
Az euróövezeti kormányok közel állnak a megállapodáshoz, hogy egy évvel korábban, már 2012-ben létrehozzák a közös valuta térségének állandó mentőmechanizmusát, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt (EFSF) felváltó Európai Stabilitási Mechanizmust (ESM) - mondták a Dow Jones üzleti hírügynökségnek a tárgyalásokat jól ismerő források szombaton. Elmondásuk szerint az euróövezet már megállapodott arról, hogy egy évvel korábbra hozza az ESM elindítását. Az az általános konszenzus, hogy az ESM jobb eszköz a válság kezelésére, mint az EFSF - tették hozzá.
Elemzők szerint a lépés többek között azért lehet előnyös a tagállamok számára, mivel az ESM az Európai Unió szabályozásában nemzetközi szervezetnek minősül, így az európai módszertan szerint a tagállamok befizetései nem növelnék az országok adósságállományát. Az ESM ráadásul többletjogokkal rendelkezik, így magánbefektetőket veszteségek leírására kötelezhet az egy-egy tagállamnak nyújtott mentőcsomag ellenében. Az ESM kapacitásai 500 milliárd euróra rúgnak, 80 milliárd eurónyi közvetlenül befizetett tőke mellett, ami meghaladja az EFSF jelenlegi 440 milliárd eurós tényleges hatóerejét.
Az EFSF a bajba jutott tagállamok kötvényeinek 25 százalékát biztosíthatja
Euróövezeti szakemberek arról is tárgyalnak, hogy az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz a bajba jutott euróövezeti államok által újonnan kibocsátott kötvények 25 százalékát fedezheti garanciavállalásával - mondták a források. "Az egyik forgatókönyv szerint az EFSF mintegy negyedét biztosítaná a rossz adósi helyzetben lévő államok új kötvénykibocsátásainak, de még nincs konkrét megállapodás" - állítják a források.
A szakemberek szerint a cél az, hogy az Európai Tanács október 23-i találkozójára megállapodás szülessen, vagy, ha ez nem sikerül, akkor a november 3-4-i cannes-i G20-as csúcsra készüljön el a tervezet.
November elején lesz nyilvános a rendszerkockázati jelentőségű bankok listája
A 24 ország pénzfelügyeleti szerveit, illetve több nemzetközi szervezetet tömörítő Pénzügyi Stabilitási Tanács (FSB) a november 3-án kezdődő cannes-i G20-as csúcsra készíti el a rendszerkockázati jelentőségű nemzetközi bankok listájára vonatkozó javaslatát - mondta a Dow Jones üzleti hírügynökségnek egy, az ügyet jól ismerő forrás a G20-as államok pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek párizsi találkozóján szombaton.
A forrás szerint a mintegy 50 pénzintézetet tartalmazó listáról a dél-franciaországi üdülővárosban tartandó találkozón születhet végleges döntés. A szakember nem akart lehetséges, a listán szereplő pénzintézeteket megnevezni. Az amerikai bankház Lehman Brothers 2008. évi csődje óta a nemzetközi közösség a pénzpiacok fokozott stabilitása érdekében új szabályozáson dolgozik, amely többletkötelezettségeket róna a legnagyobb, rendszerkockázati jelentőségű bankokra.
Az FSB által kidolgozott javaslatok szerint az ilyen pénzintézeteknek 2,5 százalékkal magasabb tőketartalék rátával kellene működniük, mint a kisebb bankoknak. Ezen felül - a szervezet október eleji közlése szerint - a nagy bankoknak saját "válságmegoldó tervvel" kellene rendelkezniük.
hirado
2011.10.16. 10:54