HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Hoffmann: Igazságosabbá válik az iskolarendszer

t: 59

Hoffmann: Igazságosabbá válik az iskolarendszer

A köznevelési feladatok ellátása 2013. január 1-jétől állami kézbe kerül. Az államtitkár leszögezte: nem az iskolák államosításáról van szó.

Az iskolarendszer igazságosabbá válását várja a kormány a köznevelési fenntartói feladatok állami kézbe kerülésétől - emelte ki Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár csütörtökön Budapesten, a kormányszóvivői tájékoztatón, jelezve: az állami fenntartást a nyáron létrejövő intézményfenntartó központ koordinálja majd.




A kereszténydemokrata politikus felidézte, hogy a köznevelési feladatellátás - az óvodák kivételével - 2013. január 1-jétől kerül állami kézbe. Ettől fogva az államhoz tartozik a pedagógusok és az oktató-nevelő munkát közvetlenül segítők munkáltatói joga, a foglalkoztatásukkal kapcsolatos bérfinanszírozás, valamint a taneszközellátás támogatása.

Hangsúlyozta: nem az iskolák államosításáról van szó.

Az átalakítás csaknem háromezer intézményt, 1,2 millió diákot és 120 ezer pedagógust érint.

Hoffmann Rózsa kiemelte: fő szabályként a háromezer lélekszámúnál kisebb települések iskoláinak működtetése lesz automatikusan az állam kötelessége, ám ha az önkormányzat a bevételeiből képes azt finanszírozni, s erről nyilatkozik, átveheti a feladatot.

A háromezernél nagyobb lélekszámú falvak, városok is nyilatkozhatnak arról, hogy tudják-e fedezni a vagyonnal együtt járó kiadásokat. Ha nem, a központi költségvetés ebben az esetben is átvállalja a terheket.

Az oktatási államtitkár hangsúlyozta: az iskola az állami fenntartás mellett is a helyi közösségé marad. Az önkormányzatok tulajdonosai maradnak a közneveléshez kapcsolódó ingó és ingatlan vagyonnak, és finanszírozzák a vagyon működtetéséhez kötődő munkavállalók, alkalmazottak bérét, juttatásait - fejtette ki.

Hoffmann Rózsa közölte: az állami fenntartást a nyáron létrejövő intézményfenntartó központ koordinálja majd, amely a tervek szerint Klebelsberg Kunó egykori kultuszminiszter nevét viseli. A központnak a kétszáz járásban tankerületei lesznek.

Kérdésre válaszolva elmondta: a központ létrehozása több százmillió forintos költséggel jár, de ez utóbb megtérül, és további többletforrásokra már nem lesz szükség. Hozzátette: az önkormányzatoknál jelenleg mintegy kétezren, a megyei központoknál pedig közel ezren foglalkoznak oktatásirányítási kérdésekkel, ők átkerülnek a járási hivatalokhoz.

Hoffmann Rózsa hangsúlyozta: mindent elkövetnek azért, hogy a fenntartóváltás a gyermekeknek, pedagógusoknak a mindennapokban ne okozzon fennakadást.

hirado

2012.06.28. 18:00

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek