HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Továbbra is kevesebb gáz érkezik Oroszországból

t: 150

Továbbra is kevesebb gáz érkezik Oroszországból

A magyarországi ellátást, különösen a lakosságét a csökkenés nem befolyásolja a csökkenés - mondta a Mol üzleti és stratégai kommunikációs vezetője. Kántor Sándor szerint a beregdaróci állomáson elvi szinten legfeljebb napi 39 millió köbméter gázt tud átvenni a Mol, ebből maximum 30 millió köbmétert a hazai fogyasztás kielégítésére, a többit pedig továbbszállításra Bosznia-Hercegovinába és Szerbia-Montenegróba.

Az oroszországi, mínusz 40 fok körüli nagy hideg miatt 25 százalékkal csökkent az átadott mennyiség, így magyar felhasználásra 22 millió köbméter, tranzitcélokra pedig 9 millió köbméter gáz érkezik.

Kántor Sándor elmondta: az orosz fél által csökkentett mennyiség miatt a Mol értesítette azt a 34 nagyfogyasztót, akik korábban a megszakíthatóságot vállalták, hogy csütörtök reggel térjenek át alternatív tüzelőanyagra. Hozzátette: az áttérést a kétoldalú szerződés szabályozza, és cserébe a Mol olcsóbban szállít e cégeknek gázt.

A kommunikációs vezető szerint a cégek a kérésnek megfelelően megkezdték az átállást az alternatív tüzelőanyagra. A tüzelőanyag-csere nem szokatlan Magyarországon, a Mol a korábbi teleken is élt ezzel a lehetőséggel.

A Mol várhatóan akkor oldja fel a gázfogyasztás korlátozását e cégek esetében, ha teljesen helyreáll a gázszállítás. Szakértők szerint a korábbi évek tapasztalatai alapján ha Oroszországban tartósan hidegebb a napi átlaghőmérséklet mínusz 25 foknál, akkor általában mindaddig csökken a Gazexport által szállított mennyiség, amíg melegebb nem lesz.

A Mol és az orosz fél negyedéves bontásban számol el egymással, így a mostani mennyiségi csökkenés ellenére is teljesülhetnek a szerződésben foglaltak.

hirado

2006.01.19. 11:16

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek