HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Kihullottak a rostán a magyar kórházak - Rendeletmódosítás jöhet

t: 62

Kihullottak a rostán a magyar kórházak - Rendeletmódosítás jöhet

Ausztriára és Németországra is jellemző az orvos elvándorlás, de az ő helyeiket feltöltik a magyar orvosok, a probléma viszont az, hogy jelen pillanatba hozzánk nem jön senki - mondta a kórházszövetség elnöke.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat tapasztalatai azt igazolták, hogy Magyarországon egy kórház sem felel meg minden tekintetben az új minimumfeltételeknek, ezért úgy vélik, a hatósági ellenőrzések és az esetleges engedélyek megvonása előtt módosítani kellene a rendeletet.

Minimumfeltételek

Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke a Ma reggelben elmondta, hogy nincs olyan kórház Magyarországon, ahol a minimumfelvételeket biztosítanák minden osztály és minden tevékenység tekintetében. Az elnök szerint figyelembe kell venni, hogy a szakmának vannak elvárásai, amit megfogalmaz egy jogszabályban, majd ezt a realitáshoz kell igazítani.

„Nem véletlen, hogy ilyenkor egy korrekciós jogszabály szokott jönni” – mondta. „Folyamatos egyeztetések folynak, (…) az első korrekciós csomag már készen is van, jogszabályi szinten megfogalmazódott és ennek az egyeztetése folyik” – mondta az elnök. Rácz Jenő ugyanakkor kitért arra, hogy „egyetértek abban az államtitkár úrral, hogy célszerű a minimumfelvételeket magasabban meghatározni és utána visszafelé korrigálni, mint ellenkező irányba, azaz, hogy nagyon alacsonyan meghatározni és utána azon bárki beléphet” – magyarázta.

Bérezés, elvándorlás

Rácz Jenő szerint az egészségügyi dolgozók bérét nem feltétlen a külföldi bérekhez, hanem a magyarországi bérviszonyokhoz kell viszonytani. „Ezért szükséges volt az a több mint 30 milliárd forint, ami bekerült az egészségügyi bérezésre többletpénzként”. A kórházszövetség elnöke szerint ez egy folyamat része kell, hogy legyen, hiszen az orvosok jelentősebb tételt kaptak, a szakdolgozók már kevésbé jelentőset. „Azt a problémát sikerült elkerülni, ami Szlovákiában egy évvel ezelőtt volt” – mondta, ugyanakkor hozzátette: az elvándorlásnál a tendenciák nem javultak, idén is hasonló elvándorlási adatok várhatók, mint tavaly.

Magyarországra nem jönnek orvosok

A Magyar Kórházszövetség elnöke arról is beszélt, hogy Ausztriában és Németországban is probléma az orvosok elvándorlása, de az ő helyeiket feltöltik például a magyar orvosok, a probléma viszont az, hogy a hazai orvos helyeket nem töltik fel, mert jelen pillanatba hozzánk nem jön senki. „Volt egy időszak, amikor Romániából és Szlovákiából jelentős bevándorlás volt Magyarországra, de mivel ott is kiegyenlítődtek a bérek, s mivel ők is uniós ország lettek, így számukra is kinyílt az európai munkaerőpiac” – magyarázta Rácz Jenő.

Az elnök kitért arra, hogy „egészségügy GDP-arányos részesedését durván 2 százalékkal kellene emelni ahhoz, hogy elérjük azt a célt, amit egyébként szeretnénk megvalósítani. Ez nagyjából körülbelül 500 milliárd forintos plusz tétel” – mondta.

hirado

2012.09.18. 11:06

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek