HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Alkotmánybíróság elé kerülhet a felsőoktatási törvény

t: 62

Alkotmánybíróság elé kerülhet a felsőoktatási törvény

A Fidesz az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordul, ha az Országgyűlés a jelenlegi formájában fogadja el a felsőoktatási törvényt - jelentette ki Pokorni Zoltán, az ellenzéki párt alelnöke. Szabó Zoltán (MSZP) közölte: ha nem vezetik be a bolognai típusú képzést, az teljes káoszhoz vezet.

Pokorni Zoltán elmondta: amennyiben a parlament hétfőn megszavazza a felsőoktatási törvény módosítását, anélkül, hogy elfogadná a Fidesz indítványait, akkor "kénytelenek" az Alkotmánybírósághoz fordulni.

Emlékeztetett arra, hogy 2004-ben kormányrendeletben próbálták a koalíciós pártok módosítani a felsőoktatási törvényt, ezt azonban alkotmányellenesnek találta az Ab. Hozzátette: következő lépésként a kormány a költségvetési törvényben tett újabb kísérletet a módosításra, később pedig átfogó változtatásokról szóló törvényjavaslatot terjesztett a parlament elé, amelyet az Országgyűlés elfogadott, Mádl Ferenc azóta leköszönt köztársasági elnök azonban előzetes normakontrollra az Alkotmánybírósághoz küldte, a testület pedig még nem döntött az ügyben.

Véleménye szerint, most egy "kerülőtörvényről" szavaz majd a parlament, és meggyőződésük, hogy ez az eljárás ugyanúgy az alkotmányba ütközik, ahogyan az 2004-ben történt.

Szabó Zoltán, az MSZP-frakció oktatási munkacsoportjának tagja azt mondta: azt akarjuk, hogy az október végén nyomdába kerülő felvételi tájékoztatóban már az új képzési struktúrának megfelelően hirdethessék meg a felsőoktatási intézmények a szakokat.

A képviselő szerint erre a képzésre az intézmények már megkezdték a felkészülést, ha mégsem vezetik be, teljes káoszt idéznek elő. Hozzátette: nem érti a Fideszt, mivel ha volt valami, amiben egyetértettek a pártok a felsőoktatással kapcsolatban az a többciklusú, bolognai típusú képzés bevezetése volt.

Arra a kérdésre miszerint a Fidesz korábban azt kifogásolta, hogy nincs átmeneti idő a bolognai képzés bevezetésére, Szabó Zoltán azt mondta: "amikor Magyarországon áttértek a baloldali közlekedésre a jobboldali közlekedésről, akkor nem mondták azt, hogy holnap reggeltől csak a buszok közlekedhetnek jobboldalt, hogy legyen idő hozzászokni". Hozzátette: csak egyszerre lehet áttérni a bolognai típusú képzésre, hogy az áttérés mikor történik, abban lehet vita.

hirado

2005.10.10. 19:25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek