HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Rázós lehet az

t: 65

Rázós lehet az

Az Európai Unióban csak négy országban drágább a villamos energia, mint Magyarországon - mondta a Nap-kelte keddi adásában Orbán Viktor. A volt kormányfő ismét jogos elvárásnak nevezte, hogy fizessünk kevesebbet az áramért, mint az osztrákok, és megerősítette, hogy 10 százalékkal lehetne csökkenteni az áram árát. A Fidesz első embere uniós adatokra hivatkozott, arra azonban, hogy ugyanezen számok alapján miért kapott néhány mai napilap az övétől eltérő eredményeket, nem tudott válaszolni, mint mondta, a mögötte álló szakértői csapat tette elé a kimutatásokat.

A Fidesz első embere hétfői parlamenti felszólalásához hasonlóan kedd reggel is a szabadpiaci versenyt megpezsdítő liberalizáció előbbre hozatalát és a "luxusprofitot" termelő hosszú távú áramszerződések felülvizsgálatát sürgette, példaként pedig azt megoldást említette, ahogyan ők kormányzásuk idején átírták az autópályacégekkel korábban kötött megállapodásokat. Orbán egyébként úgy érzi, most uniós hátszél is támogatná az áramszerződések átgondolását, nem beszélve azokról a cégekről, amelyek ugrásra készen állnak a határon, és a mostaninál olcsóbban adnák a villamos energiát.


A volt miniszterelnök már hétfőn a parlamentben is felszólalt a külföldi tulajdonban lévő áramszolgáltatók "luxusprofitjának" visszavágása érdekében. A magas háztartásienergia-ár csökkentésére biztatta képviselőtársait, véleménye szerint ugyanis az Európai Unióban Magyarországon a legdrágább a háztartási villamos energia, amely - mint mondta - a balti államokban 50, Cseh- és Lengyelországban 40, de még Ausztriában is 10 százalékkal olcsóbb, mint nálunk. Hangsúlyozta: fölül kell vizsgálni az 1995-ben kötött hosszú távú áramvásárlási szerződéseket, ezek szabályozzák ugyanis az áramszolgáltatók államilag előre garantált nyereségét. Indítványozta, hogy még 2007. előtt tegyék lehetővé a szabad versenyt az áramszolgáltatók között, és a kormány addig se mondjon le az ár maximalizálásának jogáról. Mindezzel - Orbán szerint - a háztartásokban használt áram ára 10 százalékkal csökkenne.


A Népszabadság számításokat végzett, hogy kiderítse, hol olcsóbb a villamos energia, nálunk, vagy Ausztriában. A www.e-control.at oldalon található díjkalkulátor szerint Wiener Neustadtban egy mosó- és mosogatógéppel, hűtőszekrénnyel, villanytűzhellyel és hajszárítóval felszerelt család éves energiafelhasználása 4440 kilowattórát tesz ki, amiért a legolcsóbb energiaszolgáltató is 646 eurót kér. Ez valamivel több, mint 160 ezer forint, vagyis kilowattóránként 36 forint. Az Elmü honlapján található adatok ugyanakkor azt mutatják: mi kilowattóránként 26,80-at fizetünk, 1300 kilowatt fogyasztás felett pedig 28 forintot. Nyilvános mérlegadatok szerint egyébként tavaly az Elmü érte el a legnagyobb, 8 százalékos forgalomarányos nyereséget, ami azonban már átlépte a törvényben megszabott határt, így a szolgáltató többletnyereségének felét, 300 millió forintot átutalt a kórházaknak. A Magyar Hírlap az Eurostat honlapján lévő adatok alapján azt írja, a háztartási energia nettó ára Ausztriában magasabb, 10 uniós tagállamban viszont olcsóbb, mint nálunk.


Az elemzők károsnak tartják Orbán nyilatkozatát

A piaci elemzők politikai nyilatkozatnak nevezték Orbán Viktor javaslatát, amely egy luxusprofit elleni csomag kidolgozásával mérsékelné a háztartási villamos energia árát, úgy, hogy az árcsökkenést az energiaiparban érdekelt társaságok nyereségéből finanszírozná. A szakértők a magyar tőkepiacra nézve mindenképpen károsnak tartják Orbán javaslatát, mivel ennek nyomán további tőzsdei cégekkel (Mol, gyógyszergyártók, OTP, Magyar Telekom) szemben is hasonló lépést engedhetne meg magának az állam. (A szabályozó hatóság mindegyiküknél találhat módot arra, hogy a társaságok profitját csökkentő előírásokat léptessen érvénybe). Egy ilyen felszólalás így csak a Magyarországon amúgy is magasnak számító szabályozói kockázatot növeli, ami paradox módon épp azt indokolja, hogy a magyar áramcégektől magasabb profitot várjanak el a külföldi befektetők, mint nyugat-európai társaiktól

hirado

2005.11.22. 11:11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek