
Terméketlen a talaj – panaszkodnak még mindig néhány helyen a vörös iszap sújtotta térségben.
Még mindig nincs minden rendben a talajjal a vörös iszap sújtotta térségben, a kármentesítés során ugyanis egyes területeken eltávolították a humuszréteget is, így a földterület egy része gyakorlatilag terméketlen. A megoldás egy minimum 30 centiméteres humuszréteg beforgatása lenne, ám erre a gazdáknak nincs pénzük.
Amikor a vörös iszap sújtotta térség kerül szóba, a közvélemény elsősorban Kolontárra és Devecserre gondol, pedig más települések is érintettek voltak, így Somlóvásárhely is. Igaz, ott elsősorban nem épületeket, hanem mezőgazdasági területeket pusztított a timföldgyártás során keletkező melléktermék, amely 2010 októberében szabadult ki a Kolontár és Ajka közötti hatalmas tárolóból.
Kises János, az egyik legnagyobb helyi gazdálkodó a Kossuth rádió Hajnal-táj című műsorában elmondta: néhol a szennyezés miatt olyan vastag humuszréteget kellett eltávolítani – akár 60-80 centimétert –, hogy csak a puszta agyagréteg maradt. Azoknak a területeknek, ahol ilyen részek találhatók nagyon nehéz a művelése, a szerszámok "kopnak, törnek, szakadnak". Olyan őstalajok kerülnek a felszínre, amelyek talán évmilliók óta nem. Ezek a rétegek terméketlenek, nincs szervesanyag-tartalmuk – mondta a nagygazda.
Ez a helyzet magától biztosan nem fog megváltozni, mert a termőréteg természetes kialakulása nagyon hosszú időbe telik, az egyetlen járható út az elszállított humuszmennyiség pótlása lenne – tette hozzá Kises János.
A Hajnal-táj a témához kapcsolódó kérdéseivel felkereste az illetékes szakigazgatási szerveket, ott azt mondták, hogy ilyen jellegű problémával hivatalosan még nem fordultak hozzájuk a gazdák. A műsor egyben ígéretet kapott arra is, hogy néhány napon belül részletes tájékoztatással szolgálnak a lehetséges megoldásokról.
hirado
2012.07.30. 22:13