannak felkészülve. A több hetes gyógykezelésekre, rehabilitációra általában minden nemzet hazaviszi katonáit.
Annak a két katonának, akinek gyógykezelése itthon folytatódik, a közeljövőben fejeződött volna be a szolgálata, így ők már nem utaznak vissza Afganisztánba. A harmadik - horzsolásos sérüléseket szenvedett - katona rövidesen folytathatja munkáját.
hirado
2006.03.09. 20:17